האיומים והזירות מתגברים - וכך נערכים בצה"ל: על רקע הקיפאון הפוליטי והתקציבי, ולמרות העובדה שכבר חודשים ארוכים מכהנת בישראל ממשלת מעבר בלבד, פרסם היום (חמישי) צה"ל את התוכנית הרב שנתית הבאה, שתיושם בחמש השנים הקרובות. בצבא הגיעו למסקנה ש"אין ברירה אלא להתקדם" עם התוכנית, נוכח השינוי באיומים בתקופה האחרונה. הרמטכ"ל אביב כוכבי הזהיר כי המצב - גם בצפון וגם בדרום - עלול להסלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ישראל מתמודדת כיום עם מספר רב של זירות ואויבים בו זמנית", הסביר הרמטכ"ל אביב כוכבי בעת חשיפת התוכנית. "בגזרה הצפונית והדרומית המצב מתוח ושברירי ועלול להידרדר לעימות, חרף העובדה שאויבינו אינם מעוניינים במלחמה. לאור זאת, מקיים צה"ל בחודשים האחרונים תהליך התכוננות מואץ".

ההחלטה לקדם את התוכנית התקבלה בעקבות "ריבוי האיומים וריבוי גזרות הפעילות" - כך הסבירו בצה"ל. הרמטכ"ל העריך כי אויבי ישראל לא מעוניינים במלחמה, אך השינויים הביטחוניים הובילו לצורך להיערכות ארוכת טווח.

במרכז התר"ש החדש יתרכזו מפקדי צה"ל בשיפור כושר ההתקפה ויכולות ההגנה, על רקע השינוי המשמעותי שהתרחש בתקופה האחרונה באופי האיומים באזור. תהליך גיבוש התכנית החדשה, המכונה "תנופה", כלל תחקור מעמיק של חולשות וחוזקות הצבא, הקמת צוותים יעודיים וצוותי משנה בהובלת אלופים ותתי-אלופים וקיום סדנאות לעיצוב התוכנית בהשתתפות פורום מטכ"ל.

הרמטכ
"צה"ל מקיים בחודשים האחרונים תהליך התכוננות מואץ". כוכבי, ארכיון | צילום: דובר צה"ל , באדיבות גרעיני החיילים

אמצעי לחימה מיוחדים כבר נרכשו - במאות מיליוני שקלים

בסוף התהליך גובשה תפיסת הפעלה חדשה שנועדה לענות על האיומים המסוכנים ביותר כיום, בראשם אויב מבוזר במרחב אורבני המצויד בנשק תלול מסלול רב. לפי צה"ל, תפיסה זו תדרוש "השתנות עמוקה שתיארך מספר שנים".

בצבא חילקו את תפיסת הלחימה החדשה, כצפוי, לשלושה חלקים: הראשון הוא תמרון רב-מימדי, הכולל יכולות מודיעיניות, אוויריות, תת-קרקעיות, סייבר ולוחמה אלקטרונית. זאת בניגוד לתמרון היבשתי המוכר כיום. החלק השני כולל הנחתת רצף מהלומות מדויקות ונרחבות על האויב, לעומת מהלומת פתיחה בלבד. הסעיף השלישי עוסק בהגנה, גם היא רב-מימדית, שמכיל מכשולים מחוזקים, הגנה אווירית, אמצעי סייבר וארגון המרחב כך תתאפשר לחימה אפקטיבית בשטח.

חיילי צה
חיילי צה"ל בכוננות בגבול הצפון, ארכיון | צילום: החדשות 12

למרות שהתוכנית מיועדת להיכנס לתוקף רק בתחילת שנת 2020, בצה"ל כבר החלו בהכנות לקראת יישומה. בין היתר, הוגדל מספר האימונים בשטחים אורבנים, נרכשו אמצעי לחימה ייעודים בהיקף של מאות מיליוני שקלים והושקעו משאבים בהקמת "אינטרנט מבצעי" וברכישת כטב"מים וחימושים מדויקים. בנוסף, החלה הקמת יחידה רב מימדית, הוחלט על ביצוע פיילוט של מקטע גבול חכם ברצועת עזה, שינוי בפריסת מערך כיפת ברזל והקמת סוללה שמינית סדירה של המערך. בצה"ל מתכננים לקדם שיטות אימון ושימוש בסימולטרים שידמו מציאות של לחימה, ולהקים מרחב דיגיטלי צה"לי משותף, שישפר את האפקטיביות של מערכות האמל"ח על ידי שיתוף מידע ויכולות.

לפי כוכבי, "האתגר האסטרטגי המרכזי של מדינת ישראל טמון בזירה הצפונית: בהתבססות כוחות אירנים ואחרים בסוריה ובפרויקט הטילים המדויקים. בשני המקרים, מדובר במאמץ בהובלה אירנית, תוך שימוש בשטחן של מדינות בעלות משילות מוגבלת ביותר. מזה שנים רבות, חיזבאללה 'לקח בשבי' את מדינת לבנון – הקים בה צבא משלו, והוא זה שקובע הלכה למעשה את 'מדיניות הביטחון' שלה".