שתי הפגנות בערב החג: למרות שמזכירות יצהר פרסמה הודעת גינוי שבה התנערה ממעשי הנערים, שזרקו אמש (שבת) אבנים על חיילי צה"ל, מספר שעות מאוחר יותר נשמעו ביישוב גם קולות אחרים. בשל חילוקי הדעות התקיימו היום שתי הפגנות במקביל – הפגנת תמיכה בצה"ל מול חטמ"ר שומרון, והפגנה מצומצמת יותר, לתמיכה בנערים, בכניסה ליישוב. "

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ישראל אריאל, ממקימי יצהר, הגיע להפגנה בפתח היישוב וקרא לתמוך בנערים הפורעים: "מדובר בנוער שמוסר את נפשו למעננו ועלינו ולמען יישוב הארץ, נוער אידיאליסט. הלב שלי יוצא אליו ממש. נערים עושים לפעמים שטויות ודברים שהם לא בסדר, אבל המחשבה שבגלל שנוצרת אי נעימות כלפי הציבור, בגלל הבושה, אנחנו נפקיר אותם ונפנה להם גב - זו התנהגות לא יהודית ואני סולד מזה".

מנגד, כ-100 בני אדם הגיעו למפגן הזדהות מול חטמ"ר שומרון, יחד עם יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, וחברי מזכירות יצהר. דגן גינה את הנערים שזרקו אבנים אמש על חיילי צה"ל: אנחנו מוקיעים ולא נסכים שיהיה בשומרון כל גילוי של אלימות כלפי חיילי צה"ל. אנחנו פועלים בתוקף ומחזקים את חברנו היקרים גם אם אנחנו מסכימים איתם וגם אם אנחנו חולקים עליהם, אבל אנחנו, תושבי השומרון, שנמצאים פה בכבישים יום ולילה – אנחנו נשמור על מחננו קדוש - בלי אלימות".

"אותם נערים פוחזים שזרקו אבנים אתמול ביצהר על חיילי צה"ל פגעו לא רק בחיילי צהל", אמר דגן. "הם פגעו קודם כל ביישוב יצהר. והיישוב יצהר כאן כדי להגיד 'די תפסיקו להכתים אותנו!'".

יחיאל קליין, הגיע להפגנה בחטמ"ר מטעם מזכירות יצהר, ואמר: "אנחנו בכל תוקף מגנים את מה שקרה היום לפנות הבוקר. כולנו יודעים שהאנשים שלנו יום יום מחבקים ומארחים את חיילי צה"ל כל שבת. אנחנו איתם תמיד בקשר טוב. האנשים כאן באו להגיד את זה. ולומר שאנחנו יום יום עם החיילים ולא מוכנים בשום אופן לדברים האלו".

במקביל, מפקד פיקוד מרכז, אלוף נדב פדן, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף ומפקד החטיבה המרחבית שומרון, אלוף-משנה שגיב דהן, ביקרו היום במרחב החטיבה בעקבות האירועים. המפקדים קיימו הערכת מצב בה דנו בעיקרי תמונת המצב העדכנית, וכן סיירו ביישוב יצהר שבגזרה. במהלך הסיור נפגשו המפקדים עם יוסי דגן ודנו באירועים האחרונים.

מוקדם יותר יצאה מהיישוב יצהר הודעת גינוי חריפה לתקיפת החיילים. "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת חיילי צה"ל כשערוריה ובושה", נמסר. "מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים, כתנאי סף לנוכחות בני נוער במרחב יצהר והגבעות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים מאוד כדי לסייע להתפתחות הגבעות, תוך מתן אוזן קשבת לבני הנוער, במקסימום מאמץ לפעול ברגישות ולגשר על פערים מובנים בתוך מציאות מורכבת".

"קווים אדומים אלו הוצפו על ידינו שוב ושוב במפגשים ושיחות, אך לצערנו הרב האירוע החמור ממחיש כי הם לא מקבלים ביטוי במציאות", הוסיפו במזכירות היישוב. "משכך, אנו דורשים מהנערים לעזוב את יצהר, ועד להודעה חדשה, מסירים לחלוטין את חסות היישוב מנוכחותם כאן, על כל המשתמע מכך".

גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הוקיע וגינה בחריפות את האירוע החמור. כוכבי אמר בשיחה משותפת עם ראש השב"כ נדב ארגמן וממלא מקום מפכ"ל המשטרה דודי כהן כי הוא רואה בחומרה רבה את ההתנהגות העבריינית כפי שבאה לביטוי בשבוע האחרון באזור החטיבה המרחבית "שומרון". הרמטכ"ל הנחה לאתר את כלל המעורבים ולמצות איתם את הדין. עוד הוסיף כוכבי כי לא יעלה על הדעת שחיילי צה"ל, שעושים לילות כימים להגנת המתיישבים, יותקפו על ידי אלה המוגנים על ידם.

לוחם גולני נפצע במהלך הלילה מידוי אבנים בידי תושבי יצהר שבשומרון. באופן חריג הלוחמים הגיבו בירי לאוויר על מנת להרחיק את הפעילים, כך פורסם בכאן. ראש מועצה אזורית שומרון גינה את המעשה: "נפעל כדי להעיף את הקומץ שעשה זאת".

הרכב הצבאי שהותקף ביצהר
הרכב הצבאי שהותקף ביצהר

במהלך פעילות באזור נתקל, הכוח בגבעה סמוך ליצהר בכ-30 מתנחלים שהחלו ליידות אבנים מטווח קרוב אל עבר הלוחמים. בנוסף צמיגי הרכב הצבאי של הכוח נוקבו ובעקבות המקרה. עד כה לא נעצרו חשודים. גדוד מג"ב יוצב בגזרת היישוב יצהר על מנת לתגבר את הכוחות בשטח. רשויות הביטחון עדיין לא ביצעו מעצרים ואין עדיין חשודים במעשה.