התרגיל הבין-לאומי של עוצבת הקומנדו וחיל האוויר, שזכה לשם "משחקי הכס", במרחב האי קפריסין הגיע השבוע לסיומו - כך מסר היום (שישי) דובר צה"ל. במסגרת התרגיל, דימו לוחמי הקומנדו והטייסים לחימה בזירה הצפונית בתוואי שטח שאינו מוכר – מחוץ לגבולות המדינה". "התרגיל הביא לידי ביטוי יכולת מבצעית מתפתחת של חשיפת אויב וכמובן קטלניות להשמדת אויב בקצבים גבוהים מבעבר", אמר מפקד עוצבת הקומנדו, אל"ם קובי הלר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת התרגיל פעלו לוחמי היחידות המיוחדות  "אגוז", "מגלן", "דובדבן" ו-669 בשיתוף פעולה עם טייסות המסוקים, התובלה, הכטמ"ם (כלי טיס מאוישים מרחוק) וביום האויב של חיל האוויר. הכוחות תרגלו פשיטות קצרות חד-ליליות בדגש על לחימה בתוואי שטח הררי, צפוף ומורכב, תקיפת תשתיות אויב, הטסת כוחות קרקעיים, סיוע לכוחות הקרקע, אספקת ציוד בהיטס, תדלוק איטי של מסוקים, חילוץ של טייסים נוטשים ופינוי פצועים - כל זאת מול מטוסים ומול כוחות לוחמים המדמים את האויב.

לוחם צה''ל (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי הקומנדו נערכים ללחימה בצפון | צילום: דובר צה"ל
תרגיל עוצבת הקומנדו וחיל האוויר בקפריסין (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל כוכבי בתרגיל הקומנדו וחיל האוויר בקפריסין | צילום: דובר צה"ל

במקביל לתרגיל, התאמנו לאורך השבוע לוחמי הקומנדו, טייסי ואנשי חיל האוויר יחד עם לוחמי צבא קפריסין, זאת לפי צה"ל במטרה "לשפר את כשירותם המבצעית של הכוחות ולקדם למידה משותפת". במהלך השבוע ביקר הרמטכ"ל אביב כוכבי במרחב התרגיל בקפריסין, צפה בכוחות הלוחמים בשטח ושוחח עם המפקדים על האתגרים המבצעיים שבמתאר לחימה בעומק. בנוסף, נפגש כוכבי עם מקבילו בצבא קפריסין, מפקד המשמר הלאומי של צבא קפריסין.

בצה"ל מדגישים כי עוצבת הקומנדו וחיל האוויר ממשיכים להתאמן בהתאם לתרחישי הייחוס בתוך גבולות המדינה ומחוץ לה, זאת במטרה "להיות מוכנים לאתגרים שיידרשו לעמוד מולם בכלל זירות הלחימה". מפקד בסיס פלמחים, תא"ל יואב עמירם, ציין כי האימון התקיים בתנאי שטח ומזג אוויר מאתגרים. לדבריו, "היה מרשים לראות את היכולת להפעיל כוח קטלני ומדויק הרחק מחופי הארץ".

תרגיל עוצבת הקומנדו וחיל האוויר בקפריסין (צילום: דובר צה"ל)
תרגיל עוצבת הקומנדו וחיל האוויר בקפריסין | צילום: דובר צה"ל
תרגיל עוצבת הקומנדו וחיל האוויר בקפריסין (צילום: דובר צה"ל)
תרגיל עוצבת הקומנדו וחיל האוויר בקפריסין | צילום: דובר צה"ל

מפקד עוצבת הקומנדו, אל"ם קובי הלר, הוסיף: "התרגיל כלל מגוון רב של משימות ומתארי פעולה אשר הביא לידי ביטוי הבשלה של יכולות ותהליכים מבצעיים, שהחלו לפני ארבע שנים. הדגשנו בתרגיל את חשיבות הדיוק וההעמקה בפרטים, אבל מעל הכל, בלטה היכולת האישית של הלוחמים. בתרגיל הופגנה רמה גבוהה של מקצועיות ובלט שיתוף פעולה צמוד ואיכותי עם חיל האוויר. התרגיל הביא לידי ביטוי יכולת מבצעית מתפתחת של חשיפת אויב וכמובן קטלניות להשמדת אויב בקצבים גבוהים מבעבר".