על רקע התמשכות הירי, ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון בנט במסר מאיים לארגוני הטרור: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (רביעי) בישיבת ממשלה מיוחדת שכונסה בעקבות המצב הביטחוני, כי ישראל תגיב על כל מעשה תוקפנות נגדה. 

- צה"ל תוקף יעדי טרור של הג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה, בהן פעיל שהתכונן לשגר רקטה

- משעות הבוקר, אזעקות החלו שוב להישמע בעוטף עזה ובשפלה

הרשימה המלאה: איפה לומדים ואיפה נשארים בבית?

יום לחימה שני מול הג'יהאד בעזה - דקה אחר דקה

אחרי החיסול - מטחים מעזה של עשרות רקטות לעבר יישובי הדרום והמרכז

צה"ל: מעריכים שהג'יהאד האסלאמי ימשיך בירי גם היום

"אמרתי אתמול שפנינו לא להסלמה אבל אנחנו נגיב על כל תקיפה", אמר נתניהו, "מוטב שהג'יהאד יבין זאת עכשיו מאשר שיהיה מאוחר בשבילו. אני מבין שהם מתחילים להבין זאת. אנחנו נחושים להילחם ולהגן. אם הם חושבים שהירי הזה יפגע בנחישות שלנו הם טועים". 

"אני חוזר ואומר: זה יכול לקחת זמן", הוסיף נתניהו, "יש להישמע בקפדנות להוראות פיקוד העורף. אני מוסיף מעבר לזה - אנחנו רואים שבסבירות גבוהה מאוד מי שמקפיד על הוראות פיקוד העורף, לא נפגע, וכשיש נפגעים, כמעט תמיד בכל המקרים, אלו אנשים שלא שמעו לפיקוד העורף. ההנחיות הן פשוטות וברורות, ואני מבקש מכל אחד להקפיד עליהן". 

בשיחות שקיים נתניהו עם ראשי רשויות מהדרום, אמר להם נתניהו: "אנחנו משנים את המשוואה. אני אמרתי לכם שנבחר את הזמן והעיתוי הנכון. העיתוי הנכון היה שלשום, כפי שראש השב"כ אמר 'הכוכבים הסתדרו'. ראשי ארגוני הטרור, מפקדים ופעילים יודעים שהם על הכוונת ושבכל רגע אנחנו יכולים לפעול נגדם בכל מרחב, את המסר הזה הם מבינים היטב". 

"החלטנו להעצים את ההרתעה שלנו באמצעים חדשים שהם לא דמיינו. ביצענו פעולה עם יכולת כירורגית. כל מחולל טרור ומפקד יודע שאנו יכולים להגיע אליו באופן אישי. הם יורים מאוכלוסיה אזרחית והם מסתתרים מאחורי אזרחים. עכשיו שברנו את המשוואה הזאת כשסיכלנו אותו בזמן שהוא הסתתר. אני מעריך מאוד את העמידה והתמיכה שלכם ושל התושבים".

ליברמן תקף: "נתניהו רק מחזק את שלטון החמאס" 

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף את ראש הממשלה נתניהו. "לפני קצת יותר מעשר שנים, בחודש פברואר 2009, ערב הבחירות, הפיץ נתניהו סרטון תעמולה כשהוא מצולם בכניסה לאשקלון ואומר את הדברים הבאים: 'אנחנו נמוטט את שלטון החמאס בעזה ונחזיר את הביטחון לתושבי אשקלון, לתושבי שדרות, באר שבע ויבנה. אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי ישראל'. כמו אז, כך לאורך השנים, במערכות בחירות, נתניהו וחבריו בליכוד הדגישו כי רק הם יכולים למגר את שלטון החמאס. הלכה למעשה נתניהו רק מחזק את שלטון החמאס", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.  

"עד שלשום המדיניות הרשמית של מדינת ישראל הייתה שחמאס הוא ריבון והוא נושא באחריות על כל ירי מרצועת עזה ולא משנה מי יורה. משלשום נתניהו העניק פטור לחמאס. החמאס כבר לא נושא בשום אחריות קטנה או גדולה בעזה וכל ירי לעבר ישראל על ידי 'סוררים' אינו עניינו של החמאס כלל ועיקר. עד היום אף אחד חוץ ממני לא ניסה לתת תשובה על השאלה מה יהיה בסוף עם עזה. כל הנסיונות שלי להעלות את הנושא לדיון בקבינט ולגבש מדיניות אחרת כלפי הרצועה, נחסמו על ידי בנימין נתניהו. מדיניות הסדרה - זו כניעה בפועל לארגון טרור".

