רשלנות חמורה - ונזיפה לראש אכ"א: ממצאי הוועדה לבדיקת "בלוף" נתוני גיוס החרדים בצה"ל בראשות האלוף במיל' רוני נומה שמתפרסמים היום (חמישי) מגלים תמונת מצב קשה, לפיה נמצאו תקלות בספירת החרדים שנבעו מרשלנות מקצועית חמורה. הרמטכ"ל הורה לנזוף בראש אכ"א ובשני קצינים בכירים נוספים. עיקרי ממצאי הדוח נחשפו במהדורה המרכזית כבר ביום שני האחרון. "בלוף הגיוס" נחשף על ידי העיתונאית כרמלה מנשה.

לצפייה במסמך המלא 

הוועדה מצאה שמספר המתגייסים החרדים אינו תואם את יעדי הגיוס. אחרי כל הבדיקות, מספרם עומד על כ-2000 בשנה, ולמעשה אין עלייה במספר הגיוסים של חרדים בין השנים 2014-2018 . 

עוד נמצא כי גורמים באכ"א העניקו פרשנות רחבה לחוק "מיהו חרדי" באופן מודע, מכוון ושיטתי ולפיכך, נמצאו תקלות בתהליך הספירה, שנבעו מרשלנות מקצועית חמורה. 

נמצא כשל מערכתי פיקודי ומקצועי חמור מהדרגות הזוטרות לבכירות - לא ביצעו בקרה על התהליכים ולא גילו רגישות. 

הוועדה לא מצאה שהיו הנחיות ישירות של קצינים בכירים להטות נתונים או לדווח מספרים לא מדויקים כדי לעמוד ביעדים ולא היו דיווחי שקר או הטיית נתונים. צוות הבדיקה לא מצא שהדיווחים הוטו בשל לחצים פוליטיים או כספיים. 

הוועדה מצאה שהיו בעלי תפקידים שגילו חוסר עניין וחוסר רגישות והם לא בדקו לעומק טענות לאי-דיוקים. בנוסף, הגדרת החוק "מיהו חרדי" יוצרת סתירה וקונפליקט, וחברי הוועדה ציינו שמצאו רשלנות מקצועית יחד עם היעדר תהליכי בקרה. עוד נמצא שתהליך ספירת החרדים הוא ידני ולא ממוכן ושמאגרי המידע לא אמינים. 

עוד עלה כי צו השר אינו מעודכן ושיש לעדכן מיהן הישיבות הכלולות בתוך חוק הגיוס. "רוח המפקד" הייתה תחושה של לחץ שחלחלה כלפי מטה כדי לעמוד ביעדים. הוועדה מצאה שממשק העבודה לקוי ביותר בין משרדי הממשלה וכי לאורך השנים התפתחה פרקטיקה של הרחבת הפרשנות לחוק. 

מתגייסים פחות?
צילום: Flash90. **YATED NEEMAN & KIKAR SHABAT & KOOKER OUT**FILE**, חדשות

הוועדה קובעת שבמקרה זה, מדובר בכשל מקצועי מערכתי ופיקודי חמור: "גילינו רשלות מקצועית חמורה וחריגה מהגדרות החוק באופן מכוון, מודע ושיטתי וכמו כן, היעדר שקיפות. עם זאת, לא נמצאה כוונת זדון, לא כוונת זיוף ולא כוונת שקר". גם הרמטכ"ל קבע שמדובר באירוע חריג למדי שבו נפלו כלים פיקודיים, מקצועיים ומערכתיים. 

יו"ר הוועדה, האלוף במיל' רוני נומה, ציין כי הוועדה אינה מסתכלת רק על אחריות הצבא ומדגישה שורה של סעיפים שתכליתם הוא שינוי המדיניות של המדינה בנושא חרדים: החלטה על אסטרטגיה לאומית-חברתית בנושאי גיוס חרדים לצה"ל, הגדרת שיתוף הפעולה של עמותות אזרחיות והסדרת פעילותן על ידי משרד הביטחון ואכיפת נהלים וקשרי הגומלין בין אנשי צבא לגורמים אזרחיים ופוליטיים.  

הצעדים הפיקודיים עליהם הורה הרמטכ"ל: 

> ראש אכ"א, האלוף מוטי אלמוז, יינזף פיקודית על ידי הרמטכ"ל על חלקו באירוע

> תא"ל ערן שני, רח"ט תכנון ומינהל כוח אדם בצה"ל, יינזף פיקודית על אחריותו לאי-קיום תהליכי הבקרה

> אל"מ ג', שהיה ראש אגף תכנון סדיר באגף כוח אדם יינזף פיקודית וקידומו יעוכב בשנה

> שני קצינים בדרגת רס"ן יזומנו לשיחה פיקודית


עיקרי ההמלצות של הוועדה: 

> תיקון לקריטריונים "מיהו חרדי" בחוק

> בניית מנגנון ספירה מקצועי וכללי ספירה ברורים באחריות אכ"א

> העברת נתונים מדוייקים על המתגייסים החרדים על ידי משרד החינוך לצה"ל

> יצירת מנגנון בקרה

> הקמת מאגר נתונים דיגיטלי בין כל המשרדים, בעיקר בין משרדי החינוך והביטחון

> עדכון מיידי של מוסדות החינוך החרדיים בצו שר הביטחון

> הוועדה ממליצה להקפיא את הספירה עד שייושמו ההמלצות  

"צה"ל לא עשה אף פעם חשיבה אסטרטגית על גיוס חרדים", הוסיפה חברת הוועדה מלכה פיוטרקובסקי, "לא הייתה חשיבה של מי בדיוק הוא רוצה לגייס ואיך הוא רוצה לשלב את המתגייסים".  

"הגענו למצב שהגולם קם על יוצרו", אומר יהודה משי-זהב, שאף הוא שימש חבר בוועדה, "לא ידעו איך לצאת מהמצב שנוצר וזו הפעם הראשונה שראיתי שצה"ל מתנהג כמו שטייטעל. הרגשתי בבית. צריך להגדיר בחוק מחדש מיהו חרדי וצריך גם לבטל את גיל הפטור ולבחון האם נכון לשלב חרדים רק בצבא או גם במעגל העבודה במשק ולא רק להילחם על גיוסם לצבא. בפועל לא גויס בחור ישיבה אחד". 

חיילים חרדים:
צילום: נחל חרדי

הרמטכ"ל ציין כי מדובר ב"אירוע חריג מאוד בו נפל כשל מערכתי, פיקודי ומקצועי חמור״. הרמטכ״ל הוסיף כי "צה"ל היה הראשון לזהות את הפערים בספירה ובדיווח, וכאשר הם התגלו, נערכו בצה״ל תהליכים לבדיקת הנושא, טרם פרסומו. עם זאת, נכון היה לדווח על כך באופן מיידי ושקוף, גם בטרם הושלמה הבדיקה. צה"ל פועל בשקיפות מלאה לפרסום ממצאי הצוות לכלל הגורמים הרלוונטיים ולציבור. האירוע ילמד ולקחיו ייושמו בכל הרמות". 

שר הביטחון, נפתלי בנט, התייחס לפרסום מסקנות הוועדה ואמר: "צה"ל אינו חסין משגיאות, אך הוא יודע לתקן את שגיאותיו. אנו לא מפחדים להודות בטעויות, אלא מתקנים אותן וככה מצופה גם ממפקדי צה"ל בכל הדרגים". עוד אמר: "הדברים הוצגו גם בפניי, ואני אקבל החלטות בהמשך".

"אבל, אני רוצה לומר את הדבר החשוב ביותר: אין מערכת ללא טעויות", טען. "צה"ל יודע לתקן את שגיאותיו. בשקיפות, בביצוע בדק בית, בנטילת יוזמה גם על תקלות ולא רק על הצלחות. צה"ל הוא שזיהה את הטעות והרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, הוא שיזם את הקמת ועדת הבדיקה".

מח"כ אורנה ברביבאי, שכיהנה כראש אכ"א נמסר בתגובה: "סומכת לחלוטין על תהליך הפקת הלקחים שיבוצע בצה"ל. אמון הציבור בצה"ל חשוב ביותר ומאפשר לו את לגיטימיות הפעולה. לכן, טוב עשה צה"ל שמינה ועדה לבדיקת נתוני גיוס החרדים בשקיפות מלאה לציבור".

"משפורסם היום דוח האלוף נומה, ברור מעל לכל ספק כי לאלופה במיל', ח"כ אורנה ברביבאי, לא הייתה כל מעורבות בליקויים שנמצאו", הודגש. "ברביבאי סומכת לחלוטין על תהליך הפקת הלקחים שיבוצע בצה"ל ותמשיך לפעול גם בעתיד לשימור מודל צבא העם, לחשיבות השוויון בשירות ולצמצום פערים".