הפסקת האש תישמר? ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) לסבב הלחימה האחרון בדרום הארץ ולירי לבאר שבע במהלך סוף השבוע. בניגוד לדברי בכירים בג'יהאד לפיהם צה"ל התחייב להפסיק לחסל, אמר נתניהו: "ישראל לא התחייבה לכלום. אנחנו שומרים על חופש פעולה מלא ואנחנו נפגע בכל מי שינסה לפגוע בנו". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מבקש לברך תחילה את כוחות הביטחון על ביצוע מושלם של מבצע 'חגורה שחורה'", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אני גם מבקש להודות לחברי הממשלה שקיבלו פה אחד את ההחלטה החשובה לצאת למבצע. מטרות המבצע הושגו במלואן".

"בסוף השבוע בוצע ירי לבאר שבע על ידי חמאס", המשיך נתניהו. "הנחיתי את צה"ל לתקוף מיד מטרות חמאס ברצועה. שוב - מי שפוגע בנו אנחנו נפגע בו. אנחנו ערוכים לכל תרחיש, וכוחות הביטחון יודעים בדיוק אילו תכניות עליהם לעשות כדי להגן על מדינת ישראל בכל זירה וזירה. אנחנו נעשה הכל כדי להבטיח את ביטחון ישראל״.

מתיחות בדרום
המתיחות בדרום | עיבוד: רויטרס

במערכת הביטחון סבורים שמי שביצע את הירי בליל שבת הם קבוצה של סוררים בתוך החמאס - והוא לא נעשה לא על דעת המפקדה של ארגון הטרור. אולם, בישראל עדיין החליטו להגיב לשיגורים עם תקיפה של יעדי חמאס ברצועת עזה. למרות זאת יש נראה שבשלב זה לחמאס עדיין אין עניין להיכנס ללחימה. במערכת הביטחון מעריכים שהמשמעות היא שמדובר ביוזמה מקומית.

דובר צה"ל שהודיע על התקיפה חזר על משפט שנעדר בהודעות האחרונות שפורסמו בשבוע האחרון לפיו: חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה והוא זה שיישא בהשלכות. מאוחר יותר מסרו במערכת הביטחון כי ההערכות הן שהנהגת חמאס לא הייתה מעוניינת בירי.

נפילת רקטה בחצר בי
נפילת רקטה בחצר בית ספר באשדוד

כיממה בלבד לאחר שנכנס לתוקפו הסכם הפסקת האש בין ישראל לג'יהאד האסלאמי, אזעקות צבע אדום נשמעו בליל לשבת בבאר שבע וביישובים נוספים במרכז הנגב. שתי רקטות שוגרו לעבר ישראל ויורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. בתגובה תקף צה"ל יעדי חמאס ברצועה.

לראשונה בסבב הלחימה האחרון, רקטות שוגרו מרצועת עזה לכיוון באר שבע. אזעקות נוספות נשמעו ביישובים עומר, שגב שלום, לקיה והפזורה. ממד"א עדכנו כי אין נפגעים מנפילות הרקטות, אך 5 בני אדם לקו בחרדה ו-4 נוספים נחבלו בדרכם למרחב המוגן. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לעבר ישראל, אך אלו יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. 

בתגובה לירי ובשונה מבימים האחרונים, תקף חיל האוויר מטרות של ארגון הטרור חמאס בעזה. מדובר צה"ל נמסר כי בין היעדים שהותקפו, הופצץ מתחם צבאי ששימש את הכוח הימי של הארגון ותשתית תת קרקעית. בסבב האחרון הקפיד חמאס להישאר מחוץ למעגל הירי, לא הצטרף לשיגורים של הג'יהאד האסלאמי ולא ספג תקיפות של צה"ל. בניגוד לתקיפות האחרונות שבוצעו רק נגד הג'יהאד האסלאמי, בצה"ל הבהירו הפעם: חמאס הוא שיישא בהשלכות לפעולות נגד אזרחי ישראל.