ההיתקלות בחאן יונס - פרטים חדשים נחשפים: אמש (ראשון) שודר תחקיר ב"אל-ג'זירה", ובו פורסמה הקלטה של כוחות צה"ל במהלך המבצע שהתרחש לפני כשנה. במהלך המבצע נהרג סא"ל מ', ומתחקיר צה"ל עלה כי נהרג מאש חבריו במהלך חילופי הירי. הצנזורה לא אישרה לפרסם את ההקלטות ששודרו באל ג'זירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהקלטה נשמעים הלוחמים הישראלים אומרים "צא, צא, לצאת עכשיו". בחלק אחר בהקלטה נשמעים הלוחמים אומרים: "עורק ראשי, עורק ראשי". כפי שנחשף בעבר, באל ג'זירה דווח כי הלוחמים עוררו את חשדם של אנשי חמאס בשל מראם השונה. בתשובה לשאלות החוקרים של חמאס - ענו שהגיעו לבקר קרובי משפחה בבית החולים, כך לפי התחקיר.

אחד מאנשי חמאס שחזר בתחקיר את הרגעים הדרמטיים שהובילו לחשיפת הכוח ולחילופי האש. "מספר אנשים עוררו את חשדי", אמר. "שאלתי אותם למה הם נמצאים באזור. הדרך שבה הם נסעו ליעדם עוררה את החשד שלי"‎.

בתוכנית ששודרה באל ג'זירה, חשף חמאס תמונות של מכשיר ריגול שלטענתו התגלה במהלך ההיתקלות עם הכוח בחאן יונס. זמן קצר לאחר מכן, התברר שהמכשיר ממולכד והוא התפוצץ.‎

פרטי הכוח שפורסמו ע
התמונות של המשת"פים שפרסם חמאס | צילום: חדשות

לפני כשלושה שבועות פרסם חמאס סרטון, שמכיל תיעוד של הרכב שבו השתמשו חברי היחידה המובחרת, אילוסטרציה של רגעי הקרב הדרמטיים, צילומים של הציוד הרב שנלקח שלל על ידי ארגון הטרור, וכן תמונות של חברי הכוח שנחשף.

בסרטון שאורכו יותר מ-6 דקות, נחשף תיעוד ממצלמות אבטחה ומעגל סגור ברחובות עזה, בו נראה הרכב שבו התניידה החוליה המסוערבת. חברי הכוח מתועדים נוסעים בכבישי עזה וכן עוצרים בחנות מזון בצד הדרך. ההיתקלות של החוליה בפעילי החמאס, בו נאלץ הכוח לחלץ עצמו תחת אש, לא תועדה, אך צילומי אילוסטרציה ממחישים את הרגעים המותחים בהם נפתחה אש והחל העימות בו נהרג סא"ל מ'.

בסופו של הסרטון נחשפים צילומים של הציוד הצה"לי הרב שנפל בידי חמאס, וכן תמונות של אחדים מחיילי היחידה שהשתתפו במבצע. חלק מהחומרים בסרטון החדש כבר נחשפו בעבר, וחלק מהתמונות, עקב דרישות של הצנזורה הצבאית, טושטשו או נמחקו מהקטעים שמפורסמים כעת בישראל.

לפני כחודשיים העניק הרמטכ"ל אביב כוכבי צל"ש לסגן אלוף מ', מפקד הכוח שנהרג מאש חבריו לאחר שנחשפו. צל"שים יוענקו גם לכוח יחידות 669, לטייס ולמכונאי המוטס שהשתתפו בחילוץ. בטקס נחשפו גם עדויות של גורמים בכירים שהיו מעורבים בתקרית החמורה שבסופה הכוח הצליח להימלט משטח הרצועה.

אל"מ ג' סיפר: "הכל התחיל לרוץ כמו סרט פעולה מהיר. הכנסנו מסוק ללב שטח האויב ומכאן זה היה מרוץ נגד השעון. בסך הכל היינו 3 דקות על הקרקע. התחושה בסוף המבצע הייתה מעורבת. מצד אחד איבדנו לוחם, מצד שני מנענו אסון בלתי נתפס למדינה".

רגעי הדרמה בחאן יונס, אילוסטרציה
מתוך הדמיית האירוע | צילום: החדשות

ממצאי התחקיר: הבינו שנחשפו, שלפו אקדחים וסא"ל מ' נהרג מאש חבריו 

מממצאי התחקיר שנעשה בעקבות המבצע עלה בין היתר שסא"ל מ' נורה על ידי לוחמי הכוח המיוחד וכי לוחמים פעלו באומץ לב ובמיומנות גבוהה. בצה"ל הדגישו כי "הטמעת הלקחים מתבצעת כבר בימים אלה".המשימה של הכוח המיוחד הוכנה במשך חודשים בטרם יצאה לפועל והייתה בעלת חשיבות מבצעית ומודיעינית גבוהה.

מיד לאחריה, החלו בצה"ל בהליך תחקור שכלל תחקיר פנימי בתוך מערך המ"מ (המבצעים המיוחדים) וכן תחקירים שנעשו על ידי שני צוותי תחקור חיצוניים - שבראש אחד מהם עמד האלוף במילואים ניצן אלון. עיקר התחקיר עסק בשאלה מה גרם לחמושים של חמאס לחשוד בכוח - הפרטים הללו, נותרו חסויים.

מהתחקירים עולה שרכב הטרנזיט ובו הכוח המיוחד נעצר על ידי חמושים של החמאס באקראיות בלב העיר חאן יונס שבדרום הרצועה. החמושים החלו לתחקר את יושבי המכונית, כשבשלב מסוים היה ברור למפקדי הכוח הצה"לי שהם נחשפו. בשלב מסוים, לאחר שחמאס דרדר את המצב, שלפו הלוחמים את האקדחים והחלו לירות בחמושים של החמאס שנמצאו בצידי הרכב.

מהתחקיר עולה שסא"ל מ' ז"ל, עמד בעת תחילת הירי מחוץ למכונית הטרנזיט, דיבר עם החמושים וניסה להרגיע את החשד שהתעורר. עוד עולה מהתחקיר שסא"ל מ' נורה על ידי לוחמי צה"ל שיצאו מהרכב תוך כדי ירי.

בשלב הזה, כך מפרט התחקיר, היה לוחם נוסף ששהה מחוץ לרכב. מפקד הכוח שחשש מניסיון לחטוף את הלוחם שנפצע, יצא מהרכב, הרג שני חמושים של החמאס והצליח לחלץ את הלוחם.

הרמטכ
הרמטכ"ל כוכבי ובנו של סא"ל מ' | צילום: דובר צה"ל

לאחר ההיתקלות הבינו לוחמי הכוח המיוחד שהמשימה כשלה והחלו להעמיס את הנפגעים לטרנזיט ויצאו מהמקום בנסיעה מהירה. הכוח פתח בנסיעה לנקודת החילוץ המוסכמת, שם המתין מסוק היסעור שהוזנק ונחת בשטח על מנת לחלץ את הלוחמים.

על פי התחקיר, השלב מתחילת ההיתקלות והיציאה של הכוח מהרצועה ארך כ-20 דקות בלבד. עוד עלה כי בשטח לא נשאר ציוד מתוחכם ורגיש ואפילו המכוניות ששימשו את הכוח הופצצו מהאוויר ונהרסו כליל. 

הפעולה שהשתבשה בחאן יונס
זירת המבצע שהשתבש | צילום: מתוך חדשות 12, קשת 12