בעקבות לחץ מצד חברי הכנסת שהגיע בשל הפרסומים בחדשות 12 על סכנת הקריסה של מרכזי החוסן בעוטף עזה – ועדת הכספים החליטה ביום שני להעביר 20 מיליון שקלים "לחיזוק החוסן בעוטף". ההחלטה התקבלה לפני יומיים והבוקר (רביעי) אושרה על ידי סגן שר הבריאות, יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למעלה מ-50 חברי כנסת חתמו על עצומה שקוראת לראש הממשלה לסייע לנפגעי הטראומה. ראש הממשלה פעל לפני 3 חודשים, כדי להעביר החלטת ממשלה – העברה של מיליון וחצי שקלים. בחודשים האחרונים המרכזים נקלעו שוב לקשיים כלכליים ובשל בעיה בירוקרטית המטפלים לא קיבלו משכורות. בשל המצב המיוחד החליטו בוועדת הכספים לאשר את המהלך.‎

בחודש מאי האחרון, פורסם לראשונה בחדשות 12 כי אחרי סבב הלחימה, באותה תקופה, מול חמאס התברר שחמשת מרכזי החוסן נקלעו לקשיים כלכליים. כתוצאה מכך, התושבים שנפגעו מהטראומה לא זוכים לטיפול.

בשנה האחרונה חלה עלייה בסבבי הסלמה מול חמאס ואלה הביאו לעלייה דרמטית של מאות אחוזים בפניות למרכזי החוסן בעוטף עזה. גם אחרי ההסלמה האחרונה לפני שבועיים נרשם זינוק חד במספר הפניות, מה שהוביל למחסור בצוותים מטפלים שקורסים תחת העומס וסובלים ממחוסר בחדרי טיפול.

גם זמני ההמתנה לתחילת הטיפול התארכו משבועיים לחודש וחצי. מדובר בהבדל שעבור הנפגעים הוא קריטי וכך נוצר מצב עגום ומקומם של תושבים שבצל ירי הקסאמים, האזעקות ושרפות הבלונים מבקשים עזרה, תמיכה נפשית - אבל לא מקבלים מענה.

שמולי:
הכסף הושג לאחר מאבק, ח"כ שמולי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

באיתות של מצוקה, ראשי המועצות בעוטף פנו למשרדי הבריאות והרווחה בבקשה לקבל תוספת סיוע של חמישה מיליון שקלים לשנה לשדרות, אשכול וליתר מרכזי החוסן בעוטף עזה וזאת כדי להתאים את המערך הקיים לצרכים ולהיקפי העבודה החדשים.

יו"ר סיעת העבודה-גשר, ח"כ איציק שמולי, התייחס לנושא: ״החרדה של הילדים ביישובי העוטף לא תחכה שתקום כאן ממשלה. אני שמח שלמרות הפלונטר הפוליטי הצלחנו לאחר מאבק להשיג את הכסף שהכרחי כל כך כדי לשמור על החוסן והבריאות של התושבים והילדים שחיים במציאות בלתי אפשרית״‎.