מטחים בלתי פוסקים והפצצות ברצועה: מאז שעות הבוקר משגר ארגון הג'יהאד האסלאמי בעזה מאות רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום. צה"ל תקף יעדי טרור ברצועה והשמיד חוליית מחבלים שעסקה בהכנה לשיגור טיל נ"ט לעבר ישראל. נתניהו: "פנינו לא להסלמה אבל אנחנו נגיב על כל תקיפה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במטח כבד שנורה לעבר אשקלון פגעה רקטה אחת במבנה בעיר, ואישה בת 65 נפצעה באורח בינוני לאחר שנחתכה משברי זכוכית. כיפת ברזל הצליחה ליירט את הרקטות הנוספות שנורו לעבר העיר.

חובש רפואת חירום במד"א דביר בריבו סיפר: "כשהגענו למקום ראינו אישה כבת 65 מתהלכת בהכרה מלאה. במקום היו שברי זכוכיות רבים שהתנפצו. היא סבלה מפציעות בגפיים ובפנים. הענקנו לה טיפול רפואי ראשוני שכלל חבישה ועצירת דימומים ופינינו אותה במצב קל ויציב לבית החולים ברזילי". 

הבית שנפגע פגיעה ישירה מרקטה באשקלון
הבית שספג את הפגיעה הישירה באשקלון

"שמענו התראה ומיד אחריה נפילה", סיפר עידו לוי, מנהל המקום שנמצא בסמוך לזירת הנפילה. "יש שם כרגע ריכוז כוחות משטרה וכיבוי אש. שמעתי אזעקה ופיצוץ, הבנתי מיד שזה קרוב. לאור המצב רוקנו את המקום ולא הייתה אצלנו לאף אחד סכנה".

נפילה במועצה האזורית שער הנגב (צילום: קובי ריכטר, TPS)
צילום: קובי ריכטר, TPS

מאז שעות הבוקר נורו לעבר יישובי עוטף עזה מאות רקטות ופצצות מרגמה. מפעל בשדרות ספג פגיעה ישירה. לא היו נפגעים באירוע אך נזק נגרם למבנה. במועצה האזורית שער הנגב אותרה נפילה בתוך אחד היישובים, גם האירוע הזה הסתיים ללא נפגעים ועם נזק קל לרכוש.

נפילה באזור התעשייה שער הנגב (צילום: קובי ריכטר, TPS)
צילום: קובי ריכטר, TPS

כלי טיס של חיל האוויר תקף שני פעילי טרור של הג'יהאד האסלאמי בצפון רצועת עזה בעת שעסקו בהכנות לשיגור טילי נ"ט. הפעילים שסוכלו עסקו בתחום הנ"ט והצליפה בארגון. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי קיים הבוקר הערכת מצב בפיקוד הדרום יחד עם המפקדים בשטח ושמע ממפקדי החטיבות המרחביות את עיקרי תמונת המצב הגזרתית ואת אופן היערכותם למול האיומים מצד הג'יהאד האסלאמי, בדגש על איומי הנ״ט והצליפה. הרמטכ"ל הביע את הערכתו הרבה לעשייתם של המפקדים והלוחמים לשמירה על הביטחון באזור עוטף עזה. צה"ל עיבה כוחות בדרום וריכז טנקים סמוך לגבול הרצועה.

ריכוז כוחות בעוטף (צילום: ניר דבורי, החדשות12)
ריכוז כוחות בעוטף | צילום: ניר דבורי, החדשות12
הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה | צילום: דובר צה"ל

חיל האוויר תקף אתר לייצור רקטות ארוכות טווח וכלי שיט של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. המחסן שהותקף הוא חלק ממערך ייצור אמצעי הלחימה עליו הארגון מסתמך לחידוש ותחזוקת הרקטות שברשותו. על פי דובר צה"ל, המערך מורכב ממספר אתרים ברחבי הרצועה, כל אחד מהם אמון על חלק מהתהליכים הנדרשים לייצור רקטות.

הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל כוכבי באוגדת עזה | צילום: דובר צה"ל
תקיפת מחסן אמצעי לחימה של הג'יהאד האסלאמי‎ (עיבוד: דובר צה"ל)
תקיפת מחסן אמצעי לחימה של הג'יהאד האסלאמי‎ | עיבוד: דובר צה"ל

במקביל חיל הים תקף כלי שיט של הכוח הימי של ארגון הטרור ששימש לאימונים לקראת פיגועים עתידיים בתווך הימי. עוד תקף צה"ל, מתחם צבאי לאימונים של הכוח הימי של הג'יהאד האסלאמי המשמש גם כמחסן אמצעי לחימה.

בשעה 8:00, בזמן שילדי הדרום אמורים היו להתחיל את יום הלימודים, נורה מטח כבד לעבר יישובי השפלה, בין היתר לקיבוץ חולדה, משמר איילון וכרמי יוסף. דקות מאוחר יותר עוד מטח, הפעם לעבר יישובי עוטף עזה – בכל האירועים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק לרכוש.

תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה (צילום: רויטרס, רויטרס_)
תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה | צילום: רויטרס, רויטרס_

משעות הבוקר תוקף חיל האוויר באמצעות כלי טיס חוליות טרור של הג'יהאד האסלאמי בצפון הרצועה. על פי הודעת דובר צה"ל, לפני התקיפות זוהו הכנות לפני שיגור לעבר ישראל. עוד על פי דובר צה"ל, זוהתה פגיעה ישירה בחוליות השיגור - עד כה בתקיפות נהרגו 22 פלסטינים.

שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל (צילום: רויטרס, רויטרס_)
שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל | צילום: רויטרס, רויטרס_

בישיבת הממשלה המיוחדת שהתקיימה לאור ההסלמה בדרום, התייחס ראש הממשלה נתניהו לאירועים:: "אמרתי אתמול שפנינו לא להסלמה אבל אנחנו נגיב על כל תקיפה. מוטב שהג'יהאד יבין זאת עכשיו מאשר שיהיה מאוחר בשבילו. אני מבין שהם מתחילים להבין זאת. אנחנו נחושים להילחם ולהגן. אם הם חושבים שהירי הזה יפגע בנחישות שלנו הם טועים".

הריסות בעזה אחרי תקיפות חיל האוויר (צילום: רויטרס, רויטרס_)
הריסות בעזה אחרי תקיפות חיל האוויר | צילום: רויטרס, רויטרס_

באשקלון הופר השקט אחרי שמאז אתמול לא נורו טילים או רקטות לעבר העיר. במטח כבד שנורה לעבר אזור התעשייה הדרומי והיישובים הסמוכים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. במקביל, העביר המרכז הרפואי ברזילי בעיר מחלקות שלמות למרחבים מוגנים והפעילות האמבולטורית במרפאות החוץ ובמכונים בוטלה.

ראש הממשלה ושר הביטחון בהתייעצות עם הרמטכ"ל (צילום: אריאל חרמוני)
התייעצות ביטחונית בקריה | צילום: אריאל חרמוני

"בהאא אבו אל-עטא היה אדריכל טרור של הג'יהאד האסלאמי שפעל נגד אזרחי ישראל. הוא חוסל", אמר שר הביטחון הנכנס נפתלי בנט. "עשינו את זה אתמול, ולא נהסס לפעול גם בעתיד. הבוקר אנחנו שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה. הייתם ותישארו על הכוונת".

אלוף פיקוד העורף בהערכת מצב באשקלון ‎ (יח''צ: דובר צה"ל)
יח''צ: דובר צה"ל

אתמול (שלישי) השתתף מפקד פיקוד העורף האלוף תמיר ידעי בהערכת מצב באשקלון יחד עם הצמרת הביטחונית של פיקוד העורף.