תחקיר מתקפת טיל הנ"ט על המוצב בגבול לבנון: דובר צה"ל הודיע הבוקר (ראשון) כי סיים את התחקיר על האירוע החריג, שבמהלכו יום למחרת המתקפה שביצע חיזבאללה - נכנסה כתבת זרה באין מפריע למוצב הריק, שסמוך אליו הותקף הג'יפ הצבאי לפני חודשיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתחקיר - שממצאיו הוגשו למפקד אוגדה 91 (עוצבת הגליל) תת-אלוף שלומי בינדר ולמפקד פיקוד צפון אלוף אמיר ברעם - נמצא כי פינוי מחנה אביבים היה לקוי ובעקבות כך מפקד הגדוד יקבל נזיפה פיקודית. בנוסף יתקיימו שיחות הבהרה למעורבים באירוע (הן קצינים בגדוד והן לגורמים החטיבה המרחבית) - ובהם גם מח"ט 300 - ובהן יובהר להם מה היו הליקויים בטיפול באירוע.

"קבלת ההחלטות בהיערכות להגנה טרם ירי הנ"ט ובעת פינוי מוצב 'אביבים', הוגדרו כפעילות מבצעית, אך לא כפעילות תחת אש. לפיכך, הרמטכ"ל מוצא לנכון להעיר פיקודית למספר מפקדים על קבלת החלטות שגויה, ויחד עם זאת להעניק גיבוי למפקדים שפעלו בשטח".

מפה גבול הצפון אביבים
צה"ל: הפינוי היה מבצעי ולא תחת אש | עיבוד: google

במסגרת המתקפה שביצע חיזבאללה ב-1 בספטמבר שוגר טיל נ"ט לעבר מחנה אביבים ולעבר רכב צבאי שהיה באזור היישוב. מספר פגיעות זוהו ונזק נגרם לרכוש בלבד. בתגובה, השיב צה"ל באש ארטילרית לעבר מקורות הירי וכלי טיס של חיל האוויר תקף את חוליית ירי הנ"ט.

לאחר תקרית האש החמורה בגבול הצפון, כתבת מרשת החדשות RT בשפה הערבית טיילה למחרת היום במפריע ברחבי המוצב הריק, וצילמה מקרוב חפצים של החיילים, רכבים צבאיים ואפילו מחסניות נשק. לאורך הסרטון שאורך כ-7 דקות וששודר בשידור ישיר, מסיירת הכתבת ברחבי המוצב שסמוך ליישוב הישראלי אביבים תוך היא חוזרת ואומרת: "הכל ריק, אין פה אף חייל ואין כלום".

ירי נ
צילום: דוד כהן, פלאש 90

לאחר שנכנסה למוצב - ובזמן שהכול מתועד דקה אחרי דקה - היא נראית מסיירת, יחד עם צוות הצילום שלה, בתוך הבסיס הצבאי. תחילה עברה את עמדת הש"ג, הולכת דרך כמה נגמ"שים ולאחר שנכנסה למוצב היא נראית הולכת לאורכו של המוצב ונכנסת אל מה שנראה כמועדון של החיילים שהוצבו במוצב.

לאחר מכן היא נכנסת לחדרי המגורים של החיילים. שם, על המיטות, מצולמים חפציהם האישיים של החיילים: מדים, תיקים ומצעים. בסוף היא מצלמת את הארוניות האישיות של החיילים, ועל אחת מהן ניתן לראות מספר מחסניות חשופות לחלוטין.