החקירה האלימה תוביל להתערבות בינלאומית? משרד הבריאות הפלסטיני פנה היום (שלישי) למועצה הבינלאומית של ארגון הצלב האדום, במטרה שיפעיל לחץ על ישראל בפרשת נסיבות פציעתו של סאמר ערביד, ראש חוליית החשודים ברצח רנה שנרב ז"ל. בפנייה דורשת הרשות לאפשר לצוות פלסטיני רפואי לבקר את החשוד המבוקש – כך דווח היום בסוכנות הידיעות הפלסטינית SAFA.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתב שנשלח היום למשרדי הצלב האדום ברמאללה נכתב כי ערביד נעצר ב-25 בספטמבר, בעת ששב לביתו עם אשתו ומשפחתו. במשרד הבריאות הפלסטיני טענו כי ערביד "עונה בחריפות" במהלך החקירה והמעצר, וכתוצאה מכך נגרם לו דימום פנימי ושברים בצלעות, חבלות בכל חלקי גופו וכשל בתפקוד הכלייה.

"הכוח הכבוש הפר את אמנת ז'נבה הרביעית ואת כל המוסכמויות וההסכמים שנוגעים לזכויות אדם", נטען בפנייה. ברשות הפלסטינית קראו לקהילה הבינלאומית של הצלב האדום להתערב כדי להציל את חייו של החשוד ושל אסירים ועצירים אחרים.

בחמאס איימו, בישראל כבר החלה בדיקה

אתמול ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, נאם מחוץ למתחם הצלב האדום בעזה וגינה את פציעתו של סאמר ערביד במהלך חקירת שב"כ. "ישראל תשלם מחיר על הפשעים והעינויים שעוברים האסירים בבתי הכלא", איים הנייה.

ממשיך לאיים על ישראל, הנייה
הנייה איים: ישראל תשלם מחיר | צילום: חדשות

"לעולם לא ננטוש את האסירים שלנו ולעולם לא נותיר אותם לסדיזם הציוני", אמר הנייה. "ההתנגדות הפלסטינית עומדת מאחורי האסירים בבתי הכלא של הכובש – והם לא יישארו עוד זמן רב מאחורי סורג ובריח".

עוד הוסיף ראש הלשכה המדינית של חמאס כי ההתנגדות הביאה בעבר לשחרור אסירים: "נכתוב ספר חדש בכל הנוגע לחירות ושחרור". הנייה שיבח את הפיגוע בדולב ואמר שהדבר מוכיח שהפלסטינים בגדה המערבית נשארו מחויבים להתנגדות לירושלים.

ביום ראשון הודיעה היחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים כי החלה בבדיקה לגבי האירוע. במסגרת הבדיקה נאספים בשלב זה חומרים רלוונטיים.

לפי מקור המעורה בפרטים, ערביד נעצר לאחר שהתקבל מידע שיש ברשותו מטען חבלה נוסף. לדברי המקור, שב"כ קיבל אישור מגורם משפטי לחקור אותו באמצעים חריגים, ולאחר החקירה הוא פונה לבית החולים כשהוא מורדם ומונשם במצב אנוש, כך דווח ב"הארץ". משב"כ נמסר בתגובה: "הנחקר דיווח כי אינו חש בטוב. בהתאם לנהלים הוא הועבר לבדיקות וטיפול רפואי בבית חולים".

פעילות צה
הפעילות לאיתור החוליה שהפעילה את המטען | צילום: דובר צה"ל

שלשום הודיעו בשב"כ כי המחבלים, תושבי גזרת רמאללה ובנימין, הם פעילי ארגון החזית העממית שתכננו וביצעו את הפיגוע.שלושת המחבלים גם חשודים בביצוע פיגועים נוספים בגזרה. לפי הודעת השב"כ, השלושה "תכננו לבצע פיגועים נוספים, בכלל זה פיגועי ירי ופיגוע חטיפה".

במהלך החקירה הוסגר מטען נוסף שהיה ברשות התשתית ופוצץ בשטח על ידי כוחות הביטחון. בשב"כ הדגישו כי חקירת התשתית נמשכת ובמג"ב ציינו: "מאז התרחש הפיגוע הקשה פעלו כוחות הימ"מ בהכוונת שירות הביטחון הכללי במספר רב של פעילויות בהן הצליחו לאתר ולעצור את שלושת המפגעים".

שני החברים הנוספים בחולייה שנעצרו הם קאסם שבלי, בן 25 מהכפר כובר, ו-יזן מג'מאס, תושב רמאללה בן 25. שבלי היה עצור בעבר על מעורבות בטרור ומהחקירה עולה כי הוא ייצר את החנ"ם (חומר נפץ מרסק) שממנו הורכב המטען, סייע בהרכבת המטען והיה שותף להפעלתו בזמן הפיגוע.

מג'מאס, גם הוא פעיל החזית העממית, שהיה עצור בעבר על מעורבות בטרור: "הוא היה שותף מלא לתכנון הפיגוע וביצוע הפיגוע בפועל". לפי הודעת השב"כ היה חבר נוסף בחוליה - נזאם מחמד, תושב ביר זית בת 21, פעיל ארגון הסטודנטים של החזית העממית באוניברסיטה המקומית.