אחרי לילה מתוח בדרום, עם מטחים לעבר יישובי עוטף עזה ותקיפות של חיל האוויר ברצועה, היום (שבת) השתרר בעוטף שקט שעלול להיות רגעי בלבד: כבר במהלך אחר הצהריים ‏אותר באזור נחל רעים ספר ישן, שבתוכו הוטמן בעבר מטען חבלה. על הירי מהרצועה במהלך הלילה דווקא לא אחראי ארגון החמאס, אלא הג'יהאד האסלאמי, ונשאלת השאלה מה גרם לארגון להפר את השקט היחסי שהשתרר בשבועות האחרונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ככל הנראה לא מדובר באירוע חד פעמי שהעיר את הארגון מרבצו, אלא דווקא אופיה של השגרה בתקופה האחרונה: הג'יהאד האסלאמי לא מרוצה מהשקט, ומפקד החטיבה הצפונית בארגון, בהאא' אבו אלעטא, "הילד הסורר של הג'יהאד האסלאמי", קיבל החלטה לשגר מספר רקטות לשטח ישראל.

על פי מסמך שפרסם 'מרכז המידע למודיעין וטרור' אבו אלעטא הוא חבר המועצה הצבאית העליונה של הג'יהאד האסלאמי ומפקד גדוד 4 הצפוני של 'פלוגות ירושלים', הכוח הצבאי של הג'יהאד, ברצועת עזה. בחודשים האחרונים התפרסם כי הממשל האמריקני אף הפעיל סנקציות אישיות נגדו.

ספק רב אם בהחלטתו לשגר רקטות לעבר ישראל שקל אבו אלעטא את השלכות הרוחב והעומק של הירי. רבות מהחלטותיו כבר הכעיסו ועודן מכעיסות את חמאס, כלומר הן בפירוש לא על דעתו של הארגון השולט ברצועה. עצם זה שגורם אחד, מפקד בודד בג'יהאד האסלאמי, מצליח להכניס את המרחב העזתי לסוג של התכתשות ומתיחות, מביכה מאוד את כל הגורמים שאמורים לשלוט באזור.

הפרטים הספציפיים של הירי הרקטי אינם חשובים כמו הירי עצמו, שמעיד על התרופפות מסוימת באחיזה של חמאס ברצועה. התרופפות כזו מעודדת גורמים קיצוניים, דוגמת הג'יהאד האסלאמי, לפעול על פי שיקול דעתם ומבלי לקבל לכך היתר מהריבון בעזה.

מפגן הכוח של הג'יהאד האסלאמי
מפגן כוח של הג'יהאד האסלאמי ברצועה | צילום: מג'די פתחי, TPS
זירת נפילת הרקטה בשדרות
זירת הנפילה בשדרות אמש | צילום: TPS

מבחינת ישראל ארגון חמאס הוא שנושא באחריות הבלעדית כמעט לכל ירי, ללא קשר לארגון ביצע את הירי בפועל. לכן, התגובה של צה"ל אמש כוונה בעיקר למטרות של חמאס. קשה להעריך בשלב הזה האם השקט שהשתרר היום מסכם את הסבב האחרון, אך העבודה שבשבוע הבא צפוי להגיע השליח הקטארי עם עוד מנת דולרים לחמאס עלולה לעודד את הארגון לפעול בנחישות רבה יותר.

במהלך אחר הצהריים הוזעקו חבלני המשטרה לטפל בפריט חשוד שאותר על ידי מטיילים בנחל רעים. בהמשך התברר שמדובר בספר שבתוכו הוטמן מטען חבלה קטן, ככל הנראה פריט ישן שחובר בעבר לבלון ונשלח מרצועת עזה. מהמשטרה נמסר כי החפץ נוטרל, ללא נזק או נפגעים. ‏

אזעקות צבע אדום נשמעו אמש בעיר שדרות ובמרחב עוטף עזה. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו 10 שיגורים משטח רצועת עזה לישראל, 8 מהם יורטו על ידי כיפת ברזל. אחת הרקטות פגעה סמוך לבית בשדרות - בעת שהמשפחה שהתה במרחב המוגן. צוותי הרפואה מטפלים בכמה אנשים שנפגעו בעת שהתפנו למרחבים המוגנים וכן בכמה נפגעי חרדה. דיווחים פלסטיניים: צה"ל תוקף ברצועה.

בעקבות המטחים הכבדים, ראש הממשלה נתניהו קיים התייעצויות ביטחוניות וקיבל דיווחים גם מהרמטכ"ל וגם מצמרת צה"ל. בחודשים האחרונים הסוגיה של עזה עולה על סדר היום, ראש הממשלה דיבר על כך שלא יהיה מנוס מלצאת למבצע רחב בעזה בקרוב.