נשיא אירן חסן רוחאני אמר היום כי ארצו תמשיך להפחית את המחויבות להסכם הגרעין ותחדש את העשרת האורניום במתקן פורדו שבמדינה. בצל איומי אירן, הערב (שלישי) פורסם במהדורה המרכזית כי ישראל וארה"ב מתקדמות ביוזמת אי לוחמה עם מדינות המפרץ – שנחשפה לראשונה בחדשות 12 בחודש שעבר.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בצל ההתנהלות של אירן וגם בצל המשבר הפוליטי בישראל וההבנה שתוכנית טראמפ  לא יכולה להיות מונחת במצב הנוכחי, האמריקנים מאותתים שהם בשלים לבחון אופציות אחרות - ובראשם את היוזמה של שר החוץ ישראל כ"ץ, שפורסמה כאן לראשונה, לחתום עם מדינות המפרץ  על הסכם אי לוחמה ושיתוף פעולה כלכלי - הכי קרוב שאפשר להגיע לנורמליציה כל עוד העניין הפלסטיני לא נפתר.

שר החוץ ישראל כץ באו"ם
שר החוץ באו"ם, ארכיון

שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין, שביקר בישראל לפני שבועיים ונחשף לתוכנית, אמר לפי פרוטוקול שהגיע לחדשות 12 כי מדובר ב"יוזמה מצויינת" וביקש עוד פרטים עליה וגם על יוזמת "מסילות לשלום" של השר כ"ץ - שאותה הגדיר כיוזמה יצירתית והציע לבחון במשותף דרכים לקדם אותן במקביל. מישראל מנוצ'ין המריא לערב הסעודית עם האינפורמציה לגבי היוזמות המדיניות.

בימים האחרונים חלה התפתחות משמעותית: ראש הממשלה עדכן את את השרים בפורום מצומצם כי האמריקנים תומכים ביוזמה של הסכם אי הלוחמה. בימים האחרונים מחלקת המדינה האמריקנית פנתה באופן רשמי למשרד החוץ וביקשה להקים צוותי עבודה משותפים כדי להתחיל ולקדם את המהלך.

מסגד שייח' זאיד, אבו דאבי (צילום: SonalDhanu, Shutterstock)
מתקרבים לנורמליזציה עם המפרץ | צילום: SonalDhanu, Shutterstock

הערב ראש המל"ל מאיר בן שבת מקיים דיון ראשון עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי לגבש את תוכנית הפעולה, שאותה יוביל משרד החוץ. דיונים נוספים יתקיימו בהמשך. לא רק בישראל דנים בנושא: גם מדינות ערב כבר בתמונה.

סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר האמריקני (צילום: רויטרס)
שר האוצר האמריקני בירך | צילום: רויטרס

הנחת העבודה היא שהיא שיש כעת שעת כושר לנצל את זהות האינטרסים של מדינות ערב וישראל מול אירן, ביחד עם הרצון של טראמפ להגיע להישג מדיני עוד בקדנציה הזו או כמו שהגדיר זאת שר החוץ כ"ץ בדיונים עם האמריקנים: "המטרה היא לחתום על ההסכם על מדשאות הבית הלבן עוד במהלך הכהונה הנוכחית של טראמפ".

מההתפתחויות הללו אפשר ככל הנראה לגזור את ההערכה הפוליטית של כ"ץ עצמו שככל הנראה אנחנו בדרך לבחירות נוספות - מה שייתן לו עוד כמה חודשים טובים במשרד החוץ עד שתוקם ממשלה חדשה.