מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, ירון בלום, נאלץ להתנצל ולהודות כי שגה - בעקבות זעם המשפחות. בלום טען הבוקר (ראשון) כי שני האזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס בעזה, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, כבר חצו מספר פעמים בעבר את הגבול לרצועה והוחזרו. משפחתו של מנגיסטו הכחישה בתוקף את הדברים: "חמור במיוחד שמתאם הפעולות מפיץ דברים חסרי שחר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בריאיון לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' אמר בלום כי למיטב ידיעתו שני האזרחים, שחצו את הגבול לעזה לפני כ-5 שנים, עדיין בחיים. "זו לא פעם ראשונה שהם חוצים את הגבול לכיוון רצועה עזה", הסביר. "פעם אחת אברה מנגיסטו, והישאם א-סייד פעמיים לפני זה חצה והוחזר, כי חמאס ראה שהם לא בריאים בנפשם. בפעם השלישית, באופן ציני ובניגוד לחוק הבינלאומי, החמאס עושה הכול להשאיר אותם אצלם למרות מצבם הרפואי".

אגרנש מנגיסטו
אמו של אברה, אגרנש מנגיסטו | צילום: מתוך "עובדה"

גם לאחר שנשאל, חזר בלום על טענתו כי "בפעמיים הקודמות שהישאם חצה הוא הוחזר. אברה מנגיסטו, סיפור דומה ועצוב".

בתגובה לאמירה המפתיעה, פרסמה משפחתו של מנגיסטו הודעה חריפה, בה הדגישה כי הדברים אינם נכונים. "חמור במיוחד שמתאם הפעולות מפיץ דברים חסרי שחר אלה. ניתן לצפות ממי שזה תפקידו לגלות רגישות ודיוק בפרטים, ולא להוסיף כאב למשפחת מנגיסטו באמירות פוגעות ולא נכונות עובדתית. המשפחה מצפה ממר בלום לתיקון מיידי של דבריו ולהתנצלות".

מספר דקות לאחר הכחשת המשפחה, פרסם בלום התנצלות והודה כי ייחס בשגגה חצייה נוספת למנגיסטו. "מתנצל מעומק ליבי", כתב בלום בהודעה - וציין כי התכוון רק לא-סייד.

"משפחת גולדין עודכנה על החזרת הגופה"

במהלך הריאיון התייחס בלום גם למתקפה החריפה של לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין ז"ל, על התנהלות הדרג המדיני ועל בלום עצמו שלטענתה מרמה את המשפחות. "אני מביע צער על אמירותיה של לאה גולדין. משפחת גולדין עודכנה על החזרת גופת הפלסטיני. ב-23 באוקטובר היא קיבלה דיווח מפורט", סתר בלום את דבריה של גולדין. "אני לא מחליט איזה גופה מחזירים, זו החלטת מערכת הביטחון", הסביר.

אמש בתוכנית 'פגוש את העיתונות' התלוננה גולדין על כך שישראל החזירה לעזה את גופתו של פלסטיני שנהרג בזמן שניסה לחבל בגדר המערכת. "לפני שבוע כשהחזירו גופה של מחבל - חמאסניקים עטפו אותו בדגל וזאת השערורייה הכי גדולה כי בינואר 2017 הקבינט החליט שלא מחזירים גופות של חמאסניקים", קבלה גולדין. "הדברים פורסמו רק בדיעבד, תמיד זה מתחת לרדאר. פנינו לבג"ץ. אנחנו עברנו בג"ץ וניצחנו לפני שנה אבל זה הספיק לתקופה מסוימת, ואז האנשים חוזרים לסורם. יש פה הונאה נוראית של המשפחות. פשוט יש פה מדיניות גורפת של הפקרה. לא מבקשים אותם בכלל".

"אנחנו מקבלים רמאות", המשיכה גולדין. "יש פונקציה שנקראית מתאם שבויים ונעדרים, הוא כל הזמן מרמה אותנו, משקר לנו, אנחנו ביקשנו לדעת מה קרה ואיך קרה. זה פשוט הפקרה. כל מה שקורה, בכל הזדמנות ובכל יום שאפשר להגיד לחמאס או או - ולא מבקשים בכלל את החיילים. אנחנו צריכים את התקשורת - תעזרו לנו לשאול את השאלות. אני לא שלחתי את הדר לעזה. וזה לא חשוב מי תהיה הממשלה הבאה. כל ממשלה מחויבת לברית הלא רשומה שבין החיילים לבין המדינה. צוק איתן לא נגמר עד שיחזירו את אורון והדר".