חמאס חזר למשחק? בניגוד לירי בשבוע האחרון, את הירי שבוצע הלילה (בין שישי לשבת) לכיוון באר שבע ביצע ארגון הטרור חמאס ולא הג'יהאד האסלאמי. בשל כך, צה"ל תקף הלילה מטרות חמאס. וכך גם להודעת דובר צה"ל חזר משפט שנעדר בהודעות האחרונות, לפיו: חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה והוא זה שיישא בהשלכות. מאוחר יותר מסרו במערכת הביטחון כי ההערכות הן שהנהגת חמאס לא הייתה מעוניינת בירי. המשמעות היא שבמערכת הביטחון מעריכים שמדובר ביוזמה מקומית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתחילת השבוע שעבר, אחרי ירי רקטי נוסף לעבר ישראל, אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה את המשפט הבא: "חמאס נושא באחריות לכל התקפה שיוצאת משטחה של רצועת עזה". ככה, פשוט, חד וחלק. כעת נבין באיזו מידה האמירה החד משמעית של נתניהו השתנתה במהלך השבוע האחרון – והיא השתנתה - אבל קודם, הנה עוד מספר דוגמאות.

הודעת דובר צה"ל האחרונה: 

 ב-12 בספטמבר, לפני חודשיים, רגע לפני הבחירות, התראיין נתניהו בשלל פלטפורמות תקשורתיות ואמר: "חמאס לא מממש את ריבונותו ברצועה ולא מונע שיגורים לעבר ישראל, הוא האחראי הבלעדי לכל ירי שיוצא מעזה". ב-5 במאי, אחרי מתקפת רקטות מאסיבית מעזה שכללה מאות רבות של שיגורים והרוג ישראלי אחד כתוצאה מפגיעה ישירה בבית באשקלון, הדגיש נתניהו כי "החמאס נושא באחריות לא רק להתקפות ולפעולות שלו, אלא גם לפעולות של הג'יהאד האסלאמי".

 

תקיפות חיל האוויר בעזה
תקיפות בעזה השבוע

גם דובר צה"ל הקפיד לאורך האירועים האלימים בשנים האחרונות לציין בהודעות שהפיץ כי "ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה והוא יישא בהשלכות". בסבב האחרון המשפט הזה פשוט נעלם.

הודעת דובר צה"ל מנובמבר 2018:

 

הודעת דובר צה"ל ממאי 2019:

הודעת דובר צה"ל השבוע:

לכאורה, אין ברור מזה. אלא שמה שהיה עד השבוע בגדר מדיניות רשמית עיקשת, ולפיה לא משנה מי יורה – חמאס אחראי – השתנה באבחה אחת: מדינת ישראל, נאמר זאת ביושר, העניקה בסבב האחרון פטור רשמי לחמאס, שלא נושא כבר בשום אחריות קטנה או גדולה בעזה. המסר שעבר, במסרים גלויים וחשאיים גם יחד, הוא הירי שכוון לישראל אינו עניינו של חמאס כלל ועיקר. בכיר ישראלי שלח את המסר הבא לחמאס: "אל תתערבו – פן תחטפו". במילים אחרות: "שבו ותתעלמו - ולא תיפגעו". יופי של עסקה.

ההסבר הישראלי לאנומליה הזאת מעניין: גורמים מדיניים אומרים שמראש הוגדר שהפעולה היא כירורגית, נקודתית ומתוכננת מראש להסרת איום של פצצה מתקתקת בדמות בכיר הג'יהאד האסלאמי - ולא ביציאה למלחמה. גורמים בצבא מסבירים שהיה צורך לבדל בין חמאס לג'יהאד האסלאמי בניסוחים מסיבות מבצעיות ואסטרטגיות.

שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל
שיגורים של הג'יהאד האסלאמי לישראל | צילום: רויטרס