בית המשפט העליון אישר היום (שני) להמשיך ולמנוע מסאמר ערביד, החשוד ברצח רנה שנרב ז"ל בפיגוע במעיין סמוך לדולב, להיפגש עם עורך דינו. בפסק הדין ציינו השופטים כי ערביד אושפז בחשד לאירוע לב, וכי אובחן שהוא סובל מאי ספיקת כליות חמורה. על הטענה כי חוקרי השב"כ עינו את ערביד הגיבו: "ראוי להימנע מכל מסקנה כל עוד לא הסתיימה החקירה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"נקדים ונאמר כי הסיטואציה שבפנינו אינה שגרתית", כתבו השופטים. "מאז ה-28 בספטמבר מאושפז העותר (ערביד) בבית החולים במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם לסירוגין. בדוח הרפואי שהונח בפנינו נכתב, בין היתר, כי העותר התקבל לאשפוז בחשד לאירוע לבבי, וכן אובחנה אי ספיקת כליות חמורה".

השופטים הסבירו בהחלטתם את הסירוב לבקשת פרקליטיו של ערביד לפגוש את מרשם. "מניעת המפגש הייתה בתוקף מעת מעצרו והוסרה בשל מצבו הרפואי של העותר", כתבו. "מאחר שהעותר חזר לתקשר, הוחלט להשיב על כנה את מניעת המפגש. בהסכמת בא כוח העותר, עיינו בחומר במעמד צד אחד וניהלנו שיג ושיח עם גורמי הביטחון. נחה דעתנו כי מניעת המפגש אכן חיונית לביטחון האזור".

רינה שנרב ז
רנה שנרב ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

בהמשך סתרו השופטים את טענות סנגוריו של ערביד כי תיעוד מצבו הרפואי לא נעשה כראוי: "באת כוחו של העותר טענה כי נמנע מעורכי הדין לתעד את מצבו הגופני, ולכך עשויה להיות השלכה לגבי טענות עתידיות לגבי אופן החקירה. אך כפי שנמסר לנו, רופא של הצלב האדום בדק את העותר, לצד ובנוסף לבדיקות של הצוות הרפואי בבית החולים, כך שאין חשש לחוסר תיעוד רפואי".

לבסוף, התייחסו השופטים לטענות על כך שהמחבל החשוד עונה על ידי חוקרי השב"כ: "העתירה שלפנינו יוצאת מנקודת הנחה כי העותר היה נתון לעינויים קשים שהביאו למצבו הרפואי הקשה, עד כדי סכנת חיים ממשית. בנושא זה מתנהלת חקירת מבת"ן (מחלקה לבירור תלונות נחקרי שב"כ), ואנו סבורים כי ראוי להימנע מכל מסקנה ואמירה כל עוד לא הסתיימה החקירה. אשר על כן, אנו דוחים את העתירה".

פעילות צה
כוחות צה"ל במעצר החשודים בפיגוע | צילום: דובר צה"ל

משרד הבריאות הפלסטיני: "הכוח הכובש הפר את אמנת ז'נבה"

בשבוע שעבר פנה משרד הבריאות הפלסטיני למועצה הבינלאומית של ארגון הצלב האדום, במטרה שיפעיל לחץ על ישראל בפרשת נסיבות פציעתו של ערביד. לפי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית SAFA, בפנייתה דרשה הרשות לאפשר לצוות פלסטיני רפואי לבקר את החשוד המבוקש.

במכתב שנשלח למשרדי הצלב האדום ברמאללה נכתב כי ערביד נעצר בעת ששב לביתו עם אשתו ומשפחתו, ו"עונה בחריפות" במהלך החקירה והמעצר. כתוצאה מכך, טענו במכתב, נגרם לו דימום פנימי ושברים בצלעות, חבלות בכל חלקי גופו וכשל בתפקוד הכלייה.

"הכוח הכבוש הפר את אמנת ז'נבה הרביעית ואת כל המוסכמויות וההסכמים שנוגעים לזכויות אדם", נכתב בפנייה לצלב האדום. ברשות הפלסטינית קראו לקהילה הבינלאומית של הצלב האדום להתערב כדי להציל את חייו של החשוד ושל אסירים ועצירים אחרים.

"השב"כ קיבל אישור לחקור באמצעים חריגים"

בשבוע שעבר החלה היחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים בבדיקה לגבי פציעתו של ערביד. לפי מקור המעורה בפרטים, ערביד נעצר לאחר שהתקבל מידע שיש ברשותו מטען חבלה נוסף, והשב"כ קיבל אישור מגורם משפטי לחקור אותו באמצעים חריגים. 

בשב"כ מסרו בעקבות אשפוזו של ערביד: "הנחקר דיווח כי אינו חש בטוב. בהתאם לנהלים הוא הועבר לבדיקות וטיפול רפואי בבית חולים". עוד הודיעו בשב"כ כי ערביד והמחבלים הנוספים שנעצרו הם תושבי גזרת רמאללה ובנימין, פעילי ארגון החזית העממית שתכננו וביצעו את הפיגוע.

עוד ציינו כי המחבלים שנעצרו חשודים בביצוע פיגועים נוספים בגזרה, ותכננו לבצע פיגועים נוספים, בהם פיגועי ירי ופיגוע חטיפה. כמו כן, במהלך חקירתם הוסגר מטען נוסף שהיה ברשות התשתית ופוצץ בשטח על ידי כוחות הביטחון.