הירי מסוריה לעבר ישראל גרם לגורמים במערכת הביטחון להבין שיש ללכת למהלך רחב מהרגיל וההחלטה על המתקפה הלילה (רביעי) התקבלה אתמול בבוקר ממש אחרי הירי. הרמטכ"ל, אגף המודיעין וחיל האוויר הציגו מטרות ויעדים לתקיפה וההערכה של המשמעויות. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הסמיך את שר הביטחון בנט להכשיר את המטרות ולא כינס את הקבינט כדי לשמור על חשאיות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בצהריים התקיים דיון נוסף עם עדכונים על מידע מודיעיני חדש, שינויים ותוספות במטרות התקיפה, לאחר התיקונים התקיפה מאושרת. זמן קצר לפני התקיפה ישראל מבצעת תיאום מול המעצמות כדי למנוע התנגשויות ואי הבנות.

 

 

מטוסי הקרב של חיל האוויר חומשו הוכנו למתקפה וחיכו לפקודה, ב-1:15 לפנות בוקר היא ניתנה. אחת המטרות המרכזיות שהותקפה הייתה "בית הזכוכית", המפקדה של כוח קודס בדמשק שנמצאת בתוך הטרמינל של נמל התעופה מה שדרש תקיפה מדוייקת שלא תסב נזק סביבתי. 

תקיפה ישראלית בסוריה
בישראל רוצים לאותת לעם באירן

במערכת הביטחון מעריכים שכמה אירנים נפגעו בתקיפה, בארגון זכויות האדם הסורי דיווח על 11 הרוגים, בהם 7 אירנים. חוץ מהמטרות שתוכננו, חיל האוויר תקף שש סוללות נ"מ מתקדמות של מערך ההגנה האווירי הסורי וחלק משמעותי של הסוללות שמגינות על דמשק, זאת כתגובה לירי שבוצע לעבר כלי הטיס של צה"ל. 

 

 

בחודשים האחרונים ההערכה היא שהאירנים מנסים לייצר משוואה חדשה – כל פעולה שהם מפרשים כתקיפה ישראלית תגרור לתגובה ולכן בירושלים החליטו בכוונה לפעול באופן לא מידתי כדי למנוע זאת. למרות כל זאת, במערכת הביטחון נערכים גם לכך שהאירנים ירצו להגיב ולכן עיבו את מערך ההגנה האווירית של צה"ל שמוכן גם לתקיפה חוזרת ומשמעותית של חיל האוויר. 

בישראל מאותתים לעם באירן שנאנק תחת העול הכלכלי ולהראות שבזמן שהם מקיימים את ההפגנות הגדולות והקשות ביותר בשנים האחרונות ובזמן שלהם אין אין כסף לדלק ולאוכל – תראו איפה משטר האייתולות שורף את הכסף שלהם.‎