לקראת יום הזעם ברשות הפלסטינית, בצה"ל הנחו את החיילים להפגין היום (שני) איפוק מרבי עד לנקודה שבה נשקפת להם סכנת חיים. ראשי המערכת הביטחונית לא רוצים הרוגים מיותרים בצד הפלסטיני ומבקשים להימנע מהתרחבות המהומות, אשר על פי ההערכות צפויות להיות מצומצמות. במקביל הרשות הפלסטינית שמארגנת את המחאה הכריזה על ביטול חלקי של הלימודים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החשש המרכזי בצד הישראלי הוא מטעות של חייל בודד שיהרוג אדם שלא לצורך, ואת זה ינסו למנוע. לכן מלבד ההנחיות הברורות שירדו אל החיילים, השרשרת הפיקודית גם תפקח על מילוי ההוראות - בכל נקודות החיכוך יוצבו קצינים, מ"פים מג"דים שיוודאו שהחיילים לא מפעילים אש מיותרת. 

על פי ההערכות במערכת הביטחונית לא תהיה התפרצות אלימה באופן קיצוני, אם כי ייעשה שימוש בבקת"בים ובזריקת אבנים. הניסיון לשמור על רגיעה מסוימת בנסיבות הללו לא תוריד מכמות הכוחות שיפרסו באזור, עם אבטחה רבה על הצירים בפרט.‎

פעולות הסתה בשטחים (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
צפי לבקת"בים וזריקת אבנים. ארכיון | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

הצפי לקראת היום הוא התקבצות של אלפי בני אדם במרכזי הערים הפלסטיניות. משם חלקם ייצאו לנקודות החיכוך הקבועות, בחברון או בבית לחם, כדי להתעמת עם חיילים. אם כי מניסיון העבר לא אמורים להגיע לשם יותר מדי אנשים.

בתוך כך, עצרו במהלך הלילה לוחמי צה"ל וכוחות שב"כ, מג"ב ומשטרת ישראל באיו"ש 12 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, טרור עממי ובהפרות סדר אלימות לעבר אזרחים וכוהב"ט. החשודים הועברו לחקירת כוהב"ט.

על מנת להגביר את עוצמת המחאה הכריזה הרשות הפלסטינית, שמארגנת את המחאה על ידי הפת"ח, על ביטול לימודים מחר בחלק מבתי הספר ומהאוניברסיטאות. למרות שלאף אחד בשטחים אין אינטרס "לשבור את הכלים" הרשות הפלסטינית משתמשת ביום הזעם כדי להתמודד עם הביקורת הפנימית על כך שלא הגיבה להצהרת ארה"ב על מעמדן החוקי של ההתנחלויות. מדובר בהפגנות מחאה כפי שמארגנת הרש"פ ובמיוחד הפת"ח.