ישראל תפסיק לשחרר גופות מחבלים? שר הביטחון הטרי, נפתלי בנט, החליט על שינוי מדיניות - עצירה מוחלטת של שחרור גופות מחבלים. בנט הנחה הבוקר (רביעי) את צה"ל ומערכת הביטחון להיערך למנוע את שחרור הגופות: המהלך דורש את אישור הקבינט. משפחת גולדין, שדנה בנושא עם נתניהו, הביעה תמיכה במהלך שבנט מקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורם מדיני הבהיר כי גם נתניהו הנחה את מערכת הביטחון לבחון את הנושא. לדברי הגורם המדיני, מדובר בבקשה לשינוי מדיניות שהועלתה על ידי משפחת גולדין בפגישתם עם נתניהו בשבוע שעבר. בפגישה, לפי הגורם המדיני, נתניהו הביע נכונות לשינוי, והנחה את מערכת הביטחון לבדוק את הנושא.

בנט קיים מספר דיונים, עם בכירי מערכת הביטחון, שעסקו בשאלת ההרתעה. מדובר במהלך אחד מיני רבים שבנט שוקל בימים אלו. בין הצעדים שנבחנים: הרעת תנאי מחבלים בכלא ועצירת כספים למשפחות מחבלים ועוד. המטרה: לשנות את "משוואת כדאיות הטרור".

הצהרת שר הביטחון
בנט ונתניהו בסיור בצפון | צילום: משרד הביטחון

הצעד ימנע הלוויות המוניות: במשפחת גולדין בירכו

לאחר הדיונים החליט להנחות לא לשחרר יותר גופות של מחבלים, למעט מקרים חריגים (כגון מחבלים קטינים) שיושארו לשיקול דעתו של שר הביטחון בשל הנסיבות. הצעד שבנט מקדם יסייע למנוע הלוויות המוניות ומעודדות טרור, כפי שהתרחשו פעמים רבות בעבר - למרות התחייבות המשפחות שלא לעשות זאת.

כמו כן, מדובר במהלך עם פוטנציאל השפעה מסוים גם בתחום השבויים והנעדרים. אם ההנחיה תאושר, כל גופות המחבלים שישראל מחזיקה ותחזיק בהן בעתיד לא ישוחררו - ללא קשר לשיוכו הארגוני של המחבל ולאופי הפיגוע שביצע או ניסה לבצע. 

ממשפחת גולדין נמסר: "אנו מחזקים את החלטתו של שר הביטחון. לא יעלה על הדעת שבזמן שהחיילים בידי חמאס נמשיך לשחרר מחבלים מתים או חיים". לאה ושמחה גולדין, הוריו של סגן הדר גולדין ז"ל, קראו לבנט להרחיב את ההחלטה ולהפסיק את השבתם של "מחבלים חיים לעזה", לדבריהם.

עוד הוסיפו: "שחרור מחבלים הוא פרס שלא ניתן להעניק לחמאס בזמן שהוא מחזיק בידיו את החיילים והאזרחים. ראש הממשלה נתניהו התחייב בפנינו כי לא תתקיים הסדרה מבלי להשיב את הבנים הביתה ואנו מצפים לראות שהפרוייקטים  הכלכליים-אזרחיים לא יקודמו כל עוד הבנים בעזה".

שידור חי מהצהרת משפחת גולדיןן
משפחתו של הדר גולדין ז"ל | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

החזרת גופות מחבלים: מה אומר החוק - ובג"ץ?

בנט הדגיש כי המדיניות החדשה תוצג בזמן הקרוב בקבינט המדיני-ביטחוני, "כחלק ממהלך הרתעתי רחב יותר", ותיכנס לתוקפה לאחר אישור הקבינט.

לפני שבוע וחצי נפגשה משפחתו של סגן הדר גולדין ז"ל עם בנימין נתניהו. משפחת גולדין טענה לאחר הפגישה כי "ראש הממשלה חיזק את דבריו מלפני שנה והבטיח שלא תהיה הסדרה מול עזה ללא השבת החיילים". לדבריהם, נתניהו הודיע למשפחה בפגישה כי הורה שישראל לא תעביר גופות נוספות לעזה עד השבת החיילים. 

לפני כשנתיים, בג"ץ קיבל את עתירתם של משפחות מחבלים שגופותיהם נמצאות בידי ישראל - וקבע שאין חוק שמסדיר את הנושא. "מדינת ישראל כמדינת חוק לא יכולה להחזיק בידיה גופות לצרכי משא ומתן", נכתב אז בהחלטה.

בכנסת ובקבינט דנו בשינוי החוק, ולאחרונה שינה בג"ץ את פסיקתו: בפסיקה החדשה מחודש ספטמבר נקבע כי למפקד הצבאי יש את הסמכות להחזיק בגופות מחבלים לצורך משא ומתן. הכנסת אישרה בשנה שעברה את חוק המאבק בטרור – שנועד לאפשר למשטרה לעכב החזרת גופות מחבלים - כאשר קיים חשש שההלוויה תשמש להסתה