ראש אגף כוח אדם, אלוף מוטי אלמוז, הגיע הבוקר (שני) לדיון שהתקיים בוועדת חוץ וביטחון עקב חשיפת אי הסדרים בנתוני גיוס החרדים של צה"ל. בדבריו שב ראש אכ"א על טענתו כי הדיווח השגוי של הנתונים נבע מטעות מקצועית ולא מזיוף מכוון שנועד להציג מצג שווא של עמידה ביעדים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"לאור הנסיבות שנוצרו, אני מרגיש חובה להיות כאן ולמסור דיווח על תמונת המצב", אמר אלוף אלמוז בפתח דבריו. "הרמטכ"ל מינה את האלוף במיל' רוני נומה כדי לפתור את הסוגיות האלה. התהליך של הבדיקה מתמקד בשני דברים: להבין איך הגענו לזה, כי המספר ככל הנראה אחר, ומה אנחנו עושים מכאן והלאה עם סוגיות המספרים. החקירה, הבדיקה שלהם, מי מעביר ומה מעבירים".

18 שנה לגדוד נצח יהודה (צילום: דובר צה''ל)
לוחמי "נצח יהודה" | צילום: דובר צה''ל

"הבנו באמצע שנת 2019 שמשהו במספרים של 2018 לא מסתדר", המשיך ראש אכ"א. "בעיקר מדובר באוכלוסייה שלא עומדת בהגדרות הפורמליות של החוק. אנחנו מתחילים לעסוק בזה ואנחנו מבינים שאנחנו לא יכולים להעביר דיווח ואנחנו עסוקים בלהבין את מקור הבעיה. התגלה פער, אני מבין שהמספרים לא מסתדרים".

"הפרשה יצאה לתקשורת כשהיינו ממש בימים האחרונים של הבדיקה והבנו שאנחנו צריכים לדווח על כך שיש טעות בחישוב הנתונים", הוסיף. "בדקנו גם את שנת 2017, וראינו שיש בעיה עם הדיווח שכלל ברובו הגדול אוכלוסיה שנחשבת חרדית בעינינו אבל לא עומדת בהגדרות הפורמליות של החוק. אנחנו מבינים שיש קבוצה שלא עומדת בהגדרות הפורמליות אבל עולמם חרדי, אורך חייהם חרדי וביתם חרדי, ואני חושב שהפער הוא בחישוב של האוכלוסייה הזאת כאוכלוסייה שעומדת בהגדרות החוק, הדברים האלה בבדיקה".

בשבוע שעבר נחשף כי הדיווח שהעביר צה"ל על גיוס החרדים לצבא הציג מספר גבוה במאות אחוזים מהמספר האמיתי, במטרה להציג מצג שווא של עמידה ביעדי הגיוס. בצה"ל הכחישו את הטענות לזיוף מכוון טוענו כי הפרשנות בצבא לחוק גיוס החרדים לא הייתה מדויקת.