במהלך סבב הלחימה השבוע שיגרו מחבלי הג'יהאד האיסלאמי רקטה לא סטנדרטית במשקל של כמעט 300 ק"ג חומר נפץ שיצרה פגיעה משמעותית בהשוואה לרקטה רגילה - כך פורסם אמש (שישי) באולפן שישי. הרקטה נחתה בשטח מיישובי עוטף עזה, התפוצצה ויצרה מכתש ענק ברוחב 16 מטרים ובעומק של כ-2 מטרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הג'יהאד הולך ובונה לעצמו יכולות שעולות בחלקן על אלו של חמאס – במימון אירני ובסיוע מהנדסים מטהרן. למרות שמערכת כיפת ברזל יודעת להתמודד עם האיום, חשוב לערוך תיאום ציפיות ולהבין שחיזבאללה מחזיק ברקטות כבדות אפילו יותר.

טיל שנפל בעוטף עזה ויצר מכתש ענק
הטיל שנפל בעוטף עזה ויצר מכתש ענק

סבב הלחימה האחרון לא היה סבב סטנדרטי לגמרי, וצה"ל הוכיח חיבור בין אסטרטגיה, מודיעין וביצוע מדויק, בעיקר של חיל האוויר. המבצע תוכנן במשך חודשים, התקיימו דיונים רבים אצל הרמטכ"ל ונערכו משחקי מלחמה. ההערכה באגף המודיעין הייתה שישנם סיכויים טובים שחמאס לא יצטרף לירי לאור הפער שהולך ונבנה בינו לבין הג'יהאד.

טיל שנפל בעוטף עזה ויצר מכתש ענק
שרידי הרקטה שיצרה מכתש ענק

המבצע אמנם היה חשוב ונוהל בדרך ראויה, אך היעד הוא לשנות את המצב לטווח הארוך. המבצע האחרון לא נועד לשנות את המצב ביסודו, אלא להוריד מסדר היום את בהאא אבו אל-עטא, מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, שעמד פעם אחר פעם מאחורי הירי לעבר ישראל ומאחורי שלל ניסיונות פיגועים.