תוכנית "חגורה שחורה" : דובר צה"ל תת-אלוף הדי זילברמן התייחס הבוקר (חמישי) לדיווחים על הפסקת האש - וסיכם יומיים של לחימה בעזה. הוא הדגיש את ההצלחה המבצעית בחיסול מפקד הג'יהאד בצפון הרצועה, הסביר כי המבצע תוכנן במשך חמישה חודשים ושיגר גם מסר לטהרן: ישראל ערוכה לכל איום - גם בגזרה הצפונית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בצה"ל הדגישו כי היעדים שהוצבו הושגו - החל מהסיכול הכירורגי של מפקד הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בעזה, דרך הפגיעה הקשה בתשתיות הלחימה של הארגון וכלה בהרתעה והחזרת השקט. עוד הבהירו בצה"ל כי חיסול הבכיר שהביא לפרוץ הסבב היה מהלך יזום שהצליח בזכות גורם ההפתעה, ותוכנן היטב במשך כחמישה חודשים בשיתוף פעולה הדוק עם השב"כ. 

סיכום המבצע (אינפוגרפיקה: דובר צה"ל)
סיכום תוכנית "חגורה שחורה" | אינפוגרפיקה: דובר צה"ל
דובר צה"ל הבא, הדי זילברמן (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
דובר צה"ל, תת אלוף הדי זילברמן | צילום: דובר צה"ל, חדשות

אחת הנקודות המרכזיות שאליו התייחס דובר צה"ל בנוגע לסבב הוא הבידול הניכר בין החמאס לארגון הג'יהאד האיסלאמי, כאשר המערכה התנהלה מול האחרון בלבד - והארגון השולט בעזה לא התערב בלחימה. "הג'יהאד האסלאמי נפגע קשות בסבב", אמר דו"צ. "כ-25 פעילי טרור שעסקו בירי על ישראל סוכלו ויכולות אסטרטגיות של הארגון נשללו".

עוד נמסר כי בחודשים האחרונים נעשו מאמצים לייצב את המצב הביטחוני אל מול הרצועה ולהעביר מסר לאל-עטא שיחדול מהמתקפות על ישראל, אך אלה נמשכו ועל כן הגיע המועד לחיסולו. בצה"ל הבהירו שנית כי הבכיר שחוסל היה כ"פצצה מתקתקת", ומנע את היציבות וההסדרה באזור בכך שיזם ירי לעבר ישראל ותכנן פיגועים.

מפקד המרחב הצפוני של הג'יהאד בעזה (צילום: חדשות)
חיסול מתוכנן היטב, אבו אל-עטא | צילום: חדשות
הריסות בעזה אחרי תקיפות חיל האוויר (צילום: רויטרס, רויטרס_)
הריסות בעזה אחרי תקיפות חיל האוויר | צילום: רויטרס, רויטרס_

"עשרות תקיפות בוצעו על תשתיות הטרור של הג'יהאד האיסלאמי בעזה, באמצעות שיתוף פעולה הדוק בין אגף המודיעין, השב"כ וחיל האוויר", סיכם דו"צ. "בין היעדים שהושמדו היו מתקנים לייצור אמל"ח, מחסני רקטות, חמ"לים ומנהרות. התקיפות נעשו תוך התעקשות על פגיעה מינימלית בחפים מפשע".

בצה"ל משבחים את תפקודו של מערך ההגנה האווירית שפעל בהיקף רחב ובפריסה מלאה, כשאחוזי ההצלחה של יירוטי מערכת כיפת ברזל עומדים על כ-90%. גם ההגנה הקרקעית בגבול תפקדה היטב ונמנעו ניסיונות ירי של טילי נ"ט לעבר היישובים בעוטף וכוחות צה"ל.

אזרחים תופסים מחסה בשדרות (צילום: ap)
אזרחים תופסים מחסה בשדרות | צילום: ap

דובר צה"ל אף ציין כי פעולותיו של פיקוד העורף בתיאום מול האזרחים הובילו לכך שמספר הנפגעים היה מינימלי. גם שיתוף הפעולה עם ראשי הרשויות הוגדר כמוצלח במיוחד וסייע לפעילות צה"ל ולצמצום מספר הנפגעים.

בקשר להודעה החריגה על השבתת העבודה והלימודים בגוש דן ביום הראשון של הסבב טוענים בצה"ל כי הצעד היה מתבקש לנוכח מידע מדויק על ירי צפוי. "השיקול של ביטחון האזרחים גבר על הרצון לשמור על תפקודו התקין של המשק", הסביר תת-אלוף זילברמן.

עוד אמר דובר צה"לכי הצבא "נותר בכוננות ובדריכות גבוהה, וערוך להמשך הלחימה ככל שיידרש לכך, בעזה וגם בזירות אחרות". לדבריו, למרות שבימים האחרונים חלה דעיכה יחסית בהתראות על תקיפה אירנית מסוריה או ממקומות אחרים, הכוחות ערוכים לפעול מול תוקפנות גם בגזרת הצפון.

"הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני נפגע, אך הוא לא הוציא לפועל את כל יכולותיו", הבהיר דובר צה"ל. "מה שמימש היה פחות ממה שהערכנו. יש ברשותו עשרות טילים ארוכי טווח ונלמד מדוע כמעט לא עשה בהם שימוש". 

שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל (צילום: רויטרס, רויטרס_)
שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל | צילום: רויטרס, רויטרס_

שר הביטחון: "מחבל שמנסה לפגוע בישראלים לא יוכל יותר לישון בשקט"

שר הביטחון, נפתלי בנט, קיים לאורך הלילה ועד שעות הבוקר המוקדמות הערכות מצב ודיונים עם בכירי צה״ל ומערכת הביטחון בקריה שבתל אביב. בהודעה שפרסם הבוקר שיבח בנט את תפקוד כוחות הביטחון והאזרחים במהלך סבב הלחימה.

"כ-20 מחבלים חוסלו ב-48 השעות האחרונות", אמר בנט. עם זאת, הבהיר כי "בשלב זה, זה עוד לא נגמר. רק המעשים בשטח יקבעו". לדברי בנט, כללי המשחק החדשים ברורים: "צה"ל יפעל בחופש פעולה מלא, ללא שום מגבלות, ומחבל שמנסה לפגוע באזרחי ישראל לא יוכל יותר לישון בשקט. לא בביתו, לא במיטתו ולא בשום מקום מסתור".

ראש הממשלה ושר הביטחון בהתייעצות עם הרמטכ"ל (צילום: אריאל חרמוני)
נתניהו, בנט והרמטכ"ל כוכבי מתייעצים במהלך המבצע | צילום: אריאל חרמוני

"אני גאה בלוחמי צה"ל ובמפקדיו, ובכוחות הביטחון כולם, שבשעות אלו ממשיכים לעמוד על המשמר. אני גאה בציבור הישראלי, ובתושבי הדרום ועוטף עזה אשר ממשיכים לגלות קור רוח וחוסן פנימי שמחזק אותנו, מקבלי ההחלטות".

"בשעות הקרובות אני מבקש מהציבור להמשיך להיות ערני וקשוב. אני מבקש להביע הערכה לראש הממשלה ולחבריי בקבינט אשר קיבלו את ההחלטה הנכונה – ליטול מחדש את היוזמה המבצעית. אני מודה לראש הממשלה, לרמטכ"ל ולראש השב״כ על שיתוף הפעולה האפקטיבי מרגע כניסתי לתפקיד, מיד לאחר פעולת הסיכול. ככה צריך להתנהל".