המוסד סייע לסכל שורת פיגועים על אדמת דנמרק, כך פורסם אתמול בחדשות 12. בניגוד לתחושה כי האירופאים פועלים נגדנו - דווקא בתחום אחד יש שיתוף פעולה פורה והדוק בין ישראל לבין שורה ארוכה של מדינות במערב ובמזרח אירופה. כך התריע המוסד והוביל ללכידתה של חוליית הטרור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישראל מבצעת ביסוס מודיעיני ומעקב הדוק אחרי פעילי טרור במזרח התיכון בדגש על פעילי דאע"ש וג'יהאד עולמי ששרדו את המלחמה בסוריה וחזרו לאירופה באמצעות הדרכונים האירופאים שלהם.

שירות הביון הישראלי עקב אחר פעילי הטרור שחלקם נולדו בדנמרק וחלקם פקיסטנים עם קרובי משפחה בדנמרק שלחמו עם דאע"ש בסוריה. כשהם חזרו לדנמרק הם החלו לתכנן פיגועים, ישראל שעלתה על התוכנית העבירה את המידע לשירותי הביון הדנים שהחלו במעקב אחר פעילותם.

פשיטה בדנמרק על חוליית טרור
פשיטה בדנמרק על חוליית טרור | צילום: ap

במהלך המעקב שביצעו במשך כמה שבועות, הדנים גילו שמדובר בתאי טרור שהם חלק מרשת רשת אחת. בסופו של דבר המשטרה פשטה על דירות מסתור בשבע ערים שונות ברחבי המדינה ועצרו 22 פעילים כשברשותם תוכניות פעולה, הכנה לחומרי נפץ וכלי נשק.

זו לא הפעם הראשונה שישראל מעורבת בסיכול פעילות טרור באירופה ובעולם. המדיניות של המוסד התחילה בתקופתו של מאיר דגן כראש המוסד. דגן הבין שאי אפשר לנצח לבד ובכדי להביא הישגים, בהתחלה במלחמה בגרעין האירני ובהמשך בהתמודדות עם הטרור העולמי, צריך לשתף פעולה עם כמה שיותר גורמי ביון מערביים שישראל סומכת עליהם.

ראש המוסד: אירן מגבירה את הקצב
ראש המוסד יוסי כהן שומר על קשרים עם מקביליו | צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשות

לא מדובר רק בארגונים המוכרים והמסורתיים כמו של ארה"ב וגרמניה אלא גם  במדינות כמו בריטניה, דנמרק, צרפת איטליה, צ'כיה, פולין ובולגריה. את הרעיון המסדר של דגן המשיכו אחריו גם תמיר פארדו וגם יוסי כהן ששומר על קשר אישי עם מקביליו באירופה ואת הקשר היומיומי הרציף בין המוסד לארגונים המקבילים שלו כי זה מועיל לשני הצדדים ובמקרים מסוימים זה מצליח גם להפשיר את היחסים הקרים בין בין המדינות.

פעמים רבות ישראל אוספת מידע שאינו על גורמים שלא פועלים באופן ישיר נגד ישראל או נגד אזרחיה, אך כשהיא מבינה שאותם גורמים מתכוונים לפעול ולבצע פיגועים במדינות הבית שלהם היא מעבירה את המידע לגורמי הביון הרלוונטיים.

בישראל ממשיכים לחלוק את המידע גם אם לעיתים זה עולה בסיכון או שריפת המידע החשוב בתמורה לקבלת מידע אחר ושיתוף פעולה קריטי. המדיניות הזו גם היום מביאה הצלחות והישגים לישראל שיודעת לחלוק מידע שמציל לא פעם חיי אנשים וממשלות.

שיתוף הפעולה מתקיים גם עם מדינות שמעל פני הקרקע נחשבות למבקרות של המדיניות הישראלית. לפני שנה סיכל המוסד פעילות טרור בשבדיה, בשיתוף פעולה עם המודיעין הצרפתי שירות הביון הישראלי סיכל פיגוע של אירן ליד פריס ומידע שהשיגו המוסד ויחידת 8200 הוביל לסיכול ניסיון פיגוע במטוס שהמריא מאוסטרליה.