הותר לפרסום: שב"כ חשף היום (רביעי) את קיומה של תשתית טרור רחבה של ארגון החזית העממית שפעלה ביהודה ושומרון ותכננה מספר פיגועים – ביניהם את פיגוע המטען בו נרצחה רנה שנרב ונפצעו אחיה ואביה. השב"כ עצר וחקר 50 פעילים, בהם גם בכירים בארגון. בראש המערך של הארגון ביו"ש עמדה, באופן חריג, אישה - תושבת רמאללה בת 56. רה"מ נתניהו: "אני מברך את השב"כ, את צה"ל ואת הימ"מ שלכדו את הטרוריסטים השפלים שרצחו את רנה שנרב ז"ל, ופצעו את אביה ואת אחיה. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מבקשי נפשנו, והיא תמשיך לעשות זאת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חקירת השב"כ חשפה כי התשתית ביצעה פיגועי ירי נוספים ותכננה לבצע פיגועים משמעותיים בתקופה הקרובה. במסגרת הפרשיה נעצרו ונחקרו ע"י שב"כ כ-50 פעילים, בהם גם מפקדי החזית העממית ביהודה ושומרון ונתפסו אמצעי לחימה רבים שהיו ברשות הפעילים והוסגרו כתוצאה מהחקירות בשב"כ.

השב"כ חשף ועצר את חברי התשתית אשר ביצעה את הפיגוע בעין בובין. במסגרת חקירתם, נחשף מיקום הנשקים ואמצעי לחימה, ומעורבותם של פעילי טרור נוספים הנמנים על תשתית החזית העממית. הפעילים הועברו לחקירה לאחר פעילות יזומה של השב"כ, הימ"מ וצה"ל. הוגשו כתבי אישום חמורים נגד מספר גדול של חברי התשתית וכתבי אישום נוספים יוגשו בהמשך.

במסגרת חקירת חברי החולייה בשב"כ, מסרו המעורבים בפיגוע המטען שרצח את רנה שנרב את כל הפרטים על ההכנות שביצעו לקראת הפיגוע ואופן מימושו. מעדויותיהם עולה כי את איסוף המודיעין לקראת הפיגוע החלו חברי החוליה מספר שבועות טרם מימושו, כאשר הגיעו בהזדמנויות שונות לאזור המעיין על מנת לתכנן את המתווה, ולבסוף הציגו את תכנית הפעולה וקיבלו את האישור.

התשתית שתכננה את הפיגוע סמוך למעיין - הוציאה לפועל פיגועים נוספים

במסגרת חקירת השב"כ של העצורים בפרשה, התקבל מידע שהוביל לאיתור ותפיסה של אמצעי לחימה רבים וקטלניים אשר שייכים לתשתית הטרור של החזית העממית. בין הנשקים שנתפסו: רובי M-16, רובי קלאצ'ניקוב, רובה גליל, רובה קארבין, מיני עוזי מאולתר, אקדחים, משתיק קול, חומרי דשן רבים לבניית מטענים, נפצים, כדוריות ברזל למטען ותחמושת מכל הסוגים. עוד אותרו מכשירי קשר, כוונות טלסקופיות וסוללה ניידת להפעלת מטענים. 

חלק גדול אמצעי הלחימה נתפסו בפעילות משותפת עם צה"ל ומשטרת ישראל, בין היתר, בדירת קרובת משפחתו של סאמר ערביד, ראש החולייה שביצעה את הפיגוע ומי שהפעיל את המטען.

תפיסה של אמצעי לחימה ע"י השב"כ (צילום: משטרת ישראל)
האמל"ח שחשף השב"כ | צילום: משטרת ישראל

מהחקירה עולה כי תשתית הטרור שנחשפה ביו"ש אחראית לפיגועים נוספים שלא פוענחו. חברי התשתית של החזית העממית ביצעו בין היתר: 

- פיגוע ירי לעבר אוטובוס ישראלי, סמוך ליישוב עפרה, בדצמבר 2017. ללא נפגעים.

- פיגוע ירי לעבר רכב ישראלי סמוך ליישוב אריאל במרץ 2019. ללא נפגעים.

