בזמן ההסלמה בעזה וירי הרקטות לעבר יישובי ישראל התקיים בארץ גם תרגיל חילות האוויר הבינלאומי "דגל כחול" – BLUE FLAG 2019 בהשתתפות נציגים מחילות האוויר של ארה"ב, גרמניה, יוון ואיטליה לצד חיל האוויר הישראלי.

הירי תפס את הצוותים הזרים ששהו בארץ בהפתעה, כשראו את המקבילים שלהם מישראל צמודים למסכים שמשדרים מטחי רקטות ועדכונים שותפים.

"זה מצב ממש מטורף", סיפר אחד מהם לחבריו. "מאז שזה התחיל החבר'ה מדברים רק על זה. המלחמות שלכם נראות מטורפות, יורים רקטות על אזרחים".

"הישראלים פה מסתובבים עם טלפון שמצפצף כל פעם שיש אזעקה", העיד אחר. "לא הבנתי בהתחלה ואז הסבירו לי, קלטתי כמה זה הזוי".

אנשי הצוותים הזרים גילו הבנה לתחושות הישראלים וסיפרו כי: "בבית אתה שומע על ישראל אבל עכשיו שאתה מדבר עם הקולגות מפה ורואה מה הם רואים בטלוויזיה אז אתה יותר מבין ומתחבר למה שהם עוברים. גם פגשתי פה אנשים שסיפרו לי שהבית שלהם נמצא במקומות שאליהם נורות רקטות".

בלו פלאג 2019 שהתקיים מאז ה-3 בנובמבר בבסיס חיל האוויר עובדה שבדרום, הינו תרגיל "דור 5" הבינלאומי הראשון בארץ בו משתתפים מטוסי הF-35- עם למעלה מאלף צוותי אוויר, אנשי גף טכני ומנהלה מחילות האוויר השונים.

חלק מהתרגילים כללו עשרות מטסים בהם תורגלו תרחישי קרבות אוויר, התמודדות עם איום טילים וכן לחימה בשטח אויב.

צוותי האוויר והטייסים כולל כלי הטיס של המדינות המשתתפות תרגלו יחד תרחישים במתארים שונים בשיתוף פעולה ייחודי כשהמטרה היא למידה הדדית, העמקה בטכניקות טיסה ושיטות תחקור מבצעים וכן הזדמנות לחזק את היחסים בין המדינות.

נראה שהצוותים הזרים שחוו מקרוב סבב הסלמה מול עזה למדו מקרוב והבינו איך נראים הדברים מעיניים ישראליות ואת מה שחוו יעבירו בעתיד לקרוביהם במדינות מהן הגיעו לישראל.