המתיחות בדרום: בתום סוף שבוע מתוח במהלכו נורו למעלה מ-11 רקטות לעבר ישראל, נערכים במערכת הביטחון לתרחיש של חידוש ירי הרקטות והרחבת טווח השיגורים אל עבר אזורים נוספים - זאת למרות ההערכה שסבב הלחימה הנוכחי הסתיים. גם הבוקר (ראשון) השקט היחסי בדרום נשמר וההנחיה לתושבים היא לחזור לשגרה. עם זאת, בחיל האוויר ובצה"ל כולו ממשיכים לשמור על כוננות גבוהה, ומבצעים התאמות במערך ההגנה האווירית ובמערכים נוספים נוכח האפשרות שהמצב יסלים.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים במהלך השבת התייעצות עם ראשי מערכת הביטחון והנחה את צה"ל על התגובה ועל ההיערכות להמשך. היום בשעה 13:30 יתכנסו שרי הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון בהתפתחויות האחרונות.

מטחים כבדים לעבר שדרות
המטח ששוגר לעבר שדרות | צילום: יורי נזרוב, שדרות און ליין

11 רקטות בשני מטחים שוגרו בערב שבת לעבר שטח ישראל ומערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט 8 מהן. בתגובה לירי, תקף חיל האוויר בלילה שבין שישי לשבת שורה של יעדי טרור ברצועת עזה. בין היעדים שהופצצו על ידי מטוסי קרב: מתחם צבאי של הכוח הימי של חמאס, מתחם צבאי של מערך ההגנה האווירית של הארגון, מתחם צבאי המכיל סימולטור לירי נגד טילים, מתחמי אימונים, אתר לייצור אמצעי לחימה, ומתחם צבאי המשמש כמחסן אמצעי לחימה ותשתיות תת-קרקע של הארגון בצפון, מרכז ודרום רצועת עזה.

צה"ל מסר כי הוא "רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל. צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה".

בתוך כך, ראש העיר שדרות אלון דוידי, שבעירו הייתה פגישה ישירה של רקטה שהסבה נזק רב לרכב וגם לבית סמוך, פרסם אמש הודעה שבה קרא לדרג המדיני לצאת לאלתר למבצע רחב היקף בעזה כדי למגר את האיומים. הוא לא הסתפק בתקיפה שביצע צה"ל ברצועה והדגיש: "אנחנו חיים במציאות הזאת של 'שגרום' (שגרת חירום) קרוב לשנתיים וכבר מזמן הגיעה העת לשים לזה קץ, באמצעות מבצע צבאי רחב ברצועה כולל חיסולם של מנהיגי החמאס".

זירת נפילת הרקטה בשדרות
זירת נפילת הרקטה בשדרות | צילום: TPS

"גם עכשיו, על אף העובדה שאנחנו בממשלת מעבר ולא ידוע מי ירכיב את הממשלה הבאה, כלל המנהיגים צריכים להתאחד סביב הפסקת ירי בשטח מדינת ישראל והחששות בקרב ילדינו ומציאת פתרון לסוגיה הכואבת הזו", הוסיף ראש העיר שדרות.

עם צאת השבת נבחרי ציבור נוספים הגיבו ברוח דומה לזו של דוידי - ובהם גם בכיר הליכוד, ח"כ גדעון סער, שפרסם ביקורת לא מרומזת על יו"ר מפלגתו וראש הממשלה נתניהו. "התגובה על הירי על שדרות ותושביה צריכה להיות חריפה בהרבה מזו שננקטה", כתב בטוויטר. "היעד של ישראל צריך להיות פירוק התשתיות הצבאיות של החמאס והג'יהאד האיסלמי בעזה. אחת הסיבות המשמעותיות מדוע נדרש לסיים בהקדם את המשבר הפוליטי ולהקים ממשלת אחדות לאומית רחבה".

יו"ר כחול לבן בני גנץ, שבידיו המנדט ימים להרכבת הממשלה, האשים את נתניהו באובדן ההרתעה של ישראל והצהיר: "ממשלתי לא תסבול איום על תושבי הדרום ולא תקבל שום פגיעה בריבונותה". נחזיר את ההרתעה בכל מחיר, גם אם נצטרך לפגוע אישית במי שמובילים את ההסלמה. בעת הזו, נתמוך ונגבה כל מדיניות תגובה נחושה ואחראית על מנת להביא שקט ארוך לתושבי מדרום. זו חובתנו - זו מחויבותי אליהם".