ההסלמה הביטחונית נמשכת וכבר מעל ל-200 רקטות נורו מעזה לישראל - צה"ל מגיב בהפצצות יעדי טרור מהאוויר: קצת אחרי השעה 21:00 אמש (שלישי) אזעקת "צבע אדום" נשמעה באשקלון ומערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה לפחות שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה. שעה קלה לאחר מכן הודיע צה"ל שהוא תוקף מספר יעדים של הג'יהאד האסלאמי ברצועה, ובין היתר הופצץ והושמד ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי מאזור חאן יונס. בשעה 22:30 חודש שוב הירי מעזה לעבר יישובי העוטף ואזעקות נשמעות מאז לסירוגין.

מפת אזורי התגוננות של פיקוד העורף: בדקו במפה את האזור שלכם

צה"ל תקף אמש מספר יעדי טרור ברצועה, בהם עמדות לשיגור רקטות, וחמ"לים צבאיים של הג'יאהד האיסלאמי. מוקדם יותר הפציץ חיל האוויר 3 פעילים של הארגון לאחר ששיגרו רקטה לעבר ישראל. מפקד אוגדת עזה, תת אלוף אליעזר טולדנו, התייחס לאפשרות של הסלמה במפגש עם ראשי רשויות בשער הנגב. "כוחות האוגדה וצה״ל כולו ערוכים לפעולות התקפיות ככל שיידרשו, ופרוסים בהגנה על ישובי מערב הנגב ואזרחי ישראל ככלל", אמר טולדנו בהערכת המצב הביטחונית. "הדבר החשוב ביותר כעת הוא להמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף, ולהימנע מהגעה למקומות שנסגרו ע"י צה"ל במרחב העוטף. אנו פועלים בתיאום מלא, שכם לשכם, עם ראשי הרשויות וההנהגה המקומית לפי הערכת המצב".

תת אלוף אליעזר טולדנו
מפקד אוגדת עזה בהערכת מצב | צילום: דובר צה"ל

בתוך כך, בעקבות המשך הירי מעזה והתקיפות של צה"ל ברצועה מקור דיפלומטי אמר כי שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב יוצא בדחיפות לקהיר כדי לנסות לתווך במגעים לרגיעה. מקור נוסף אמר כי "המצב נותר מורכב מאוד, המטרה כרגע היא לעצור את ההידרדרות".

השיגורים לעבר יישובי הדרום החלו אתמול, עקב חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא לפנות בוקר, ונמשכו לאורך כל היום. עד כה נורו משעות הבוקר מעל ל-200 רקטות מרצועת עזה לישראל. מדובר צה"ל נמסר כי אחוזי ההצלחה של יירוטי הטילים בידי לוחמי כיפת ברזל עומדים על מעל ל-90%, כאשר למעלה מ-50% מכלל השיגורים נפלו בשטחים פתוחים. 

רקטה נאספת ע
רקטה נאספת ע"י כוחות הביטחון בשדרות | צילום: ap

חיל האוויר הגיב לירי הרקטות בתקיפת עמדות טרור של הארגון, ומדובר צה"ל נמסר כי עמדת שיגור תת-קרקעית שממנה נורו רקטות לעבר ישראל הופצצה מהאוויר. הפלסטינים מדווחים על שלושה הרוגים באזור העיר בית לאהיה שבצפון הרצועה.

מוקדם יותר אמש תקף צה"ל מהאוויר שני פעילי טרור של ארגון הג'יהאד הפלסטיני בצפון רצועת עזה שעסקו בהכנה לשיגור רקטות. בתקיפה נוספת הושמדו מתחמי אימונים של הארגון, פיר מנהרת טרור התקפית בצפון הרצועה ואתר חפירה של מנהרת טרור התקפית במרכז הרצועה.

אזרחים תופסים מחסה בשדרות
אזרחים תופסים מחסה בשדרות | צילום: ap

שר הביטחון הנכנס, נפתלי בנט, הכריז אתמול על "מצב מיוחד" ביישובים הנמצאים בטווח שבין 0-80 ק"מ מרצועת עזה למשך 48 שעות. עוד במסגרת ההיערכות הביטחונית המיוחד גייס צה"ל כמות מצומצמת של כוחות מילואים ליחידות פיקוד העורף וכיפת ברזל, הציב סוללת תותחים בעוטף עזה ושלח כוחות תגבור בשדרות שמשימתם למנוע ירי נ"ט לעבר העיר.

*השתתפו בהכנת הידיעה: משה נוסבאום, ניר דבורי, אוהד חמו, ירון אברהם, תמיר סטיינמן וירון שניידר.