יו"ר מפלגת העבודה-גשר, עמיר פרץ, פנה היום (שני) ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת גבי אשכנזי, בבקשה לכנס בדחיפות את ועדת החוץ והביטחון ולקיים דיון בהשתתפות ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו. הסיבה: מעשי האלימות אתמול כנגד חיילי צה"ל ביצהר. הערב תתקיים מול הקריה הפגנה של פעילי מפלגת העבודה: "נמחה נגד הטרור היהודי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתב ששיגר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון אשכנזי, כתב פרץ: "יש להתייחס לאירועים אלה שהינם חוזרים ונשנים כטרור במלוא מובן המילה וככאלה – לטפל בהם בהתאם ולגדוע אותם באיבם ללא פשרות".

אמיר פרץ בראיון לרינה מצליח (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"לקיים דיון בנוגע למעשי האלימות כלפי חיילי צה"ל ביצהר" | צילום: החדשות 12, החדשות12

לטענת פרץ תגובת צה"ל ומערכת הביטחון הינה הכרחית, "אך אינה מספיקה נוכח הרפיון בהתנהגות הממשלה והעומד בראשה. אודה לך אם תזמן לדיון גם את רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו, וכן, תודיע על תאריך מידי כך שנערך כראוי למפגש חשוב זה", הוסיף יו"ר העבודה-גשר.

בנוסף, ממפלגת העבודה נמסר: "פעילי המפלגה יקיימו הערב מפגן תמיכה לחיזוק חיילי צה"ל ונגד הטרור היהודי – מול בסיס הקריה". בהודעה שנמסרה מטעם יו"ר המפלגה נכתב: "איננו יכולים לשתוק נוכח פגיעה של יהודים בחיילים אותם שולחת המדינה לשמור על ביטחונם".

הפגנה ביישוב יצהר לתמיכה בנוער הגבעות
הפגנת תמיכה בנוער הגבעות ביצהר

"לא מדובר במקרה בודד, אלא בריטואל חוזר ונשנה בה קבוצה אלימה ובלתי נשלטת מפעילה טרור נגד חיילינו", הוסיף פרץ. "התגובה הרפה של ממשלת הימין בראשות בנימין נתניהו מאפשרת לתופעות כאלה להתעצם. הגיע הזמן להקים ממשלה שתאבק בטרור, כל סוג של טרור, ביד קשה".

עוד נכתב: "חובה לומר את האמת בלי כחל וסרק - שיח השנאה וההסתה שמובילים מזה שנים ראשי הימין, לרבות שרי ממשלה וראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, הוא הביצה שמצמיחה ומזינה את הטרור היהודי שמופנה גם כנגד חיילי צה"ל".

האירוע החריג סמוך ליצהר גרר אתמול גינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית. "לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו", אמר ראש הממשלה נתניהו בתגובה לאירוע אך לא התייחס לאירוע באופן ספציפי. ביישוב יצהר גינו בחריפות את האירוע החמור ואורגנה הפגנת תמיכה בחיילי צה"ל, אלא שחלק מהמפגינים הביעו תמיכה בנערים שיידו את האבנים.

ראש הממשלה בינימין נתניהו  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו | צילום: החדשות 12, החדשות12

המפגינים קראו להדיח את המ"פ שלטענתם נהג השבוע באלימות כלפי הנערים והיה זה שהוביל לאירועים החמורים היום. בתוך כך, הוחלט כי גדוד מג"ב יוצב בגזרת היישוב יצהר על מנת לתגבר את הכוחות בשטח. רשויות הביטחון עדיין לא ביצעו מעצרים ואין עדיין חשודים במעשה. "אני מבקש לחזק את לוחמי ומפקדי צה"ל שעושים לילות כימים כדי להגן על ביטחונם של כל אזרחי ישראל ללא יוצא מן הכלל", אמר נתניהו. "אני מגנה בתוקף כל תקיפה של חיילי צה"ל. לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו".

מהיישוב יצהר יצאה הודעת גינוי חריפה לתקיפת החיילים. "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת חיילי צה"ל כשערוריה ובושה", נמסר. "מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים, כתנאי סף לנוכחות בני נוער במרחב יצהר והגבעות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים מאוד כדי לסייע להתפתחות הגבעות, תוך מתן אוזן קשבת לבני הנוער, במקסימום מאמץ לפעול ברגישות ולגשר על פערים מובנים בתוך מציאות מורכבת".

"לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל"

 "קווים אדומים אלו הוצפו על ידינו שוב ושוב במפגשים ושיחות, אך לצערנו הרב האירוע החמור ממחיש כי הם לא מקבלים ביטוי במציאות", הוסיפו במזכירות היישוב. "משכך, אנו דורשים מהנערים לעזוב את יצהר, ועד להודעה חדשה, מסירים לחלוטין את חסות היישוב מנוכחותם כאן, על כל המשתמע מכך".

בני גנץ (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
יו"ר כחול לבן בני גנץ | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

יו"ר כחול לבן בני גנץ והרמטכ"ל לשעבר גיבה את חיילי צה"ל. "על פי דיווחי צה"ל התרחש הלילה אירוע חמור סמוך ליצהר בו הותקפו חיילים באבנים", כתב בטוויטר. "אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן. כרמטכ"ל לשעבר וכמפקד בצה"ל לאורך עשרות שנים אני שולח מסר לכל החיילים והמפקדים ששומרים עלינו גם בערב החג בצפון, בדרום, ביהודה ושומרון ובכל מקום ברחבי הארץ: עם ישראל ואזרחי ישראל תומכים בכם ומחזקים אתכם. לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל"