לפני מספר חודשים סאמר ערביד, מי שעמד בראש החוליה שביצעה את פיגוע המטען ליד דולב בו נרצחה רנה שנרב ז"ל, התמוטט במהלך חקירת השב"כ ופונה לבית החולים. הוא אושפז למשך מספר שבועות בהדסה שבירושלים, וכשמצבו השתפר שוחרר והוחזר לחקירה. אמש (רביעי) ניתן לחשוף שמה שהוביל לאלימות החריגה שהופעלה כלפיו בחקירותיו, הייתה ההבנה בשב"כ לפיה מדובר ב"פצצה מתקתקת": ערביד הוא היחיד שידע היכן נמצאים כלי נשק נוספים שהיו אמורים לשמש את התשתית לביצוע שורה של פיגועים בטווח הזמן המידי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מסיבה זו הפעילו חוקרי השב"כ לחצים שונים וחזקים על ערביד, הרבה יותר מאלה שהופעלו על חברי החוליה האחרים. אך למרות הלחצים הכבדים, בסופו של דבר גם הוא נשבר - וחשף את מקום המסתור של כלי הנשק הנוספים שהיו בביתה של אמו ברמאללה.

פיגוע מטען חבלה סמוך ליישוב דולב (צילום: דובר צה"ל )
זירת הפיגוע סמוך לדולב | צילום: דובר צה"ל

מעבר לכך, חברי החוליה היו ממודרים לחלוטין מחוליות האחרות בתוך התשתית. המידור ההרמטי בא לידי ביטוי, בין היתר, בכך שאפילו מדריך הירי שהגיע במטרה להעביר להם שיעורי ירי בכלי נשק, עשה זאת כשהוא רעול פנים ולא ניתן לזהותו. בנוסף, הפעילים עברו שורה של הכשרות שנועדו להכין אותם לתרחיש שבו החוליה תיתפס, כפי שאכן קרה. חלק מהם אף עברו הכשרה מיוחדת של דרכי ההתמודדות עם חקירות שב"כ, בהם גם הפעיל קאסם שיבלי. שיבלי נעצר באור יום כשהיה יחד עם אשתו בלב רמאללה, נלקח לחקירה וסירב לשתף פעולה עם חוקריו במשך שבועיים. אולם בסופו של דבר גם הוא נשבר, אחרי שהחוקרים הצליחו לחשוף את המאהבת שעמה ניהל קשרים אינטימיים.

חקירת השב"כ העלתה כי חברי החוליה ערכו סיורים מקדימים לפני ביצוע הפיגוע באזור דולב והכירו במדויק את מיקומי המצלמות שהציב צה"ל בשטח. הודות לכך, ביום הפיגוע הם הסתובבו באזור במשך כ-4 שעות מבלי להיתפס, וזאת משום שהלכו רק במקומות שבהם ידעו מראש שאין מצלמות.

עוד התברר כי החוליה תיכננה לבצע את פיגוע המטען שבוע קודם לכן, אולם בגלל תקלה טכנית הדבר לא התאפשר. כשל שהתגלה במטען שהוכן במיוחד עבור הפיגוע אילץ את חברי החוליה לקחת את המטען לתיקון, ולחזור ולהפעילו רק כעבור שבוע נוסף - ביום שישי ה-23 באוגוסט.