"חמש שנים ושלושה חודשים של שום פעולה להשבת החיילים" - כך אמרה הערב (ראשון) לאה גולדין בתוכנית "שש עם עודד בן עמי", בעקבות הדיווחים על התקדמות בנסיונות להשיב את גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול זכרם לברכה, ולצידם ההכחשות של גורמים ישראלים. גולדין גם סיפרה על "מדיניות ההסתרה" של הממשלה, האשימה את מתאם השבויים בחוסר מעש מוחלט ונשברה כשדיברה על הניסיון להישאר חזקים: "לא ישנה כל הלילה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לגבי הדיווחים על עסקה שנכשלה טענה גולדין: "זה לא שנכשלה עסקה - היא לא התחילה בכלל. תוך כדי בירור הבנו שיודעים בישראל שיש משלחת חשובה של חמאס בקהיר, וזה אירוע מאוד מיוחד והמצרים יכולים ללחוץ אותם, אבל אף אחד מישראל לא נמצא בשביל בכלל להתחיל דיבור".

כשסיפרה על אירועי יום השבת, נשברה גולדין ובקול רועד הסבירה: "הסיפור הזה שאנשים רואים אותנו חזקים, זה כי אנחנו נשבענו לחזיר את הדר מעזה לישראל ואנחנו לא נמות עד שנחזיר אותו".

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: הדס פרוש, פלאש/90 )
האשימה את נתניהו, הביעה אופטימיות ממינוי בנט | צילום: הדס פרוש, פלאש/90

"זה אירוע שמשקף תהליך ארוך, שנמשך חמש שנים ושלושה חודשים, של חוסר יוזמה לשום פעולה להשבת החיילים, ובמילים נקיות הפקרה של החיילים", האשימה גולדין. "רק לפני שבועיים החזירו גופה של חמאסניק שהחזיקו שנה כי אנחנו ניצחנו ובג"ץ אסר להחזיר אותו. השבוע החזירו מחבל חי, העבירו מיליונים לחמאס במזומן - ובאף אחד מהדברים האלה לא מבקשים בכלל את החיילים".

"מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום עושה כלום מקבל 50 אלף שקל לחודש כבר שנתיים כדי לספר שראש הממשלה עושה את מרב המאמצים", אמרה גולדין בתגובה לאמירות שיוצאות ממשרד רה"מ. "אין כאן שום דבר שקורה, עובדה – ישראל לא נמצאת עכשיו בקהיר". 

אורון שאול, הדר גולדין (צילום: חדשות)
הדר גולדין ואורון שאול זכרם לברכה | צילום: חדשות

הסיבה לדעתה נעוצה בנתניהו: "לא קושרים (בין הדברים), כי מישהו וכנראה בהובלת ראש הממשלה, תייג את השבת החיילים רק בשחרור מחבלים, ויחד עם זה אמר לא ישחררו מחבלים. אין שגרה אין עדכונים כל מה שאנחנו יודעים זה כי אנחנו יודעים ואנחנו מחוברים לאנשים שיודעים עוד יותר, ואנחנו פועלים המון בחו"ל כך שכל המידע מגיע אלינו משם. התגובות באות רק אחרי שאנחנו מאתגרים את המערכת". 

גולדין הביעה אופטימיות זהירה בנוגע למינוי של בנט לשר ביטחון: "את נפתלי בנט אני מכירה מגיל 18, המשפחות שלנו חברות, הוא מכיר את הנושא שלנו הוא ישב בקבינט ששלח את הדר בעזה, הוא ישב בקבינט שהפריע למתאם הקודם ולא נתן לו לשחרר מחבלים משובו אחים  - וכן שחררו 13, והוא מאוד מחובר לפעילות שלנו בציר הבינלאומי. אני מקווה שזו ההזדמנות עכשיו מהיום הראשון להביא לסיום הפרשה הזו ולהחזיר את החיילים".

לפי דיווח שפורסם ביום שבת באתר החדשות "אינדיפנדנט אל-ערביה", משלחת ישראלית בכירה הגיעה לקהיר לצורך דיונים על עסקה להחזרת שבויים ונעדרים מעזה. לפי הדיווח המשלחת כוללת "גורמים ישראלים בכירים" שדנים באפשרות להחזרת החיילים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. עם זאת בירושלים מסרו עוד במוצאי שבת שאין פריצת דרך ולטענתם "החמאס עוד רחוק מאוד". מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום פרסם הודעה, בצעד חריג, והצהיר: "למרבה הצער וחרף הניסיונות מצידנו, החמאס מסרב לאמץ גישה ריאלית שתאפשר התקדמות אמיתית בנושא".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה מערכת הביטחון וצה"ל פועלים ללא לאות ועושים מאמצים רבים גלויים וסמויים כדי להשיב את הבנים הביתה. מטבע הדברים כדי לא לפגוע בערוצי המשא ומתן לא נוכל לפרט על מאמצים אלה. ראש הממשלה, מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום וצוותו עומדים בקשר עם המשפחות והופכים כל אבן כדי להשיב את חיילי צה"ל והאזרחים משבי חמאס, וכך ימשיכו לעשות".