יום הלחימה השני בדרום: 200 רקטות שוגרו מאז שעות הבוקר מרצועת עזה לעבר ישראל. על רקע ההסלמה הביטחונית, ראש הממשלה נתניהו קיים היום (רביעי) הערכת מצב מיוחדת בפיקוד דרום. "יש כאן שינוי אמיתי של המשוואה", הצהיר ראש הממשלה והדגיש: "פנינו אינם להסלמה, אבל אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום ולתושבי ישראל". שר הביטחון בנט אמר בתום הדיון: "ההישגים טובים ויש הרתעה - אבל הדרך עוד לפנינו". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בדקות האחרונות ניתנה הנחיה מיוחדת לתושבי שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון ושדרות לפיה הם מתבקשים לשהות סמוך למרחבים המוגנים, זאת בעקבות "התרעה ממוקדת לשעה הקרובה". ההנחיה ניתנה לאור חשש מחדירות או ירי של טילי נ"ט והמועצות התבקשו להוציא את הההודעה לתושבים באופן מידי. בצה"ל הבהירו: "אין שינוי בהנחיות". 

בפתח הדיון שקיים נתניהו בהשתתפות שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון במפקדת פיקוד הדרום, אמר רה"מ: "יש כאן שינוי אמיתי של המשוואה משום שעכשיו יודעים ראשי המחבלים ואחרון הפעילים שלהם, שאנחנו יכולים להגיע אליהם לנקודות המסתור בדיוק כירורגי, ולפעול נגדם. זה שולל מהם את התחושה הזאת שהם יכולים לפעול נגדנו, נגד האזרחים שלנו, תוך כדי הסתתרות מאחורי האזרחים שלהם. זה שינוי של המשוואה כי הם כולם יכולים להיות על הכוונת. זה שינוי גדול מאוד, וזה מחזק מאוד את ההרתעה של ישראל ואת היכולות שלה מול המחבלים".

"אנחנו בעיצומה של מערכה, אנחנו מקווים שהיא תהיה קצרה ככל האפשר", הוסיף נתניהו והדגיש: "פנינו אינם להסלמה, אבל אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את השקט והביטחון לתושבי הדרום ולתושבי ישראל. אני חושב שאנחנו בדרך הנכונה. אני רוצה לברך אתכם, את הרמטכ"ל, את אלוף הפיקוד, את השב"כ ואת אמ"ן. יש כאן עבודה פנטסטית של המפקדים והחיילים". 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב (צילום: רויטרס, חדשות)
"ההסלמה המתמשכת מסוכנת מאוד", שליח האו"ם למזה"ת | צילום: רויטרס, חדשות

בתום הדיונים מסר ראש הממשלה: "סיימנו עכשיו התייעצות ביטחונית כאן בפיקוד הדרום עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש השב"כ. סיכמנו על צעדי ההמשך. יש כאן הישג גדול של מדינת ישראל לחיזוק נוסף של ההרתעה שלנו. רבי המחבלים יודעים שאנחנו יכולים לשים אותם על כוונת ואנחנו אכן נשים על כוונת את כל מי שבא לפגוע בנו. מעבר לכך פנינו לא להסלמה אבל אנחנו נדע לעשות את כל הפעולות הדרושות שסיכמנו עליהן כדי להמשיך להגן על מדינת ישראל ואזרחיה". 

שר הביטחון נפתלי בנט אמר בתום הדיון: "אנחנו צריכים שכל מחבל וכל יזם טרור יידע שהוא נושא על גבו טיימר לסוף חייו, וההחלטה בידי כל בן אדם להחליט אם להמשיך בפעילות טרור ולסיים את החיים או לעזוב את הטרור. החלטה דומה יש גם לג'יהאד האיסלאמי כארגון. נראה כרגע שהג'יהאד האיסלאמי רוצה לגרור את תושבי עזה לנזקים הרבה יותר גדולים. זו החלטה שלהם האם הם יגררו את אזרחי עזה ותושביהם לדבר הזה. אנחנו מקווים שלא, אבל הם יישאו באחריות להחלטות שלהם בשעות הקרובות". 

במקביל, מאמצי התיווך להפסקת הירי ולהבאת רגיעה לאזור נמשכים. בשעות האחרונות חלה התפתחות משמעותית בנושא, לאחר שמקור דיפלומטי סיפר כי ראש הג'יהאד האיסלאמי זיאד נחלה צפוי להגיע כבר הלילה לקהיר ולהשתתף בשיחות בתיווך המצרים. בצל הדיווחים על מאמצי התיווך, דובר הג'יהאד האיסלאמי הדגיש כי "השעות הקרובות יהיו גורליות". 

 

תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה | צילום: רויטרס

תקיפת מחסן אמצעי לחימה של הג'יהאד האסלאמי‎ (עיבוד: דובר צה"ל)
תקיפת מחסן אמצעי לחימה של הג'יהאד האסלאמי‎ | עיבוד: דובר צה"ל

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב שנמצא בשעות אלה בקהיר, מסר לפני זמן קצר הצהרה מיוחדת לאור המצב בדרום ואמר: "אני מודאג מאוד מההסלמה המתמשכת והרצינית בין הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני לישראל, בעקבות הרג ממוקד של אחד ממנהיגי הארגון בעזה אתמול. שיגור רקטות ופצצות מרגמה חסרות הבחנה נגד מרכזי אוכלוסייה אינו מקובל לחלוטין ועליו להפסיק מיד. לא יכולה להיות הצדקה למתקפות נגד אזרחים".

