עסקת שבויים עם חמאס בפתח? לפי דיווח באתר החדשות "אינדיפנדנט אל-ערביה", משלחת ישראלית בכירה נמצאת בימים אלה בקהיר לצורך דיונים על עסקה להחזרת שבויים ונעדרים מעזה. לפי הדיווח שפורסם היום (שבת), המשלחת כוללת "גורמים ישראלים בכירים" שדנים באפשרות להחזרת החיילים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. בירושלים אומרים שאין פריצת דרך ולטענתם "החמאס עוד רחוק מאוד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום פרסם הודעה, בצעד חריג, והצהיר: "למרבה הצער וחרף הניסיונות מצידנו, החמאס מסרב לאמץ גישה ריאלית שתאפשר התקדמות אמיתית בנושא".

לפי הדיווח, הגעת המשלחת מישראל מתרחשת במקביל ל"ביקור פתע" של משלחת של אנשי חמאס, שהגיעו לקהיר בימים האחרונים. כמו כן נטען כי הגעת המשלחות היא חלק ממאמץ מצרי לפתור את סוגיית האסירים, השבויים, הנעדרים והגופות משני הצדדים. לפי הדיווח, המשלחות מישראל ומעזה נמצאות באותו מלון אך ההצעות מועברות דרך תיווך מצרי.

מקור אנונימי טען כי "חלה התקדמות בימים האחרונים בדיונים על החזרת גופות שני החיילים הישראלים (הדר גולדין ואורון שאול ז"ל) בתמורה למספר – שלא נקבע – של גופות של פלסטינים שמוחזקים בידי ישראל". למרות הדיווחים, גורמים בירושלים מכחישים: "אין פריצת דרך במגעים לעסקת שבויים, החמאס רחוק מאוד בעמדותיו".

משפחות מנגיסטו וא-סייד
משפחותיהם של מנגיסטו וא-סייד | צילום: החדשות

לדברי הגורם, העסקה המתגבשת כוללת גם "חבילת סיוע לרצועת עזה". עוד טען כי ישראל שוקלת את בקשת חמאס לשחרר 50 אסירים בתמורה להחזרתם של "שני ישראלים שנעצרו" – בהתייחסות למנגיסטו וא-סייד שחצו לעזה ומוחזקים בידי חמאס. "נראה שיש נכונות ישראלית להסכים לשחרר כחצי מהמספר שחמאס דורש – 25 אסירים".

עוד טען המקור כי ההתקדמות קשורה למשבר הפוליטי בישראל: "ייתכן שההתקרבות נובעת מרצונו של נתניהו להשלים את העסקה לפני שגנץ ירכיב ממשלה או לפני שיהיו בחירות נוספות". לא מדובר בניסיון הראשון לבצע עסקת שבויים מאז מבצע "צוק איתן" שבו נפלו גולדין ושאול בעזה – וגם לא מאז שמנגיסטו וא-סייד נכנסו לעזה.

מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, ירון בלום, נאלץ השבוע להתנצל ולהודות כי שגה - בעקבות זעם המשפחות. בלום טען הבוקר (ראשון) כי שני האזרחים הישראלים המוחזקים בידי חמאס בעזה, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, כבר חצו מספר פעמים בעבר את הגבול לרצועה והוחזרו. משפחתו של מנגיסטו הכחישה בתוקף את הדברים: "חמור במיוחד שמתאם הפעולות מפיץ דברים חסרי שחר".

בריאיון לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' אמר בלום כי למיטב ידיעתו שני האזרחים, שחצו את הגבול לעזה לפני כ-5 שנים, עדיין בחיים. "זו לא פעם ראשונה שהם חוצים את הגבול לכיוון רצועה עזה", הסביר. "פעם אחת אברה מנגיסטו, והישאם א-סייד פעמיים לפני זה חצה והוחזר, כי חמאס ראה שהם לא בריאים בנפשם. בפעם השלישית, באופן ציני ובניגוד לחוק הבינלאומי, החמאס עושה הכול להשאיר אותם אצלם למרות מצבם הרפואי".

גם לאחר שנשאל, חזר בלום על טענתו כי "בפעמיים הקודמות שהישאם חצה הוא הוחזר. אברה מנגיסטו, סיפור דומה ועצוב". בתגובה לאמירה המפתיעה, פרסמה משפחתו של מנגיסטו הודעה חריפה, בה הדגישה כי הדברים אינם נכונים. "חמור במיוחד שמתאם הפעולות מפיץ דברים חסרי שחר אלה. ניתן לצפות ממי שזה תפקידו לגלות רגישות ודיוק בפרטים, ולא להוסיף כאב למשפחת מנגיסטו באמירות פוגעות ולא נכונות עובדתית. המשפחה מצפה ממר בלום לתיקון מיידי של דבריו ולהתנצלות".

מספר דקות לאחר הכחשת המשפחה, פרסם בלום התנצלות והודה כי ייחס בשגגה חצייה נוספת למנגיסטו. "מתנצל מעומק ליבי", כתב בלום בהודעה - וציין כי התכוון רק לא-סייד.

במהלך הריאיון התייחס בלום גם למתקפה החריפה של לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין ז"ל, על התנהלות הדרג המדיני ועל בלום עצמו שלטענתה מרמה את המשפחות. "אני מביע צער על אמירותיה של לאה גולדין. משפחת גולדין עודכנה על החזרת גופת הפלסטיני. ב-23 באוקטובר היא קיבלה דיווח מפורט", סתר בלום את דבריה של גולדין. "אני לא מחליט איזה גופה מחזירים, זו החלטת מערכת הביטחון", הסביר.

בשבוע שעבר בתוכנית 'פגוש את העיתונות' התלוננה גולדין על כך שישראל החזירה לעזה את גופתו של פלסטיני שנהרג בזמן שניסה לחבל בגדר המערכת. "לפני שבוע כשהחזירו גופה של מחבל - חמאסניקים עטפו אותו בדגל וזאת השערורייה הכי גדולה כי בינואר 2017 הקבינט החליט שלא מחזירים גופות של חמאסניקים", קבלה גולדין. "הדברים פורסמו רק בדיעבד, תמיד זה מתחת לרדאר. פנינו לבג"ץ. אנחנו עברנו בג"ץ וניצחנו לפני שנה אבל זה הספיק לתקופה מסוימת, ואז האנשים חוזרים לסורם. יש פה הונאה נוראית של המשפחות. פשוט יש פה מדיניות גורפת של הפקרה. לא מבקשים אותם בכלל".


"אנחנו מקבלים רמאות", המשיכה גולדין. "יש פונקציה שנקראית מתאם שבויים ונעדרים, הוא כל הזמן מרמה אותנו, משקר לנו, אנחנו ביקשנו לדעת מה קרה ואיך קרה. זה פשוט הפקרה. כל מה שקורה, בכל הזדמנות ובכל יום שאפשר להגיד לחמאס או או - ולא מבקשים בכלל את החיילים. אנחנו צריכים את התקשורת - תעזרו לנו לשאול את השאלות. אני לא שלחתי את הדר לעזה. וזה לא חשוב מי תהיה הממשלה הבאה. כל ממשלה מחויבת לברית הלא רשומה שבין החיילים לבין המדינה. צוק איתן לא נגמר עד שיחזירו את אורון והדר"