הצבא צועד על ספרייתו: בצה"ל הוחלט על יישום תוכנית חדשה שתחייב מפקדים לקרוא מדי שנה ספרים שיוגדרו רלוונטיים לתפקידם, בנושאי היסטוריה והיסטוריה צבאית, מנהיגות, פסיכולוגיה, אסטרטגיה ועוד. בנוסף, ייבחרו מאמרים וסרטי תעודה שיהיו בבחינת חובת צפייה לקציני צה"ל. "למידה והעמקה במקצוע הן ציווי, הכרח ופקודה, אשר נובעת מצו המצפון ומרגש האחריות", הסביר הרמטכ"ל אביב כוכבי, שכבר הודיע על הספר הנבחר לשנה הקרובה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי התוכנית, המכונה "פרויקט ספרות חובה", כל קצין מדרגת סגן אלוף ומעלה יחויב בקריאת ספר שיבחר הרמטכ"ל, בנוסף למספר מאמרים ומקורות מידע במדיות דיגיטליות. כמו כן, כל מפקד זרוע ואגף יגדיר לכלל הקצינים המשרתים תחתיו ספר חובה עבורם. כך, מקווים בצה"ל, יחוזק הממד המחשבתי-אינטלקטואלי של החיילים.

הספר "השתנות תחת אש", דאגלס מקגרגור (צילום: דובר צה"ל)
הספר הנבחר לשנה הקרובה | צילום: דובר צה"ל

לפי דובר צה"ל, ההחלטה על יישום התוכנית נובעת מההבנה כי "מפקד בכלל ומפקד המוביל חיילים לקרב בפרט, הינו איש מקצוע אשר נדרש ללמוד ולרכוש ידע רלוונטי, ובכלל זה לצבור ידע על אירועי עבר צבאיים, מקרי בוחן ודוגמות בהם יוכל להשתמש ברגע האמת".

הספר הראשון שנבחר במסגרת הפרויקט הוא "השתנות תחת אש" שכתב קולונל דאגלס מקגרגור מצבא ארה"ב. גם הסדרה התיעודית "לא תשקוט הארץ" של תאגיד השידור הציבורי נבחרה על ידי הרמטכ"ל כצפיית חובה עבור קציניו. לצד זאת, הגדיר צה"ל את "ארון הספרים הצבאי", הכולל מספר ספרים המומלצים לקריאה עבור כל מפקד בצה"ל.

"קציני צה"ל חייבים להיות אנשי מקצוע, לקרוא ספרות מקצועית בכלל תחומיה, לראות סרטים מקצועיים, לשמוע הרצאות בנושאים הרלוונטיים ולהקדיש זמן אישי וקבוצתי לבירור, חקירה ותרגול של נושאי ליבה" הסביר רא"ל כוכבי בטקס סיום קורס פו"ם אלון. "מכאן, שלמידה מתמשכת של אומנות המלחמה, היא שם נרדף למקצועיות, מנהיגות, אחריות ומוסריות. בעולם המשתנה בקצב מהיר, בזירות לחימה הפושטות צורה ולובשות צורות חדשות, למידה והעמקה במקצוע הן ציווי, הכרח ופקודה אשר נובעת מצו המצפון ומרגש האחריות".