גינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית לאירוע החריג סמוך ליצהר שבו לוחם גולני נפצע קל מיידוי אבנים בידי תושבי היישוב. "לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו", אמר ראש הממשלה נתניהו בתגובה לאירוע אך לא התייחס לאירוע באופן ספציפי. ביישוב יצהר גינו בחריפות את האירוע החמור ואורגנה הפגנת תמיכה בחיילי צה"ל, אלא שחלק מהמפגינים הביעו תמיכה בנערים שיידו את האבנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המפגינים קראו להדיח את המ"פ שלטענתם נהג השבוע באלימות כלפי הנערים ולדברם הוביל לאירועים החמורים היום. גדוד מג"ב יוצב בגזרת היישוב יצהר על מנת לתגבר את הכוחות בשטח. רשויות הביטחון עדיין לא ביצעו מעצרים ואין עדיין חשודים במעשה. "אני מבקש לחזק את לוחמי ומפקדי צה"ל שעושים לילות כימים כדי להגן על ביטחונם של כל אזרחי ישראל ללא יוצא מן הכלל", אמר נתניהו. "אני מגנה בתוקף כל תקיפה של חיילי צה"ל. לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו".

מהיישוב יצהר יצאה הודעת גינוי חריפה לתקיפת החיילים. "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת חיילי צה"ל כשערוריה ובושה", נמסר. "מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים, כתנאי סף לנוכחות בני נוער במרחב יצהר והגבעות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים מאוד כדי לסייע להתפתחות הגבעות, תוך מתן אוזן קשבת לבני הנוער, במקסימום מאמץ לפעול ברגישות ולגשר על פערים מובנים בתוך מציאות מורכבת".

ראש הממשלה בינימין נתניהו
נתניהו גינה, אך לא התייחס ישירות לאירוע | צילום: החדשות 12

"קווים אדומים אלו הוצפו על ידינו שוב ושוב במפגשים ושיחות, אך לצערנו הרב האירוע החמור ממחיש כי הם לא מקבלים ביטוי במציאות", הוסיפו במזכירות היישוב. "משכך, אנו דורשים מהנערים לעזוב את יצהר, ועד להודעה חדשה, מסירים לחלוטין את חסות היישוב מנוכחותם כאן, על כל המשתמע מכך".

"לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל"

יו"ר כחול לבן בני גנץ והרמטכ"ל לשעבר גיבה את חיילי צה"ל. "על פי דיווחי צה"ל התרחש הלילה אירוע חמור סמוך ליצהר בו הותקפו חיילים באבנים", כתב בטוויטר. "אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן. כרמטכ"ל לשעבר וכמפקד בצה"ל לאורך עשרות שנים אני שולח מסר לכל החיילים והמפקדים ששומרים עלינו גם בערב החג בצפון, בדרום, ביהודה ושומרון ובכל מקום ברחבי הארץ: עם ישראל ואזרחי ישראל תומכים בכם ומחזקים אתכם. לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל".

 

 

בני גנץ
גנץ גינה: "לא נעבור לסדר היום" | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

הרמטכ"ל אביב כוכבי הוקיע וגינה בחריפות את האירוע החמור. כוכבי אמר בשיחה משותפת עם ראש השב"כ נדב ארגמן וממלא מקום מפכ"ל המשטרה דודי כהן כי הוא רואה בחומרה רבה את ההתנהגות העבריינית כפי שבאה לביטוי בשבוע האחרון באזור החטיבה המרחבית "שומרון". הרמטכ"ל הנחה לאתר את כלל המעורבים ולמצות איתם את הדין. עוד הוסיף כוכבי כי לא יעלה על הדעת שחיילי צה"ל, שעושים לילות כימים להגנת המתיישבים, יותקפו על ידי אלה המוגנים על ידם.

"מקרה מזעזע שאסור שיקרה"

שר החינוך רפי פרץ גינה בחריפות את האירוע החמור. "פגיעה בחיילי צה"ל - היא קו אדום!", הצהיר וקרא להביא את המבצעים לדין. "המקרה הלילה ביצהר הוא מקרה מזעזע שאסור שיקרה. לוחמי צה"ל עושים לילות כימים על מנת להבטיח ביטחון בכל הגזרות. מי שפוגע בחייל או במפקד אינו מייצג שום דבר הקשור לאחיזה בארץ ולשמירת תורה ומצוות, וודאי שאינו מייצג את תושבי יצהר והשומרון".

 

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' גינה גם הוא את האירוע. "יורד מאגרא רמא של תפילת הושענה רבה המרגשת לבירא עמיקתא של הידיעה המתסכלת על האלימות החמורה שהופעלה הלילה נגד חיילי צה"ל", אמר והודיע על הפגנת תמיכה בחיילי צה"ל שתתקיים בשעה 13:00. "אני מצטרף לאמירה הברורה של תושבי יצהר שגינו בכל תוקף את האירוע החמור בידי קומץ אלים ובלתי מייצג. האחראים למעשה חייבים להיתפס ולבוא על עונשם במלוא החומרה".  

רפי פרץ
גינה בחריפות. פרץ | צילום: נועם רבקין פלאש 90

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, גינה את המיידים והגיע ליישוב לפנות בוקר ונפגש עם החיילים. "כל תושבי השומרון וגם תושבי יצהר מוקיעים פגיעה בחיילינו היקרים", אמר. "הקומץ שעשה זאת הם נערים שברובם הגדול הגיעו מחוץ לישוב. אנו נפעל בכל הכלים שבידינו כדי להעיף אותם מכאן. תושבי יצהר אוהבים את חיילי צה"ל, וכל תושבי השומרון מחבקים את חיילי צה"ל וכוחות הביטחון".

סמוטריץ':
סמוטריץ' גינה והודיע על הפגנת תמיכה בחיילי צה"ל | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

לוחם גולני נפצע במהלך הלילה מידוי אבנים בידי תושבי יצהר שבשומרון. באופן חריג הלוחמים הגיבו בירי לאוויר על מנת להרחיק את הפעילים, כך פורסם בכאן. ראש מועצה אזורית שומרון גינה את המעשה: "נפעל כדי להעיף את הקומץ שעשה זאת".

במהלך פעילות באזור נתקל, הכוח בגבעה סמוך ליצהר בכ-30 מתנחלים שהחלו ליידות אבנים מטווח קרוב אל עבר הלוחמים. בנוסף צמיגי הרכב הצבאי של הכוח נוקבו ובעקבות המקרה. עד כה לא נעצרו חשודים.