צה"ל הרס הלילה (חמישי) את ביתו של איסלאם יוסף אבו חמיד , שרצח את החייל רונן לוברסקי בשנת 2018. הבית במחנה הפליטים סמוך לרמאללה נהרס סמוך לפיגוע אבל נבנה מאז מחדש. עם כניסת הכוחות, וגם במהלך ולאחר הריסת הבית, התפתחו במקום הפרות סדר ולעבר הכוחות נזרקו אבנים ובקבוקי תבערה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מצה"ל נמסר כי הבית נהרס במהלך "מבצע חטיבתי של לוחמי צה"ל, כוחות מג"ב והמנהל האזרחי במחנה הפליטים אל עמרי שבמרחב החטיבה המרחבית בנימין".  עוד נמסר כי לאחרונה זיהה צה"ל כי החלה בנייה חדשה במקום שבו עמד הבית.

רונן לוברסקי ז
רוצחו של רונן לוברסקי ז"ל | צילום: חדשות

 "במהלך פעילות הריסת המבנה, התפתחו מספר הפרות סדר אלימות בהשתתפות עשרות פלסטינים שיידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר הלוחמים והכוחות, שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אין נפגעים לכוחותינו", ציינו בצה"ל.

עוד נמסר מדובר צה"ל: "במהלך המבצע הלוחמים והכוחות עצרו מספר פעילי חמאס שהועברו לחקירת כוחות הביטחון. צה"ל ימשיך לבצע פיקוח ומעקב על בתי מחבלים שנהרסו באופן שוטף, ולפעול כנגד גורמי הטרור ביהודה ושומרון למען שמירת הביטחון במרחב".

הריסת בית המחבל שהרג את רונן לוברסקי
כך נהרס הבית בשנית | צילום: דובר צה"ל

ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן ז"ל, מסר בתגובה להרס בית המחבל בשנית: "עצוב שרק לאחר התערבות התקשורת ביזיון נהרס שוב בית המחבל. אני מברך את צה"ל ואת כוחות הביטחון על הפעולה המהירה". לוברסקי, שחבר בפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות המלווה ע"י תנועת "אם תרצו", הוסיף: "לצערי הרב ישנם עוד בתי מחבלים שנבנו ויבנו מחדש ועוד לא נהרסו כלל. משפחות שכולות אינן צריכות להתחנן כדי שההריסות תבוצענה".

האב הוסיף: "אני מקווה כי הממשלה הקרובה אשר תקום תחרוט על דגלה מלחמה עיקשת בטרור, קידום חבילת הרתעה אשר תכלול עונש מוות נגד מחבלים שפלים והפסקת החגיגות שלהם בבתי הכלא".

בחודש יולי האחרון גזר בית המשפט הצבאי במחנה עופר גזר את העונש המקסימלי, מאסר עולם, על המחבל איסלאם אבו חמיד, שהורשע בגרימת מוות בכוונה של לוחם דובדבן סמ"ר רונן לוברסקי בחודש מאי בשנה שעברה. כתב האישום הוגש לפני כשנה לביהמ"ש הצבאי נגד המחבל בגין עבירה המקבילה לעבירת הרצח - זאת לאחר שהפיל עליו לוח שיש במהלך פעילות מבצעית של יחידת דובדבן סמוך לרמאללה.

רונן לוברסקי ז
רונן לוברסקי ז"ל | צילום: חדשות

משפחתו ומשפחות שכולות נוספות מחו מחוץ לבית המשפט ודרשו להשית על המחבל עונש מוות. "יש לי שתי מילים - ביזיון ובושה למשפט הישראלי ובכלל למדינה שככה מערכת המשפט מתייחסת לאזרחיה, אנחנו היום קיבלנו הוכחה נוספת וגם כל המחבלים הפוטנציאליים שמשתלם מאוד לרצוח ישראלים. אני נסער כרגע ולכן זה מה שאני יכול להגיד. נשקול מה צעדינו הבאים", אמר אז ולדימיר, אביו של רונן ז"ל.

מחוץ לאולם בית המשפט, לפני מתן גזר הדין, אמרו במשפחה: "מדינת ישראל הרבה שנים מתמודדת עם אותו מעגל דמים, טרור. אנחנו נפגשים פה עם משפחה של רוצחים, ואנחנו מחפשים משהו שירתיע אותם. ישראל צריכה לשנות את הגישה לטרור. זה עובד בכסף, בהריסת בתים, בגזר דין מוות למחבלים".

לוברסקי ז"ל נפגע כשכוח של יחידת דובדבן הגיע למחנה הפליטים אל עמרי בפאתי רמאללה כדי לעצור פעילי טרור שביצעו בעבר פיגועים. במהלך הפעילות התקרבו הלוחמים לבניין ואז הושלכה מלמעלה פלטת השיש שפגעה בו.

החייל לוברסקי חבש קסדת פלדה לראשו ואת המיגון הנדרש, אך משקלו של לוח השיש גרם לפציעתו האנושה. כעבור מספר ימים בודדים נקבע מותו בבית החולים.