החיסול הדרמטי: מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה והאחראי המרכזי לפעילות אירנית במזרח התיכון חוסל הלילה (בין חמישי לשישי) בתקיפה אמריקנית בנמל התעופה בבגדד. אחרי מספר ניסיונות חיסול, הוא נהרג מפגיעה של קטיושה שהבעירה את רכבו. מי הוא הגנרל המסוכן? קאסם סולימאני - פרופיל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

כשמדברים על "המעורבות האיראנית במזרח התיכון" בעצם מתכוונים למפעלו השאפתני של קאסם סולימאני. הגנרל בן ה-62, בוגר מלחמת איראן-עירק, מפקד כבר עשרים שנים על זרוע החוץ של משמרות המהפכה, המכונה "כוח קודס".

קודס הוא הגוף האחראי על הפעילות החתרנית והפעלת תאי הטרור נגד אויבי המשטר האירני, בכל רחבי העולם. במסגרת ההתערבות האיראנית המאסיבית במלחמת האזרחים בסוריה ובקרבות נגד דאע"ש בעירק, התבלט סולימאני כמתווה אסטרטגיית לחימה עבור הכוחות הסדירים ועשרות אלפי הלוחמים הזרים, מגויסי המיליציות שיעיות שנשלחו לשדות הקטל, כדי להילחם לצד צבאות עיראק וסוריה.

קאסים סולימאני
קאסים סולימאני | צילום: farsnews

על אף החשאיות האופפת את פעילותו בדרך כלל, סולימאני נצפה לא אחת באזורי הלחימה, תוך כדי מבצעים שעליהם פיקד – ובכלל זה כיבוש חלקים מהעיר חלב ומחוז דיר א-זור (בגבול עיראק) מידי המורדים ודאע"ש.

בשנה האחרונה, הגיעו איתותים לכך שסולימאני מנסה להגביר את השפעתו בזירה הפלסטינית. מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, סיפר כי סולימאני התקשר כדי להבטיח את עזרת משמרות המהפכה "בקרב על ירושלים" וזמן קצר אחר כך, בעיצומו של סבב הסלמה, תוכנן נאום וידאו של סולימאני לפלגים בעזה, אך זה בוטל ברגע האחרון.

הציוד שנמצא ברשותו של סולימאני אחרי החיסול
הציוד שנמצא ברשותו של סולימאני אחרי החיסול

עם השלמת מבצעי ההשתלטות בסוריה וניצחון אסד ושותפיו על המורדים, סולימאני ביקש לנצל את התנופה בפעילות האזורית של ארגונו כדי להרתיע את יריבותיה המסורתיות של איראן, ארצות הברית וישראל, מפני אפשרות של עימות צבאי, גם באמצעות איומים מפורשים על הנוכחות האמריקנית באזור.