המתיחות בצפון: בשנה האחרונה אפשר היה לחוש את המתח הגובר בזירה הצפונית. זה התחיל עם סיומו של מבצע "מגן צפוני" לחשיפה והשמדה של 6 מנהרות טרור של חיזבאללה בגבול לבנון. לפי דיווחים זרים המערכה מאז ממשיכה, בעיקר מול גורמים ב"ציר השיעי" ובראשם כוח "קודס" האירני. בשל המצב המיוחד, אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם החליט לציין במעמד חגיגי את הגדודים שהצטיינו בביצוע משימת ההגנה בגבולות הצפון.

בטקס הוענקו תעודות הצטיינות לשני גדודי צנחנים – גדוד "101" שפעל בגבול סוריה וגדוד 202 שפעל בגזרת הר-דב והיו חלק משמעותי מהפעילות המבצעית בהסלמה האחרונה מול חיזבאללה והאירנים. בנוסף, הוענקה הצטיינות לגדוד "שקד" בחטיבת גבעתי שפעל גם הוא בגזרת הר-דב וכן לגדוד האיסוף "שחף" השייך לעוצבת הגליל.

הענקת אות ההוקרה ע
הענקת אות ההוקרה ע"י אלוף הפיקוד אמיר ברעם | צילום: דובר צה"ל

הצטיינות ייחודית ניתנה לגדוד 12 בחטיבת גולני שנבחר לגדוד ברמת הכשירות המבצעית הגבוהה ביותר ללחימה בלבנון, לאחר שהשיג את הציון הגבוה ביותר ב"בוחן פצ"ן" – בוחן כשירות קרבית שאותו עוברים כלל הגדודים הסדירים בצה"ל שמיועדים לבצע תמרון בעת מלחמה בזירת הצפונית.

האלוף ברעם התייחס להחלטתו לערוך את הטקס ולמתיחות בגבול: "זה לא סוד שהזירה הצפונית ובתוכה פיקוד הצפון נמצאים בתקופה מיוחדת של הגברת מוכנות", אמר והוסיף: "חשוב להגיד להם תודה על עשייתם. הם עמוד האש שהולך לפני המחנה ועשייתם היא לא מובנת מאליה".

ההתחממות בגזרה: התרעה לירי נ"ט על רכבים צבאיים

בראשון בספטמבר נורו טילי נ"ט על רכב מסוג "זאב-בולנס" שנסע במרחב אביבים – יראון. האירוע הסתיים ללא נפגעים וכלל ירי של עשרות פגזים לשטח לבנון. בחודש אוגוסט האחרון, סיוכל ניסיון פיגוע באמצעות רחפני נפץ מסוריה לשטח ישראל וחוסלו חברי החוליה הלבנוניים. בצה"ל ממשיכים להיערך לכל אירוע  בגבול לבנון, ובעיקר אל מול התרעה לירי נ"ט על רכבים צבאיים.

פיקוד הצפון מצוי מזה מספר חודשים בנוהל קרב מחודש למלחמה הכולל הפקת לקחים ולמידה מהאירועים האחרונים בגבול הצפון. גם תרגיל הפתע שהתרחש לפני כשבועיים בהנחיית הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, הוא חלק משמעותי מקידום המוכנות של צה"ל כולו ופיקוד הצפון להסלמה עתידית.