"במקום למצוא פתרון אמיתי, נתניהו וחבריו בליכוד עסוקים כל היום רק בהשמצות", המשיך ליברמן. "אין להם תשובות או פתרון והם לא מוכנים לקיים דיון עניני על המצב. נורא מכך, מצאנו את עצמנו מתחננים למצרים לעזור לנו להתקפל ולסיים את האירוע האחרון כפי שהוא - וככה חוזר חלילה עד הסבב הבא".

אלא שהירי לישראל נמשך גם כעת: סביב השעה 12:00 נורו מטחים לכרם שלום וחופית; סמוך לשעה 11:00 נורה מטח לעבר העיר שדרות ויישובי האזור, רקטות נורו גם לאשקלון; לאחר השעה 10:00 שוגרו רקטות לעבר נחל עוז, כיסופים והיישובים מבטחים, עמיעוז וישע שבמועצה האזורית אשכול; אזעקות צבע אדום הופעלו. 

מוקדם יותר התייחס לראשונה לאירועים הביטחוניים שר הביטחון הטרי, נפתלי בנט: ״אתמול לפנות בוקר ביצעו צה״ל וכוחות הביטחון פעולה חיונית לביטחון ישראל", הצהיר בנט, "בהאא אבו אל-עטא היה אדריכל טרור של הג׳יהאד האסלאמי שפעל נגד אזרחי ישראל. הוא חוסל. עשינו את זה אתמול, ולא נהסס לפעול גם בעתיד". 

שיגורים של הג'יהאד האסלאמי מעזה לישראל (צילום: רויטרס)
השיגורים מעזה לישראל נמשכים גם הבוקר | צילום: רויטרס"הבוקר אנחנו שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות: מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה. הייתם ותישארו על הכוונת", הוסיף בנט, "מפקדי צה״ל, ובראשם הרמטכ״ל, לצד ראשי זרועות הביטחון, עושים הכל כדי שכולנו נוכל להמשיך לישון בשקט". 

תקיפות חיל האוויר בעזה
תקיפות חיל האוויר בעזה

אחרי לילה שקט: הירי לישראל התחדש הבוקר  

משעות הבוקר נשמעות אזעקות צבע אדום במרחב בית שמש והשפלה, באזור אשקלון, בכרם שלום וביישובים נוספים בעוטף עזה. צה"ל דיווח כי תקף חוליית מחבלים ששיגרה רקטות הבוקר, וכן פעיל טרור שהתכונן לשיגור רקטות. לפי צה"ל זוהו פגיעות. מעל 220 רקטות נורו מעזה לישראל מתחילת ההסלמה אתמול לפנות בוקר. 

בכיר הג'יהאד אל-עטא והמבנה בו חוסל   (צילום: החדשות 12)
בכיר הג'יהאד שחוסל אבו אל-עטא | צילום: החדשות 12

בעקבות המשך הירי מעזה והתקיפות של צה"ל ברצועה מקור דיפלומטי אמר כי שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב יוצא בדחיפות לקהיר כדי לנסות לתווך במגעים לרגיעה. מקור נוסף אמר כי "המצב נותר מורכב מאוד, המטרה כרגע היא לעצור את ההידרדרות".

מפקד אוגדת עזה, תא"ל אליעזר טולדנו, התייחס לאפשרות של הסלמה במפגש עם ראשי רשויות בשער הנגב אמש ואמר: "כוחות האוגדה וצה״ל כולו ערוכים לפעולות התקפיות ככל שיידרשו, ופרושים בהגנה על יישובי מערב הנגב ואזרחי ישראל ככלל. הדבר החשוב ביותר כעת הוא להמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף, ולהימנע מהגעה למקומות שנסגרו ע"י צה"ל במרחב העוטף. אנו פועלים בתיאום מלא, שכם לשכם, עם ראשי הרשויות וההנהגה המקומית לפי הערכת המצב".

תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
צה"ל ממשיך לתקוף יעדים ברצועת עזה | צילום: רויטרס

השיגורים לעבר יישובי הדרום החלו אתמול, עקב חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא לפנות בוקר, ונמשכו לאורך כל היום. עד כה נורו מעל ל-220 רקטות מרצועת עזה לישראל. מדובר צה"ל נמסר כי אחוזי ההצלחה של יירוטי הטילים בידי לוחמי כיפת ברזל עומדים על מעל ל-90%, כאשר למעלה מ-50% מכלל השיגורים נפלו בשטחים פתוחים.