יקי חץ, צנחן וותיק שלחם במלחמת ששת הימים, השתתף בקרב הקשה והמפורסם בגבעת התחמושת. שנים אחר כך, כשכבר היה מהנדס ברפאל, יצר יקי רחפן מיוחד, "מתאבד", שמתפוצץ על כוחות האויב. לאחרונה נכנס הרחפן לשימוש מבצעי, פק"ל חדש ללוחמי החי"ר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפיתוח החל לרקום עור וגידים כשיקי החל לעבוד כמהנדס ברפאל. הוא פיתח אמצעי לחימה מדויקים, ונזכר בקרב ההוא, ובמה יכול היה לעזור לו אז בתעלה. "הדבר הכי יעיל בקרבות כאלה זה רימון, אבל רימון יכול לעבור רק פינה אחת אז החלטתי לנסות ליצור רימון מונחה", הוא מסביר.

על דף נייר שרטט יקי תוכנית מרחיקת לכת, הרבה לפני שבכלל חשבו על טאבלטים, לבניית רחפן מתאבד או בשמו בצה"ל – "מעוז". "שרטטתי רימון מונחה שכולל את כל מרכיבי הטיל, מראש קרב ועד אלקטרוניקה. את האיור הזה עשיתי ב-1987", מגלה יקי.

בשלב זה, כל שנותר הוא לפתח את הטכנולוגיה. הרחפן עוד לא הומצא, על טאבלט אף אחד לא חשב ויקי היה צריך לשכנע את עמיתיו ברפאל ששווה ללכת על הרעיון המוזר. זה סיפור על צנחן שחלם, הקדים את זמנו ולא התייאש - ועכשיו ה"מעוז" נכנס לשימוש מבצעי, פק"ל חדש ללוחמי החי"ר. "ניסיתי לחשוב 30 שנה קדימה", הוא מספר. "ככה הגעתי לרעיון הזה".