המתיחות ביהודה ושומרון גוברת לאחר האירועים האלימים ביצהר: גורם ביטחוני טוען הבוקר (שישי) כי אותם נערי גבעות שהציתו הלילה אוהל של לוחמי מג"ב - ביצעו הלילה ככל הנראה פעילות תג מחיר בכפר הפלסטיני יתמא. "הפעולות העבריניות הללו לא יעברו לסדר היום", אמר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכפר יתמא שנמצא מצפון לרחלים באזור צומת תפוח שבשומרון רוססו כתובות, ובהן "ד"ש מהגבעה ביצהר" ו"שטח צבאי סגור" - בהתייחסות מפורשת לתקריות באזור יצהר במהלך השבוע האחרון. כמו כן הושחתו כ-30 כלי רכב. המשטרה החלה בחקירת המקרה.

חשד לפשע שנאה בכפר יתמא
כ-30 כלי רכב הושחתו | צילום: מועצת הכפר יתמא

מהמשטרה נמסר: "לפני זמן קצר התקבל דיווח כי בכפר יתמא שבגזרת שומרון נגרם נזק למספר כלי רכב פלסטינים ורוססו כתובות בעברית. כוחות משטרה וצה"ל נערכים לכניסה לכפר לאיסוף ממצאים".

אותו גורם ביטחוני הגיב על שניי האירועים: "הפעולות העבריניות הללו לא יעברו על סדר היום והן יענו בפעילויות מבצעיות נחושות למיגור התופעה". הוא הוסיף כי זו "שעת מבחן להתיישבות בשטחי יו"ש שברובה המכריע שומרת חוק. על המנהיגים הדתיים והמקומיים לגנות בכל תוקף את התופעה ולשתף פעולה באופן מלא עם גורמי אכיפת החוק".

חשד לפשע שנאה בכפר יתמא
המשטרה פתחה בחקירת המקרה | צילום: מועצת הכפר יתמא

החשוד בהצתת אוהל הלוחמים תועד

הצתת האוהל נחשבת לאחד המעשים החמורים שנראו במסגרת הפרובוקציות החריגות שהולכות ומחריפות מצד קבוצת הפורעים שמתמקמת בגבעות ליד יצהר. החקירה מתמקדת בניסיון להגיע לאותו צעיר שתועד על ידי הלוחמים: לאחר שגרם לשרפה הוא נמלט.

חשד להצתה של אוהל צה
האוהל שהוצת ליד יצהר

האוהל שימש את הלוחמים שמוצבים בגבעת "כיפה סרוגה" הסמוכה ליצהר, בעודם מאבטחים את האזור - שהוגדר שטח צבאי סגור. ההצתה נתפסת כ"שיא" חדש באלימות כלפי הכוחות שמוצבים באזור: השבוע נפצעו באזור לוחם מ"גולני", תועדו מספר עימותים בשטח ונזרקו אבנים לעבר לוחמים נוספים.

מהרגע שמערכת הביטחון הוציאה צו שטח צבאי סגור לאזור, מג"ב החלו להציב כוחות דרך קבע כדי להגביר נוכחות מול האירועים. קבוצת הפורעיםשמונים כ-20 איש לכל היותר, חלקם נערים בני פחות מ-14-15, לא מסכימים עם הנוכחות הצבאית וממשיכים בפרובוקציות כלפי הכוחות.

לא כל פרטי האירוע ידועים בשלב זה, אבל כשאדם מצית אוהל תוך הנחה שאולי נמצאים בו לוחמים, מדובר בתקרית חמורה מאוד - שלמרבה המזל הסתיימה ללא נפגעים. 

מפורום תג מאיר נמסר הבוקר: "מי שמצית מכוניות, מסגדים, כנסיות ובתים מיושבים של פלסטינים לא יירתע גם מהצתת אוהל של מג"ב. על כוחות הביטחון לפעול בתקיפות וביד קשה נגד המחבלים היהודים הפועלים ביהודה ושומרון".

האוהל שהוצת שימש את כוחות מג"ב שהגיעו מוקדם יותר לגבעה יחד עם הכוחות שאחראיים לפינוי המבנים בתחום, על מנת לאבטח את המרחב. ממג"ב נמסר אתמול שהם "רואים בכך עליית מדרגה באלימות המופנת כלפי הלוחמים": במג"ב הדגישו שהם יעשו כל שנדרש בכדי לאתר את החשוד.

הריסת בתים בגבעות יצהר

לאחר העימותים בין כוחות הביטחון לנערים במקום - כוחות מג"ב והמנהל האזרחי הגיעו אתמול לגבעה הסמוכה ליצהר, שהוגדרה בימים האחרונים כשטח צבאי סגור, והחלו בפינוי מבנה עץ ומבנה נוסף שאינו משמש למגורים במקום. 

בהנהגת היישוב שבשומרון תקפו בחריפות את התנהלות המערכת, וכינו את הפינוי כ"תג מחיר אלים, הפוגע במאמצי היישוב להשבת השקט". בהודעה הוסיפו: "היישוב הביע את עמדתו הנחרצת נגד הפגיעה בחיילים ודווקא משום כך, ההחלטה להרוס מבנים כאקט של ענישה, היא התנהלות דורסנית ופסולה. צעד כזה, רק מלבה את הרוחות, במקום להרגיע אותן".

גורם ביטחוני הדגיש אתמול שכל ניסיון לפגוע בלוחמים בפעילותם לאכיפת בנייה בלתי חוקית בגבעות יצהר יענה באפס סובלנות. אותו גורם הגורם הוסיף: "הודעת הנהגת היישוב בדבר הפינוי רק מחממת את האווירה ומוטב בשלב זה שיעסקו בהרגעת הרוחות ויאפשרו את פעילות הכוחות ללא הפרעה".

במנהל האזרחי הוסיפו כי האכיפה של יחידת הפיקוח במנהל האזרחי בוצעה בהתאם לסמכויות והנהלים ובכפוף לשיקולים המבצעיים. עוד ציינו שבתקופה האחרונה בוצעו באזור מספר פעולות אכיפה שונות, בעקבות בניה בלתי חוקית חרף איסור הבנייה במקום.

בתיעוד בלעדי שהגיע לידי החדשות 12 ושפורסם מוקדם יותר השבוע במהדורה המרכזית נראים העימותים האלימים מיום רביעי בגבעה שליד יצהר ושבה נוער הגבעות תוקף לוחמי מג"ב - עד שאחד מהם אפילו נאלץ לדרוך את נשקו.