עמוק במצולות, בשקט מופתי, לוחמי הצוללות משייטים ופועלים לסכל פעילות עוינת ולאסוף מודיעין. זה קורה גם ברגעים אלה ממש – משימות שרובן המוחלט לא נחשף בפנינו. שייטת הצוללות של צה"ל אפשרה לנו לקבל הצצה נדירה למה שרואים הלוחמים שנמצאים במצולות למעלה מעליהם דרך עיני הפריסקופ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

צי הצוללת של ישראל מורכב מ-5 צוללות – "שייטת 7" בשבילכם. הצוללת השישית בדרך – בימים אלה היא נבנית בגרמניה והיא צפויה להגיע לכאן בעוד כשנה

איך נראה העולם שמחוץ  לפריסקופ (צילום: דובר צה"ל)
איך נראה העולם שמחוץ לפריסקופ | צילום: דובר צה"ל

שייטת 7 פועלת מסביב לשעון במשימות מבצעיות חשאיות, חלקן רחוק מאוד מגבולות המדינה. היא חלק בלתי נפרד מהמב"מ – המערכה שבין המלחמות. השם הצבאי לתקופה הזו שבה אנחנו לא באמת במלחמה, אבל מרגישים שכן. יחד עם גופי המודיעין וחיל האוויר, הצוללות מבצעות פעילות מודיעינית.

בין המשימות של הצוללות שאפשר להזכיר – מניעה וסיכול של הברחת אמצעי לחימה לשטח ישראל ולגורמים עוינים מחוצה לה. משלוחי הנשק הם פעילות אויב שמעסיקה מאוד את צה"ל, והצוללות עוקבות אחריהן ולעיתים גם דואגות לסיכול פעילותן. 

איך נראה העולם שמחוץ לפריסקופ (צילום: דובר צה"ל)
בכל צוללת - יותר מ-50 לוחמים | צילום: דובר צה"ל
איך נראה העולם שמחוץ  לפריסקופ (צילום: דובר צה"ל)
התחמושת: טילי טורפדו, ולפי פרסומים זרים גם טילים גרעיניים | צילום: דובר צה"ל

לצורך משימותיה המורכבות, נזכיר עמוק מתחת למים, יש לצוללות מערכות טכנולוגיות ייחודיות לאיסוף מודיעין. הן חמושות בטילי טורפדו שיכולים להטביע כלי שיט, ועל פי פרסומים זרים הן בעלות יכולת נשיאה של טילים גרעיניים.

צוות של צוללת אחת כולל יותר מ-50 לוחמים. הם יוצאים למשימות ארוכות, לעיתים אף של יותר משלושה שבועות מתחת למים. קורס ההכשרה למשימה הקיצונית הזו אורך כשנה וחודשיים.

איך נראה העולם שמחוץ  לפריסקופ (צילום: דובר צה"ל)
מסלול האימונים המפרך באורך שנה וחודשיים | צילום: דובר צה"ל
תיעוד מיוחד דרך הפריסקופ של הצוללת (צילום: דובר צה"ל)
בתוך המשימה המבצעית: מראות מרהיבים | צילום: דובר צה"ל

בתוך כל העיסוקים המבצעיים של הצוללנים, הם מצאו בשבועות האחרונים זמן לתעד עבורנו רגעים ומראות מיוחדים ממפגשים בים מזווית ייחודית - דרך הפריסקופ. המכשיר הזה, העיניים של הצוללת, מאפשר ללוחמיה לראות את המקום שבו הם נמצאים, ורחוק מזה. זהו כלי קריטי לביצוע המשימות החשאיות שאותן מבצעת שייטת הצוללות. על עמדת הפריסקופ מופקדים קציני המשמרת - חובלים שעברו הכשרה מיוחדת למשימה.

בין המראות שתיעדו עבורנו: שקיעות מרהיבות, נד מים קרוב שעולה מן הים אל העננים, צוללת אחות ודולפינים שמקפצים בין הגלים. מראות מרהיבים בתוך משימה מבצעית.

כל המידע שבכתבה אושר לפרסום על ידי הצנזורה הצבאית.