סיפוח בקעת הירדן – עם הרעיון הזה מנסים בליכוד בימים האחרונים למשוך את כחול-לבן לממשלת אחדות. את החלום הישן מנסים להניע כבר שנים, אבל עכשיו, אומרים בליכוד, יש הזדמנות בדמות תמיכה אפשרית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. אז מה זה בכלל אומר לספח את חבל הארץ הזה?

מה הם גבולות הגזרה?

בקעת הירדן שעליה מדברים בהקשר לסיפוח כוללת את השטח שמדרום לאזור בית שאן בצפון ועד צפון ים המלח בדרום. ממזרח לה נמצאים הרי מואב בירדן וממערב - הרי יהודה, שומרון ומדבר יהודה.

מי חי שם?

בבקעת הירדן יש שתי מועצות אזוריות שמיושבות בדלילות יחסית: המועצה האזורית ערבות הירדן בצפון והמועצה האזורית מגילות בדרום. לפי ארגון "בצלם", ב-2016 גרו באזור הזה 65 אלף פלסטינים ו-11 אלף יהודים.

 מה זה סיפוח?

סיפוח זו הכרזה חד צדדית, בלי הסכמה פלסטינית וירדנית, על החלת ריבונות, כלומר החוק הישראלי במלואו, על האזור. תוכניתו של נתניהו כוללת סיפוח של היישובים היהודים בלבד בבקעה ובצפון ים המלח.

למה בעצם לספח?

הטיעון המרכזי הוא להבטיח את האחיזה הביטחונית של ישראל בגבולה המזרחי באזור הזה. היום צה"ל אמנם יושב שם, אבל כאזור כבוש אפשר לראות בכך ישיבה זמנית בלבד. תומכי הסיפוח טוענים כי מהלך כזה יבטיח שישראל וצה"ל ישבו שם לעד. מעבר לכך, סיפוח ישפיע על חייהם של התושבים היהודים שם.

איך ישתנו חייהם של תושבי הבקעה הישראלים אחרי סיפוח?

- הקלה בתכנון וסלילת כבישים שחסרים היום באזור

- יכולת תכנון והקמת תשתיות מסודרות כמו חשמל, ביוב ומים

- הסדרת הליכי בנייה והבטחה שלא תהיה הקפאת בנייה

-  העברת סמכויות ניהוליות מהמנהל האזרחי לרשויות המקומיות וחיזוק הקשר שלהן לממשלה בשביל לקצר תהליכים

שדמות מחולה בבקעת הירדן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
שדמות מחולה בבקעת הירדן | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מהו המעמד המשפטי של האזור לפני ואחרי סיפוח?

מאז 1967, מלחמת ששת הימים, הבקעה היא שטח ישראלי כבוש. החיים בה כפופים לאלוף פיקוד המרכז ולמנהל האזרחי. החלה של ריבונות בבקעה בצורה של סיפוח, כלומר ללא הסכמה, עלולה להיות בעייתית מכיוון שהחוק הבינלאומי אינו מכיר בה, בניגוד לחוק הישראלי שמכשיר סיפוח. בנוסף, זו עלולה להיחשב הפרה להסכם הביניים בין ישראל לפלסטינים מ-1995. 

מה המשמעות המדינית של סיפוח?

כיוון שהחוק הבינלאומי, כאמור, לא מכיר בסיפוח, יש לכך התנגדות רבה. מדינות אירופאיות כבר הביעו התנגדות למהלך, כך גם רוסיה והאו"ם. 

גם השכנים מירדן לא אוהבים את הרעיון. נזכיר, הבקעה הייתה עד 67' שטח ירדני. ירדן כבר העבירה מסר אזהרה לישראל בנושא כפי שפרסמנו השבוע. גם מדינות ערב נוספות, אפילו המתונות יותר, יראו בכך פגיעה בפלסטינים. 

ארה"ב היא המפתח. באופן רשמי אומרים שם כי אין שינוי במדיניות שלא אוהבת סיפוחים. עם זאת, שגריר ארה"ב ישראל הביע לאחרונה תמיכה במהלך. מה באמת אומר טראמפ לנתניהו בשיחות הטלפון ביניהם? את זה אנחנו עוד לא יודעים, אבל אפשר להניח שנתניהו לא היה מצהיר על כוונתו לספח בלי להיות מתואם עמו.

בקעת הירדן (צילום: פלאש 90, משה שי)
בקעת הירדן | צילום: פלאש 90, משה שי

מה עמדות מרכיבי הממשלה הפוטנציאליים?

ראש הממשלה נתניהו תומך לחלוטין בסיפוח. הוא משתמש בו בחודשים האחרונים ככלי פוליטי שאמור לאחד את העם ולהפעיל לחץ ציבורי על כחול לבן להיכנס לממשלת אחדות. נתניהו מבטיח שאם יעמוד בראשות ממשלת האחדות ראשון, בניגוד לעמדת כחול לבן, הוא ינצל את הזמן כדי לספח את הבקעה. בכחול לבן בסך הכל מסכימים כי בקעת הירדן צריכה להיות גבול הביטחון של ישראל, אך טוענים כי תסופח רק במסגרת הסדר מדיני. העיסוק של נתניהו בנושא כעת, אומרים שם, הוא ספין פוליטי.