אין הסדרה: למרות הדיווחים והדיונים בקבינט המדיני-ביטחוני, ארגון הטרור חמאס הכחיש היום (שני) קיום של מגעים עם ישראל והודיע: "אין שיחות לשביתת נשק עם האויב הציוני". לטענת הארגון, "הכיבוש לא דבק בהבנות שהושגו בעבר בתיווכה של מצרים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הודעת חמאס פורסמה חרף הדיון שנערך אתמול בקבינט, שבו דנו השרים במשך שעות במאמצי ההסדרה. ראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) מאיר בן שבת הציג בישיבה את עיקרי המתווה המתגבש. עם זאת, בתום הדיון לא נמסרה הודעה מסודרת עם תוצאות ומסקנות הדיון באשר להמשך המדיניות הישראלית מול רצועת עזה.

צעדות השיבה בעזה (ארכיון)
צעדות השיבה שמארגן חמאס על גדר הגבול | צילום: חדשות

לפי עיקרי מתווה ההסדרה, שפורסמו לראשונה בחדשות סוף השבוע בחדשות 12, ישראל הסכימה לתת הקלות אזרחיות לתושבי הרצועה - ובהן הגדלת מספר הסוחרים שנכנסים מעזה בכמה פעימות; להרחיב פעם נוספת את מרחב הדיג; ולקדם את פרויקט הנחת צינור גז והגדלת הסיוע והציוד לבתי חולים. בנוסף, נמצאת על הפרק גם שאלת אישור כניסת פועלים מעזה לישראל, אולם זו נתקלה בהתנגדות מצד שב"כ.

בתמורה להקלות האלה, בחמאס התחייבו לפעול בצורה מוגברת למנוע את ירי הרקטות, ולצמצם באופן הדרגתי את צעדות השיבה על הגדר עד לעצירתן באופן מוחלט.

עוד בדיון בקבינט, אישרו השרים את הדוח שהציג להם שר הביטחון נפתלי בנט - ושהתריע על העברת סכום של 150 מיליון שקלים מרשות הפלסטינית למחבלים פצועים או לבני משפחות של מחבלים שנהרגו. "בהתאם, יקוזז הסכום מכספי המיסים שמעבירה ישראל לרשות הפלסטינית", נמסר. עד כה הוקפאו כ-650 מיליון שהתכוונה הרשות להעביר לאסירים ולבני משפחותיהם.

עדכון על מצב הנעדרים
ארבעת הישראלים שמוחזקים ברצועה | צילום: חדשות

בני משפחתו של סגן הדר גולדין ז"ל, שגופתו מוחזקת בידי חמאס מאז מבצע צוק איתן, תקפה אתמול את ראש הממשלה נתניהו בעקבות הדיווח על ההסדרה: "נתניהו התחייב ציבורית ואישית שלא תהיה הסדרה ללא השבת הבנים. בשביל שקט מזוייף הקבינט מוכר את ערכי צה"ל וישראל".

"אין עוד מדינה בעולם שהיתה מוכנה להעביר מאות מיליונים של דולרים לעזה, לעודד ולתמוך בפרוייקטים של מיליארדים ולהמשיך לעמוד מנגד כשחמאס מחזיק בידיו שני חיילים ושני אזרחים", הוסיפו לאה ושמחה גולדין. אחיו של הדר, צור, הוסיף: "בנט וסביבתו - הטענות שלך לציבור בקיצוץ תקציבים למחבלים ברשות הפלסטינית הם הטעית הציבור, אם אתה נכנע לטרור האמיתי בעזה".