נזאם מחמד, תושב ביר זית בן 21, נעצר בעקבות חשיפת מעורבותו בפיגוע זה ובפיגועי ירי נוספים.

עוד נחשף בחקירת המעורבים בתשתית כי בראש מערך הטרור עמדו פעילי חזית עממית ותיקים ובכירים, אשר הנחו את החוליה לבצע את הפיגועים השונים. ביניהם, מתבלטת חאלדה ג'ראר, תושבת רמאללה בת 56 שעל פי השב"כ עומדת בראש ארגון החזית העממית בגדה. במסגרת פעילותה הייתה אחראית על כלל הפעילות של הארגון ביהודה ושומרון ונושאת באחריות לביצוע הפיגועים. 

מחבלי החזית העממית שנעצרו ביו"ש (צילום: דובר צה"ל)
מחבלי החזית העממית שנעצרו ביו"ש | צילום: דובר צה"ל

במהלך החקירה, בוצעו חיפושים במשרד אשר שימש את פעילי ארגון החזית העממית ברמאללה ונאסף מודיעין רב שהצביע על פעילות הארגון בשנים האחרונות. כמו כן, אותרו חומרים רבים של פעילות הארגון בגזרת רמאללה.

מחבלי החזית העממית שעומדים בראש מערך הטרור ביו"ש (עיבוד: תקשורת שב"כ)
מחבלי החזית העממית שעומדים בראש מערך הטרור ביו"ש | עיבוד: תקשורת שב"כ
תפיסה של אמצעי לחימה ע"י השב"כ (צילום: משטרת ישראל)
האמל"ח שתפס השב"כ ביו"ש | צילום: משטרת ישראל

בכיר בשב"כ מסר לאחר החשיפה: "הפענוח המודיעיני והחקירה המאומצת סיכלו פיגועים בטווח הזמן המיידי. ללא הגעה מהירה לחוליות בשטח, הפיגועים אשר תכננה התשתית היו יוצאים לפועל והיו גובים חיי אדם רבים. כמות האמל"ח הגדולה שנתפסה והמידע שהתקבל בחקירות השב"כ של חברי התשתית ממחישים את מסוכנות התשתית ואת רמת המוכנות הגבוהה להוצאה של פיגועים חמורים נוספים בתקופה הקרובה, שנמנעו הודות לפעילות הסיכול".

שב"כ חשף: כך ביצעו חברי החולייה את הפיגוע בה נרצחה רנה שנרב ז"ל

בלילה שקדם לביצוע הפיגוע הגיעו חברי החולייה שרצחה את רנה שנרב: סאמר ערביד, יזן מג'אמס וקסאם שיבלי לשטח הררי צפונית למעיין עין בובין, כאשר הם חמושים באקדחים ומטען הנפץ. סאמר השאיר את יזן וקסאם בשטח יחד עם המטען ונסע חזרה לכיוון רמאללה על מנת להשאיר את הרכב בנקודה מרוחקת.

חצי חצי, סאמר ערביד, רינה שנרב
רנה שנרב ז"ל וראש החולייה סאמר ערביד

כשעה מאוחר יותר החזיר ווליד חנאתשה, גורם במפקדה שמימן את הפיגוע, את סאמר ערביד למקום בו המתינו חברי החולייה ועזב את המקום. חברי החולייה, בהובלת סאמר, ביצעו הליכה של כשעתיים לכיוון המעיין. כשהגיעו למקום הטמינו את המטען בסמוך לציר הגישה ועלו לנקודה הצופה על המקום.

לאחר מספר שעות של המתנה, במהלכן היה קסאם ברגותי אחראי על התצפית, הבחינו חברי החוליה במשפחת שנרב מתקרבת לנקודה. קסאם העביר את ההנחיה לסאמר ערביד אשר לחץ על ההדק והפעיל את המטען רב העוצמה לעבר בני המשפחה. לאחר מימוש הפיגוע נמלטו חברי החוליה רגלית לכיוון רמאללה בדרך הררית עד אשר הגיעו לעיר והתפצלו.