ריכוז כוחות בעוטף (צילום: ניר דבורי, החדשות 12)
ריכוז כוחות בעוטף | צילום: ניר דבורי, החדשות 12

מלדנוב הוסיף כי "ההסלמה המתמשכת מסוכנת מאוד. זהו ניסיון נוסף לערער את המאמצים לשיפור התנאים הסוציו-אקונומיים הקשים בעזה ולמנוע סכסוך הרסני נוסף". בסיום דבריו הדגיש כי "האו"ם פועל להסרת המצב בדחיפות".

ביממה האחרונה העבירה ישראל הצעה להפסקת האש לג'יהאד האיסלאמי - שנתקלה בסירוב. בעקבות כך, צה"ל הגביר את התקיפות בעזה, במסגרתן השמיד חוליית מחבלים שעסקה בהכנה לשיגור טיל נ"ט לעבר ישראל. 

במטח כבד שנורה לעבר אשקלון בשעות אחר הצהריים פגעה רקטה אחת במבנה בעיר, ואישה בת 65 נפצעה באורח קל לאחר שנחתכה משברי זכוכית. כיפת ברזל הצליחה ליירט את הרקטות הנוספות שנורו לעבר העיר.

נפילה באזור התעשייה שער הנגב (צילום: קובי ריכטר, TPS)
צילום: קובי ריכטר, TPS

חובש רפואת חירום במד"א דביר בריבו סיפר: "כשהגענו למקום ראינו אישה כבת 65 מתהלכת בהכרה מלאה. במקום היו שברי זכוכיות רבים שהתנפצו. היא סבלה מפציעות קלות בגפיים ובפנים. הענקנו לה טיפול רפואי ראשוני שכלל חבישה ועצירת דימומים ופינינו אותה במצב קל ויציב לבית החולים ברזילי". 

"שמענו התראה ומיד אחריה נפילה", סיפר עידו לוי, מנהל המקום שנמצא בסמוך לזירת הנפילה. "יש שם כרגע ריכוז כוחות משטרה וכיבוי אש. שמעתי אזעקה ופיצוץ, הבנתי מיד שזה קרוב. לאור המצב רוקנו את המקום ולא הייתה אצלנו לאף אחד סכנה".

הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה | צילום: דובר צה"ל
שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל (צילום: רויטרס)
שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל | צילום: רויטרס

מאז שעות הבוקר נורו לעבר יישובי עוטף עזה מאות רקטות ופצצות מרגמה, כמחצית מכלל הרקטות - 100 במספר - נורו רק לעבר יישובי מועצה אזורית אשכול. אחת מהרקטות התפוצצה בתוך לול, ורקטה נוספת נפלה על המדשאות בסמוך לחדר האוכל של היישובים. למרות הנזק שנגרם - לא היו נפגעים. 

מוקדם יותר היום מפעל בשדרות ספג פגיעה ישירה. לא היו נפגעים באירוע אך נזק נגרם למבנה. במועצה האזורית שער הנגב אותרה נפילה בתוך אחד היישובים, גם האירוע הזה הסתיים ללא נפגעים ועם נזק קל לרכוש.

הריסות בעזה אחרי תקיפות חיל האוויר (צילום: רויטרס)
הריסות בעזה אחרי תקיפות חיל האוויר | צילום: רויטרס

בתוך כך, כלי טיס של חיל האוויר תקף שני פעילי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בצפון רצועת עזה בעת שעסקו בהכנות לשיגור טילי נ"ט. הפעילים שסוכלו עסקו בתחום הנ"ט והצליפה בארגון. 

עוד תקף חיל האוויר אתר לייצור רקטות ארוכות טווח וכלי שיט של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. המחסן שהותקף הוא חלק ממערך ייצור אמצעי הלחימה עליו הארגון מסתמך לחידוש ותחזוקת הרקטות שברשותו. על פי דובר צה"ל, המערך מורכב ממספר אתרים ברחבי הרצועה, כל אחד מהם אמון על חלק מהתהליכים הנדרשים לייצור רקטות.

במקביל, חיל הים תקף כלי שיט של הכוח הימי של ארגון הטרור ששימש לאימונים לקראת פיגועים עתידיים בתווך הימי. עוד תקף צה"ל מתחם צבאי לאימונים של הכוח הימי של הג'יהאד האיסלאמי המשמש גם כמחסן אמצעי לחימה. עד כה בתקיפות נהרגו 22 פלסטינים. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי קיים הבוקר הערכת מצב בפיקוד הדרום יחד עם המפקדים בשטח ושמע ממפקדי החטיבות המרחביות את עיקרי תמונת המצב הגזרתית ואת אופן היערכותם למול האיומים מצד הג'יהאד האסלאמי, בדגש על איומי הנ"ט והצליפה. הרמטכ"ל הביע את הערכתו הרבה לעשייתם של המפקדים והלוחמים לשמירה על הביטחון באזור עוטף עזה. צה"ל עיבה כוחות בדרום וריכז טנקים סמוך לגבול הרצועה.

ראש הממשלה ושר הביטחון בהתייעצות עם הרמטכ"ל (צילום: אריאל חרמוני)
התייעצות ביטחונית בקריה | צילום: אריאל חרמוני
אלוף פיקוד העורף בהערכת מצב באשקלון ‎ (יח''צ: דובר צה"ל)
יח''צ: דובר צה"ל

בשעה 8:00 בבוקר, בזמן שילדי הדרום אמורים היו להתחיל את יום הלימודים, נורה מטח כבד לעבר יישובי השפלה, בין היתר לקיבוץ חולדה, משמר איילון וכרמי יוסף. דקות מאוחר יותר עוד מטח, הפעם לעבר יישובי עוטף עזה – בכל האירועים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לרכוש.