משפט המחבלים חשף את משכורות הענק מהרשות הפלסטינית: בני משפחתה של הודיה אסולין ז"ל, שנפצעה קשה מאוד בפיגוע בירושלים ונפטרה לפני כשנתיים, יצאו בשנים האחרונות למאבק משפטי נגד הרשות הפלסטינית בניסיון לתבוע פיצויים על מות בתם. כחלק מהמאבק המשפטי נחשפו סכומי העתק שקיבלו חברי חוליית הטרור – סכומים שמתפרסמים היום (שלישי) בחדשות 12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך הדיונים נדהמו בני משפחת אסולין לקבל, כחלק משלב ההוכחות, טבלאות על גבי טבלאות שהגישה הרשות הפלסטינית. במסמכים מפורטות כל המשכורות שקיבלו חברי החוליה שביצעו את הפיגוע שבו נפצעה הודיה.

הודיה נחמה אסולין נפצעה קשה בפיגוע ליד בנייני האומה בירושלים במרס ב-2011, והלכה לעולמה לפני שנתיים - לאחר שש שנים שבהן הייתה מחוסרת הכרה. היא נפצעה בפיצוץ בתחנת אוטובוס, לאחר שמטען חבלה הוחבא בתיק ליד טלפון ציבורי בקרבת התחנה. בפיגוע נרצחה תיירת בריטית ו-65 בני אדם נוספים נפצעו, ביניהם גם הודיה שהייתה אז רק בת 14 וחיכתה לאוטובוס בתחנה הסמוכה.

ארבעת חברי החוליה שביצעו את הפיגוע נידונו למאסרים ארוכים. שניים מהם הורשעו ברצח ונשפטו למאסר עולם, ושניים נוספים הורשעו בקשירת קשר לביצוע הפיגוע וקיבלו עונש של 20 שנות מאסר בלבד. כעת, עם חשיפת הטבלאות, ניתן לראות כי החוליה קיבלה מהרשות הפלסטינית יותר ממיליון וחצי שקלים מאז נתפסו המחבלים לפני שמונה שנים.

 

באופן שיטתי ועקבי, כפי שנוהגת הרשות הפלסטינית לעשות, הועברו עשרות אלפי שקלים בכל חודש אל חשבונותיהם של המחבלים, בנוסף לכסף שהועבר לחשבון הקנטינה שלהם לשימוש בזמן המאסר. משפחת אסולין הזדעזעה לנוכח הממצאים.

לפי הנתונים, המחבל חוסן עלי קוואסמה קיבל 646,482 שקלים מהרשות הפלסטינית. חבר חולייה נוסף, אסחק טאהר צלאח עבדפכר, קיבל 325,155 שקלים באותה תקופה (מ-2011 עד 2019). לנדאל נזאם אלדן עבד שחאדה הועברו 367,707 שקלים ולמוסעב סמיח עבד אבו שכידם - 260,150 שקלים. לפי הטבלאות שהגישה הרשות הפלסטינית, סכום הכסף שהועבר לארבעת חברי חוליית המחבלים הוא 1,599,494 שקלים בתוך שמונה שנים.

הודיה אסולין ז
הודיה אסולין ז"ל | צילום:

אליהו אסולין, אביה של הודיה, התייחס למאבק המשפטי בו פתחה המשפחה: "הפיצוי לא יחזיר לנו את הודיה. אני רוצה ליצור הרתעה אצל המחבלים כי מחבל שיוצא כרגע לפיגוע - שום דבר לא עוצר אותו. ככל שהפיגוע יותר איכותי, כך הוא יקבל תשלום גבוה יותר. היום ההורים מחבקים את המחבלים ומעודדים אותם ואני רוצה ליצור הרתעה, את הבת שלי אף אחד לא יחזיר".

האב הדגיש כי הוא רואה את הרשות הפלסטינית כאחראית לרצח. "הרשות מעודדת ומתמרצת את המחבלים לצאת לפיגועים וקראת לכיכרות על שמם", אמר. "נוצרת שכבה של אנשים עשירים יותר כי המחבלים שמבצעים פיגועים מקבלים המון כסף. לא ייתכן שכסף שיוצא ממני יעבור לרשות הפלסטינית ויגיע למחבלים. לפי מה שידוע לי, אנחנו בין הראשונים שעושים דבר כזה ובשלב הראשון אנחנו רוצים שהרשות תפסיק להעביר את הכספים".

עו"ד מנשה יאדו, שמייצג את המשפחה מטעם ארגון חוננו, אמר בתגובה לממצאים: "המשפחה טיפלה בהודיה ז"ל יום יום עד שהיא כבר לא עמדה בזה וקרסה. בעקבות פטירתה הגשנו תביעה נגד ארבעת הרוצחים ונגד הרשות הפלסטינית. במסגרת ההליך ביקשנו לדעת אם הרשות משלמת לרוצחים הללו משכורות ואחרי שיהוי המענה הגיע. נדהמנו לקבל טבלאות מסוגרות של שכר שכל אחד מהרוצחים האלה מקבל מדי חודש במשך שנים".

"הרשות מקיימת ארגון מסודר ומשומן של רציחת ישראלים", הוסיף עו"ד יאדו. "אלה נתונים מזעזעים ובכוונת המשפחה לתבוע מהרשות את הפיצויים עבור הרצח של הודיה ז"ל. אני לא חושב שזה נעים לראות איזה תגמולים קיבל אדם שגדע את חיי הבת שלהם. המשפחה רוצה שהתביעה הזו אולי תרתיע את המחבל הבא".