10 ימים לפיזור הכנסת: בצל תאריך היעד לפיזור הכנסת שהולך ומתקרב, בליכוד ובכחול לבן מנסים פעם נוספת להביא את הצד השני לממשלת אחדות. ראש הממשלה נתניהו קרא לגנץ באשקלון: להצטרף לממשלת אחדות "במתכונת שהצעתי" כדי לממש הזדמנויות היסטוריות, גנץ השיב לו: "יש פשרות בחיים - כחול לבן ניצחה בבחירות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המסרים הפוליטיים בין שני יושבי הראש החלו עם ביקורו של נתניהו באשקלון, בטקס הנחת אבן פינה להקמה של 12 מפעלים חדשים בעיר. לאחר שאמר ששוחח אמש בטלפון עם נשיא ארה"ב טראמפ בשיחה אותה תיאר כ"חשובה מאוד לביטחון ישראל", הוא אמר כי מדובר ב"דברים שרק יכולנו לחלום, אבל יש לנו אפשרות לממש אותם. ולכן הצעתי לבני גנץ הצעה - בוא נממש את ההזדמנויות ההיסטוריות האלה בממשלת אחדות שתוקם עכשיו במתכונת שהצעתי. הלכתי כאן רחוק מאוד לקראת הדבר הזה כי אנחנו צריכים לממש את ההזדמנויות האלה".

שעה קלה לאחר מכן, נערכה ישיבה של סיעת כחול לבן. יו"ר הסיעה גנץ פתח את דבריו בגינוי של "השיח והמעשים האלימים נגד קבוצות בחברה הישראלית. שיח אלים נגד אנשי אכיפת החוק, חרדים, עולים וח"כים ערבים. נגד אנשי תקשורת המכסים את המרחב הפוליטי וגם נגד הזלזול וההכללות על רוב תומכי נתניהו המביעים את עמדותיהם בצורה לגיטימית. במדינת ישראל, יש מקום לכולם, גם אם יש מחלוקות עמוקות בנינו. כן חברים, כולנו אחים ואסור שנשכח את זה".

גנץ האשים את נתניהו בדרדור השיח לאלימות והתלהמות: "המצב המשפטי הפוליטי של ראש הממשלה עם 3 כתבי אישום חמורים, בהיעדר פשרות פוליטיות הכרחיות מצידו, דרדרו אותנו לצערי לשיח אלים ומתלהם. מאז שנכנסתי לפוליטיקה אני מרגיש שישראל היא לפני הכל ואסור לנו לראות בתקומת ישראל כדבר מובן מאליו. אנחנו חזקים ומאוחדים מול אויבינו מבחוץ, אבל האתגר האמיתי, הראשון במעלה איתו צריכים להתמודד, הוא הפילוג והחשש הגדול, הלא-בלתי-מבוסס ממאבק בין אחים, חלילה ממלחמת אחים".

גנץ: הפשרות הכואבות של שני הצדדים שייכות לעם כולו

לדברי יו"ר כחול לבן, "בניגוד לאחרים, איני רוצה להעמיד את ישראל בפני בחירות נוספות, יקרת ומיותרות. זה לא יעלה לנו רק בכסף או בחוסר תפקוד של הממשלה, שזהו המצב מזה קרוב לשנתיים, אלא גם ובעיקר בפגיעה אנושה בחוסנה ובאחדותה של החברה בישראל. נמשיך לריב אחד עם השני, נמשיך לרדת אחד על השני, נמשיך לפצל את המחנות במקום לאחד את המסגרת. בפוליטיקה אי אפשר להשיג 100 אחוז. פוליטיקה היא אמנות האפשר, פוליטיקה הוא המרחב של הפשרות. ופשרות בין ערכים הן נכונות כשהן באות לשרת מטרות. מטרות גדולות למען העם, הארץ החברה. ולא מטרות שבאות לשרת אינטרסים אישיים".

באשר למצבו המשפטי של ראש הממשלה אמר גנץ: "אז הנה אני קורא לנתניהו, יש פשרות בחיים. כחול לבן נצחה בבחירות, אבל אנחנו מוכנים להתפשר ולאפשר רוטציה במסגרת ממשלת אחדות, אני אכהן בכהונה של שנתיים, בזמן שאתה תוכל לכהן בראשות הליכוד ולטפל בענייניך. מבטיח שנמצא עבורך את המצב ההולם את מצבך הייחודי, כזה שיאפשר לך לתפקד ולחזור אם תזכה את שמך... נתניהו, שנינו מבינים את זה: יש עוד מספר ימים - עצור את שעון החול, ובוא נדבר. לא על הא ועל דה, לא על הצעות לא ברורות, אלא על המתווה שהצגתי היום בצורה ברורה. זה צו השעה; הוא מחייב אותי ואותך והוא חשוב לעם ישראל. הפשרות הכואבות של שני הצדדים שייכות לעם כולו".

