תקרית שנייה בתוך יומיים: עשרה צעירים יידו אמש (שני) אבנים לעבר כוח מג"ב סמוך להתנחלות יצהר שבשומרון. הלוחמים הגיבו ברימוני הלם והאירוע הסתיים ללא נפגעים.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באירוע דומה שהתרחש במהלך הלילה שבין שבת לראשון, לוחם גולני נפצע מיידוי אבנים בידי תושבי המקום. על פי הפרסום בכאן, הלוחמים הגיבו באופן חריג וירו לאוויר על מנת להרחיק את הפעילים. ראש מועצה אזורית שומרון גינה את המעשה ואמר: "נפעל כדי להעיף את הקומץ שעשה זאת".

במסגרת האירוע הקודם, הכוח שביצע פעילות באזור נתקל בכ-30 מתנחלים בגבעה שבסמוך ליצהר, ואלה החלו ליידות לעברם אבנים מטווח קרוב. בנוסף, צמיגי הרכב הצבאי של הכוח נוקבו. עד כה לא נעצרו חשודים במעשים. כתוצאה מיידוי האבנים נפצע לוחם צה"ל באורח קל וקיבל טיפול רפואי במקום. 

ראש הממשלה נתניהו התייחס לאירוע ואמר: "אני מבקש לחזק את לוחמי ומפקדי צה"ל שעושים לילות כימים כדי להגן על ביטחונם של כל אזרחי ישראל ללא יוצא מן הכלל. אני מגנה בתוקף כל תקיפה של חיילי צה"ל. לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו".

הרכב הצבאי שהותקף ביצהר
הרכב הצבאי שהותקף ביצהר לפני יומיים | צילום: החדשות 12

גם ביישוב יצהר גינו בחריפות את התקרית החמורה. בהודעת גינוי חריפה שפורסמה מטעם היישוב נכתב: "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת חיילי צה"ל כשערוריה ובושה. מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים, כתנאי סף לנוכחות בני נוער במרחב יצהר והגבעות. אנו משקיעים זמן ומשאבים רבים מאוד כדי לסייע להתפתחות הגבעות, תוך מתן אוזן קשבת לבני הנוער, במקסימום מאמץ לפעול ברגישות ולגשר על פערים מובנים בתוך מציאות מורכבת".

"קווים אדומים אלו הוצפו על ידינו שוב ושוב במפגשים ושיחות, אך לצערנו הרב האירוע החמור ממחיש כי הם לא מקבלים ביטוי במציאות", הוסיפו במזכירות היישוב. "משכך, אנו דורשים מהנערים לעזוב את יצהר, ועד להודעה חדשה, מסירים לחלוטין את חסות היישוב מנוכחותם כאן, על כל המשתמע מכך".

בנוסף, ביצהר אירגנו הפגנת תמיכה בחיילי צה"ל, אלא שחלק מהמפגינים הביעו תמיכה בנערים שיידו את האבנים. המפגינים קראו להדיח את המ"פ שלטענתם נהג השבוע באלימות כלפי הנערים ולדבריהם היה זה שהוביל לאירועים החמורים. בתוך כך, הוחלט כי גדוד מג"ב יוצב בגזרת היישוב יצהר על מנת לתגבר את הכוחות בשטח. 

הפגנה ביישוב יצהר לתמיכה בנוער הגבעות
ההפגנה ביישוב יצהר לתמיכה בנוער הגבעות

יו"ר כחול לבן והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ גיבה את חיילי צה"ל בעקבות התקרית. "על פי דיווחי צה"ל התרחש  אירוע חמור סמוך ליצהר בו הותקפו חיילים באבנים", כתב בטוויטר. "אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן. כרמטכ"ל לשעבר וכמפקד בצה"ל לאורך עשרות שנים אני שולח מסר לכל החיילים והמפקדים ששומרים עלינו גם בערב החג בצפון, בדרום, ביהודה ושומרון ובכל מקום ברחבי הארץ: עם ישראל ואזרחי ישראל תומכים בכם ומחזקים אתכם. לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל"

בעקבות האירוע, יו"ר מפלגת העבודה-גשר, עמיר פרץ, פנה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת גבי אשכנזי, בבקשה לכנס בדחיפות את ועדת החוץ והביטחון ולקיים דיון בהשתתפות ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו. 

במכתב ששיגר ליו"ר ועדת החוץ והביטחון אשכנזי, כתב פרץ: "יש להתייחס לאירועים אלה שהינם חוזרים ונשנים כטרור במלוא מובן המילה וככאלה – לטפל בהם בהתאם ולגדוע אותם באיבם ללא פשרות". עוד טען פרץ כי תגובת צה"ל ומערכת הביטחון הינה הכרחית, "אך אינה מספיקה נוכח הרפיון בהתנהגות הממשלה והעומד בראשה. אודה לך אם תזמן לדיון גם את רה"מ ושר הביטחון בנימין נתניהו, וכן, תודיע על תאריך מידי כך שנערך כראוי למפגש חשוב זה".

אמיר פרץ בראיון לרינה מצליח
"יש להתייחס לאירוע ביצהר כטרור לכל דבר", פרץ | צילום: החדשות 12

בנוסף, ממפלגת העבודה נמסר כי פעילי המפלגה יקיימו מפגן תמיכה לחיזוק חיילי צה"ל ונגד הטרור היהודי מול בסיס הקריה. "איננו יכולים לשתוק נוכח פגיעה של יהודים בחיילים אותם שולחת המדינה לשמור על ביטחונם", נכתב בהודעה מטעם יו"ר המפלגה. "לא מדובר במקרה בודד, אלא בריטואל חוזר ונשנה בה קבוצה אלימה ובלתי נשלטת מפעילה טרור נגד חיילינו. התגובה הרפה של ממשלת הימין בראשות בנימין נתניהו מאפשרת לתופעות כאלה להתעצם. הגיע הזמן להקים ממשלה שתאבק בטרור, כל סוג של טרור, ביד קשה".

עוד נכתב: "חובה לומר את האמת בלי כחל וסרק - שיח השנאה וההסתה שמובילים מזה שנים ראשי הימין, לרבות שרי ממשלה וראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, הוא הביצה שמצמיחה ומזינה את הטרור היהודי שמופנה גם כנגד חיילי צה"ל".