מסמך רשמי שנשלח הבוקר (שני) על ידי הצבא למכשירים הניידים של חיילי מילואים מחייב אותם להצהיר כי הם מכירים את התקנון של צה"ל למניעת הטרדה מינית. במסמך הודגש כי הטרדות מיניות מתפתחות בהווי היחידתי והן לא משקפות את רוח הצבא. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חובה עלינו להבטיח את השמירה על כבודם וביטחונם של חיילות וחיילי צה"ל", נכתב בהודעה שנשלחה לחיילי המילואים. "פגיעה על רקע מיני הינה כל פעולה פיזית או מילולית בעלת אופן מיני המופנית כלפי אדם שאינה רצויה לו".

תקנון למניעת הטרדות מיניות שנשלח לחיילים

בהודעה שנשלחה לחיילי המילואים הודגש כי "פגיעה על רקע מיני הינה סובייקטיבית. מה שייתפס כהטרדה בעיני חיילת אחת, יכול שלא להיתפס כך בעיני חיילת אחרת". בצה"ל מדגישים כי יש לשמור על שיח מכבד כלפי חיילים וחיילות וכן על הימנעות מכל סוג של מגג וחדירה למרחב האישי.

עוד נכתב במסמך שנשלח לחיילי המילואים כי "אקלים מטריד אינו חלק מהמציאות הצבאית, הוא נרקם ומתפתח כחלק מההווי היחידתי ומנורמות התנהגות המתקבעות בה ויש לפעול למיגור התופעה".

התייחסות דובר צה"ל למסמך טרם נמסרה

פרשת ההטרדות בשייטת: העדויות שגרמו לתא"ל שי אלבז לפרוש מצה"ל נחשפות

בשבועות האחרונים דיברה מערכת "אולפן שישי" עם עשרות נשים וגברים ששירתו בשייטת 13 תחת שי אלבז, חלקם הכירו אותו עוד כשהיה מפקד פלגת הלוחמים ביחידה וחלקם מהתקופה שלו כמפקד הקומנדו הימי. כשנשאלו על טענות לפיהן שי אלבז קיים מערכות יחסים מיניות עם חיילות צעירות, כמעט כולם ענו שזה לא מפתיע. עד לפני שלושה ימים היה אלבז מועמד לתפקיד מפקד חיל הים, אך בעקבות העדויות שפורסמו במלואן ב"אולפן שישי" - הוא החליט לפרוש מצה"ל.

ר' הייתה חיילת בת 18 באגף המבצעים של השייטת. את שי אלבז היא הכירה אז כסגן אלוף, מפקד פלגת הלוחמים. היא מספרת שהמפגש הראשון ביניהם מחוץ לבסיס היה במסיבת סוף מסלול של לוחמים ביחידה שהתקיימה במועדון בחיפה, מסיבות שהמפקד הבכיר נהג להשתתף בהן באופן קבוע.

"אם יש מסיבה הוא יהיה במסיבה, אם יש עניינים הוא יהיה בעניינים", היא אומרת. "אני זוכרת פשוט שאני הלכתי לשירותים והוא נכנס אחריי. לא היה סוג של 'בוא, בוא אחריי לשירותים', כי לא עשיתי את זה אף פעם. גם לא הייתי עם אף גבר, וגם לא הייתי עם אף גבר במקום ציבורי - ובטח לא כשכל הבסיס שלי בחוץ. הוא פשוט נכנס אחריי לתא, והתחיל בינינו איזה משהו, אקט מיני של מין התמזמזות כזאת".

תא
תא"ל שי אלבז, מפקד שייטת 13 לשעבר | צילום: אלדד חרובי

כשהיא נשאלת אם הייתה מבחינתה הסכמה לאקט, ר' משיבה: "לא העליתי על דעתי שאנחנו יכולים להתנשק אפילו. אמרתי: 'זה קצין, מפקד, נשוי, אני חיילת פשוטה'. יש שם בחורה תמימה, בתולה, חסרת ניסיון מיני, עם בחור שהיא סוג של מעריצה, שהוא סוג של אלוהים של המקום שבו היא משרתת".

ל' הייתה החיילת החדשה בבסיס ולא ממש הבינה את יחסי הכוחות בו. הראשון שהתייחס אליה היה סגן אלוף שי אלבז שהזמין אותה, לדבריה, לאכול גלידה בחיפה. "הגענו, אכלנו גלידה, נכנסנו לאוטו, התחלנו לחזור חזרה", היא משחזרת. "מגיעים לבסיס, הוא מחנה, מסתובב אליי - ומנסה לנשק אותי. ושם, באותו רגע באוטו מול אלבז (הוא) נשאר רק הכוח שהוא משחית, עלוב ונלוז. אני נבהלת, פותחת את הדלת של האוטו ופותחת בריצה לכיוון המגורים שלנו".