נתניהו לגנץ: הלכתי כאן רחוק מאוד - בוא לממשלת אחדות 

גנץ אמר כי גם הוא, כמו נתניהו, יידרש ל"פשרות פוליטיות": "אני מבין שכחלק מהפשרות לא נרכיב את ממשלת החלומות עליה חלמנו, אף לא אהיה מוכן שנרכיב ממשלת בלהות. אני מבין שנצטרך לקבל הצעות פשרה אבל לא הצגות פשרה. בכדי להעביר הצעות פשרה, אין צורך בהדלפות, בשיחות עם מקורבים או שיחות סגורות. אפשר לדבר פתוח.

מפלגת הליכוד פרסמה תגובה לנאומו של יו"ר כחול לבן ושבה נכתב: "מצער שבני גנץ לא מרים את הכפפה לממשלת אחדות שתממש הזדמנויות היסטוריות למדינת ישראל - וביניהם ברית הגנה עם ארה"ב והחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן. אסור להחמיץ את השעה".

שעה לפני ישיבת סיעת כחול לבן, נתניהו פנה ישירות לגנץ. ראש הממשלה תיאר את האיום האירני, את האפשרות של סיפוח הבקעה, של כינון ברית הגנה עם ארה"ב וכינה את הדברים "הזדמנויות היסטוריות שיש לנו בחודשים הקרובים": "דברים שרק יכולנו לחלום, אבל יש לנו אפשרות לממש אותם. ולכן הצעתי לבני גנץ הצעה - בוא נממש את ההזדמנויות ההיסטוריות האלה בממשלת אחדות שתוקם עכשיו במתכונת שהצעתי. הלכתי כאן רחוק מאוד לקראת הדבר הזה כי אנחנו צריכים לממש את ההזדמנויות האלה".

 _OBJ

גם ישראל ביתנו קיימה ישיבת סיעה, ובה יושב הראש ליברמן חזר על קריאתו להקים ממשלת אחדות ליברלית - והאשים את גנץ ונתניהו בכך ששניהם לא מעוניינים בפתרון הפלונטר הפוליטי. "ליברמן רוצה ממשלת אחדות, דבר הכי פשוט. בניגוד לכל האחרים, ישראל ביתנו הייתה הראשונה שמהיום הראשון של מערכת הבחירות שהסתיימה, דיברה על ממשלת אחדות. בניגוד לכל ראשי המפלגות - שתוך כדי קמפיין השמיצו את הרעיון של ממשלת אחדות. גם היום; מה שאנחנו רואים, בין ליכוד לבין כחול לבן, אף אחד מהם לא רוצה ממשלת אחדות, הכל משחק האשמות. אנחנו באמת רוצים, דיברנו על זה, ביום הבחירות, בליל הבחירות, ומאז הבחירות ועד היום, אנחנו עושים כל מאמץ. הבטחנו שאנחנו נהפוך כל אבן, ונעשה כל מאמץ למצות כל דרך. זה בדיוק מה שאני עושה".

ליברמן הוסיף כי הוא לא רואה בטעם בשלב זה לחתום על המלצה לנתניהו או לגנץ, ברמיזה לכך שהוא מעדיף שהכנסת תתפזר בהקדם האפשרי: "אנחנו לא נחתום סתם ולא נבזבז עוד שבועיים, אם לא תהיה הבנה ששתי המפלגות אכן בכיוון של ממשלת אחדות - אין טעם למשוך זמן. כרגע ההתרשמות שלי היא ששתי המפלגות עושות הכל כדי לקבור את הרעיון של ממשלת אחדות, ומשחקים בכל אזרחי מדינת ישראל במשחק מי אשם. אין ספק, שמבחינתי האישית, הדבר הנוח ביותר היה להקים ממשלה, להצטרף לממשלה צרה. עם ליכוד או עם כחול לבן, היינו אךם. הייתי מקבל ממלא מקום ראש הממשלה ושר הבטחון, וכל התיקים שרק אנחנו יכולים לרצות, ועדה בכנסת ותקציבים".

יו"ר ישראל ביתנו גם הגיב בחריפות לדבריו של יו"ר ש"ס, שאתמול האשים את ליברמן בכך שהוא דורש "מיליארדים לעולים שלא עובדים ולא משלמים מיסים": "אני פה נמצא בבית הזה הרבה שנים. אני מעולם לא שמעתי כזאת אמירה אנטישמית גזענית כמו שאתמול נאמרה על ידי דרעי, ובעצם נכתבה, בדף הפייסבוק שלו. כשאני עוד פעם הוצאתי כדי להקריא ולא לטעות, כשהוא אומר: 'ליברמן דרש 2 מיליארד שקל עבור עולים מחבר העמים, שלא עובדים ולא משלמים מיסים'. זה עלילה, שקר גס, וגזענות לשמה".