מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין מינה צוות מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה כדי לחקור את התקלה החמורה שהתרחשה אמש בדרום וכמעט והובילה להתרסקות של מסוק "יסעור" - כך הודיע הערב (רביעי) דובר צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האלוף נורקין, הוביל את המשלחת הישראלית
צילום: דובר צה"ל, חדשות

במקביל להודעה על הקמת צוות החקירה, הודיע דובר צה"ל כי נמצאה הקופסה השחורה של המסוק והיא תישלח לבדיקה, בתקווה שתוכל לשפוך אור על האירועים שקדמו לתקלה. עוד מסר דובר צה"ל כי כל מערך מסוקי היסעור מקורקע, וזאת "עד לסיום הבדיקות הנדרשות להחזרתו לפעילות מבצעית ולאימונים".

"צוות המסוק פעל היטב וההחלטות המהירות והנכונות שלקחו הטייסים עם גילוי האש במנוע היסעור, הצילו את חייהם ואת חיי הלוחמים במסוק", אמר אלוף עמיקם נורקין לאחר האירוע.

לוחמים שהיו על המסוק בזמן האירוע שיחזרו התחושות שליוו אותם ברגעים הדרמטיים. "הרגשנו שאנחנו הולכים למות וחשבנו שכך החיים הולכים להיגמר", סיפר אחד הלוחמים בשיחה עם חדשות 12. "אמרתי לעצמי תחזיק חזק אתה יכול לשרוד את זה". 

קבוצת הלוחמים מטוס יסעור
ההתכתבות בקבוצת הצוות לאחר האירוע

גם בקבוצת הוואטסאפ של הצוות הייתה התכתבות ערה אחרי המקרה: "איך ששמעתי בום היו גיצים ואז אש", פתח אחד הלוחמים. "חשבתי שהתפוצץ טיל לידינו, ואז אחרי חמש שניות של פאניקה, מפקד הכוח ישב לידי עם אוזניות ואמר לי נחיתת אונס - תחזיק חזק. הוא צעק לכולם, המכונאי התיישב בין הטייסים ישר והתחיל להיכנס עשן למסוק". 

על פי הפרטים שנמסרו, המסוק היה המסוק השני במבנה של שלושה מסוקים בסך הכל שביצעו טיסת אימונים. המסוק טס בגובה של כ-500 רגל (170 מטר) מעל הקרקע כשהטייסים הבחינו בתקלה טכנית שגרמה להופעת אש במנוע הסילון של כלי הטיס הוותיק.

המסוק החל לבעור, והטייסים שהחלו בהליך החירום הצליחו להנחית את כלי הטיס בתוך כדקה מרגע הופעת התקלה. גורם בכיר במערכת הביטחון עידכן כי כל אנשי הצוות ולוחמי היחידה המיוחדת יצאו ללא פגע בשל הפעילות המהירה ומצילת החיים של הטייסים והמכונאי המוטס.