פעילות צה"ל ברצועה נמשכת: יומו השני של סבב ההסלמה החל הבוקר (רביעי) בשיגורי רקטות לעבר יישובי הדרום והשפלה ואף ליישובי המועצה האזורית מטה יהודה. צה"ל ממשיך בתקיפות נגד מטרות ופעילים של הג'יהאד האסלאמי בעזה, כוחות כיפת ברזל עובו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

סמוך לשעה 08:40 תקף כלי טיס של צה"ל פעיל טרור של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה שעסק בהכנה לשיגור רקטות. מדובר צה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה בו. 

דובר צה"ל פרסם את הערכת המצב בצבא, לפיה: "גם היום צפוי להימשך הירי, הכוחות להגנה על יישובי הגדר יתוגברו, מחשש לפיגועי חדירה. עיבינו את כוחות כיפת ברזל במרכז".

בצה"ל הבהירו כי חמאס עדיין אינו הצטרף למערכה: "חמאס עדיין מחוץ למשחק. הצבא מרכז מאמץ במהלך התקיפות כדי לשמר את החמאס מחוץ למערכה. התקיפות מתמקדות רק בג'יהאד האסלאמי תוך ניסיון להימנע מהרג של חפים מפשע".

תא"ל זילברמן הוסיף: "הג'יהאד מתכוון לירות ירי כפי שירה אתמול. הוא יורה באופן מדוד. הוא מנהל את משק הרקטות בכלכלת חימושים לכמה ימי קרב. הוא יורה אבל שומר אופציות לרידוד הירי על מנת ללכת להרגעה בלחץ המתווכים".

הפצצות בעזה (צילום: Abed Rahim Khatib, פלאש 90)
הפצצות בעזה | צילום: Abed Rahim Khatib, פלאש 90

"תהיה לג'יהאד התאוששות קלה בציר הפיקוד והשליטה והירי יהיה היום יותר סדור מבחינתו", המשיך. "החמאס לא מעורב עד כה ועשרה מחבלים, רובם מהג'יהאד, נהרגו עד כה. פנינו לא להסלמה אך אנחנו ערוכים אליה".

הצבא תגבר את כוחות ההגנה הקרקעית סביב הרצועה במספרים קטנים ועיבה את כוחות כיפת ברזל. "לימודים ועבודה כרגיל בגוש דן למרות שיש אפשרות סבירה לירי על גוש דן", אמר דובר צה"ל. "אנחנו ממשיכים לאסוף מודיעין לייצור מטרות בדגש על הג'יהאד בעזה, גם במנהלת המטרות המטכ"לית החדשה שהוקמה".

זילברמן חשף בפני הכתבים הצבאיים כי היו בעבר כמה חלונות הזדמנות אפשריים לפגיעה בבהא. "אני לא יודע לאן זה הולך. אתמול לקחנו שולי ביטחון. היו לנו דפוסי אפשרות חמורות יותר מצד הג'יהאד האסלאמי בעזה", אמר. "לקחנו להם בורג מרכזי ואני מניח שאנחנו נראה ירי מרובה יותר היום".

בצה"ל הדגישו כי הזירה הצפונית רגועה וכרגע מתמקדים באתגר הצבאי שקיים בעזה. במקביל, מתנהלים ערוצים לתיווך בין הצדדים, אותם מנהלים המצרים. זילברמן הדגיש כי בשונה מפעמים קודמות: "אנחנו לא תוקפים את החמאס, כשאנחנו תוקפים מטרות של הג'יהאד אנחנו לא פוגעים במטרות שיקוממו את האוכלוסייה ואנחנו לא רוצים בלתי מעורבים הרוגים שעלולים להכניס את חמאס למערכה".

ירי רקטות מעזה (צילום: רויטרס)
ירי רקטות מעזה | צילום: רויטרס

"אני לא יכול להגיד שהאיום על מרכז הארץ נמוך יותר", הוסיף. "אנחנו לא נביא את המדינה לשיתוק. האפשרות של ירי על המרכז קיימת - זה יכול לקרות. עד כה נורו 250 רקטות לישראל".