תחקיר ירי הנ"ט לעבר הרכב הצה"לי: בראשון בספטמבר, ביום פתיחת הלימודים, נורו 3 טילי נ"ט לעבר רכב צבאי שנסע סמוך למושב אביבים. הטילים שנורו על ידי חיזבאללה החטיאו את הרכב הצבאי. פגיעה בו יכולה הייתה להביא למלחמה באזור. דובר צה"ל הודיע הבוקר (ראשון) שהרמטכ"ל אביב כוכבי קיבל את ממצאי התחקיר, שמראים כי הנסיעה היוותה תקלה מבצעית חמורה - על הרכב אסור היה לנסוע בציר שהיה חשוף ומסוכן. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשבוע החולף סוכמו על ידי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, סדרת תחקירים לכלל אירועי חודש אוגוסט", נכתב בהודעת דובר צה"ל. "התחקירים היו יסודיים ומעמיקים ובניהם תחקיר פיקוד הצפון להיערכות "בין המיצרים". הרמטכ"ל קיבל את ממצאי התחקיר הפיקודי ושיבח את אופן התחקור המקצועי והנוקב, המהווה דוגמא לסטנדרט התחקור בצה"ל".

הרמטכ
צילום: דובר צה"ל, חדשות


"הרמטכ"ל סיכם כי היערכות "בין המיצרים" השיגה את מטרותיה. לצד זאת, קבע הרמטכ"ל כי כניסת הרכב הצבאי לציר שנאסר לנסיעה למול שטח הנשלט בנ"ט על ידי האויב, היא תקלה מבצעית חמורה".

ימים ספורים לפני ניסיון הפגיעה ברכב, חיסל חיל האוויר חוליית מפעילי רחפנים אירנית שניסתה לבצע פיגוע משטח סוריה לעבר ישראל. אחרי הסיכול, זיהו בצה"ל את הכוונה של חיזבאללה להגיב בירי ובפגיעה בחיילים או אזרחים. כחלק מההיערכות החליטו בחטיבה 300 על איסור נסיעה בציר שבין קיבוץ יראון למושב אביבים שבגליל העליון מחשש לירי נ"ט של חיזבאללה. על פי ההערכה המודיעינית, השטח היה חשוף לאש ולתצפית מצד דרום לבנון. 

בניגוד להנחיות החטיבה, נסע רכב של גדוד 402 מהתותחנים מסוג "זאב- בולנס" ועליו 5 לוחמים בציר שנאסר לתנועה. הרכב נע לכיוון מרכז הגזרה על מנת להקים תאג"ד, זאת בהוראת סגן מפקד הגדוד. בממצאי התחקיר קבע הרמטכ"ל אביב כוכבי כי מדובר "בתקלה מבצעית חמורה" והחליט על נזיפה בקצין הבכיר.

הרמטכ"ל החליט כי תירשם נזיפה פיקודית לסגן מפקד הגדוד על אישור הנסיעה בציר אסור. בנוסף, קבע הרמטכ"ל כי מעורבים נוספים באירוע, ביניהם קצינים בגדוד התותחנים יקראו לשיחות הבהרה אצל מפקד החטיבה המרחבית 300, אל"מ רועי לוי.

מסקנות התחקיר מעלות ליקויים בתהליכי הפיקוד והשליטה בגדוד במהלך ההיערכות וכן כי אישור הנסיעה לרכב הצבאי בציר ניתן על-ידי סגן מפקד הגדוד, למרות הנחיות מפקדיו בנושא. בנוסף, מעלה התחקיר כי החטיבה המרחבית לא ביצעה בקרה ראויה וכי היה פיקוח לקוי על התנועה בצירים.

פגיעת חיזבאללה ברכב הצה
פגיעת חיזבאללה ברכב הצה"לי

דובר צה"ל הסביר כי הרמטכ"ל הבחין בין שלושה מצבים שונים – שגרה, פעילות מבצעית ופעילות מבצעית תחת אש. הרמטכ"ל כוכבי הדגיש כי בפעילות מבצעית היחס לטעויות צריך להיות מקל ביחס לשגרה, זאת מהטעם שבפעילות מבצעית בכלל ותחת אש בפרט, יש מקום לשקלל את הלחץ ומאפייני המצב המבצעי.

מפקד הגדוד ננזף גם הוא לאחר שהתגלה כי בפינוי מחנה אביבים שנערך ימים ספורים לפני כן, נמצאו ליקויים רבים. במוצב הסמוך לגדר המערכת הושאר ציוד צבאי ואמצעי לחימה רגישים ללא השגחה. הרמטכ"ל קבע כי הליך הפינוי התבצע בצורה לא מקצועית ונזף במפקד הגדוד. אחרי פינוי המוצב נכנסו אליו באין מפריע גורמים שאינם מורשים לכך. התחקיר מעלה את הצורך להשאיר השגחה ותצפית על עמדת הש"ג ועל הגדר ההיקפית.

כתבת מסיירת בבבסיס צבאי נטוש
כתבת מסיירת בבבסיס צבאי נטוש | צילום: RT Arabic

אחרי פינוי המוצב כתבת מרשת החדשות RT בשפה הערבית טיילה באין מפריע ברחבי המוצב הריק, וצילמה מקרוב חפצים של החיילים, רכבים צבאיים ואפילו מחסניות נשק. לאורך הסרטון שאורך כ-7 דקות וששודר בשידור ישיר, מסיירת הכתבת ברחבי המוצב שסמוך ליישוב הישראלי אביבים תוך היא חוזרת ואומרת: "הכל ריק, אין פה אף חייל ואין כלום".