השיגורים לעבר ישראל מתחדשים: במקביל למאמצים המצרים להגיע לשקט בדרום, ולאחר שעות ארוכות של שקט בלי שיגורים מהרצועה, הבוקר (רביעי) התחדשו השיגורים מרצועת עזה לעבר ישראל. לפי דובר צה"ל, הירי צפוי להימשך גם היום, וכוחות תוגברו בהגנה על יישובי הגדר מחשש לפיגוע חדירה. צה"ל גם עיבה את מערך  כיפת ברזל במרכז. משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על 12 הרוגים עד כה בסבב ההסלמה. 

- משעות הבוקר, אזעקות החלו שוב להישמע בעוטף עזה ובשפלה

 - צה"ל תוקף יעדי טרור של הג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה, בהן פעיל שהתכונן לשגר רקטה

- שר הביטחון בנט: "שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות: מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה"

- ראש הממשלה נתניהו: "אמרתי אתמול שפנינו לא להסלמה אבל אנחנו נגיב על כל תקיפה. מוטב שהג'יאהד יבין זאת עכשיו מאשר שיהיה מאוחר בשבילו"

הרשימה המלאה: איפה לומדים ואיפה נשארים בבית?

יום לחימה שני מול הג'יהאד בעזה - דקה אחר דקה

אחרי החיסול - מטחים מעזה של עשרות רקטות לעבר יישובי הדרום והמרכז

צה"ל: מעריכים שהג'יהאד האסלאמי ימשיך בירי גם היום

בישיבת הממשלה אמר רה"מ נתניהו: "אמרתי אתמול שפנינו לא להסלמה אבל אנחנו נגיב על כל תקיפה. מוטב שהג'יאהד יבין זאת עכשיו מאשר שיהיה מאוחר בשבילו. אני מבין שהם מתחילים להבין זאת. אנחנו נחושים להילחם ולהגן. אם הם חושבים שהירי הזה יפגע בנחישות שלנו הם טועים".

בהודעה לתקשורת אמר שר הביטחון נפתלי בנט : "בהאא אבו אל-עטא היה אדריכל טרור של הג'יהאד האיסלמי שפעל נגד אזרחי ישראל. הוא חוסל. עשינו את זה אתמול, ולא נהסס לפעול גם בעתיד. הבוקר אנחנו שולחים מסר ברור לכל אויבינו, בכל הגזרות: מי שמתכנן לפגוע בנו ביום, לעולם לא יהיה בטוח שיעבור את הלילה. הייתם ותישארו על הכוונת".

משעות הבוקר נשמעות אזעקות צבע אדום במרחב בית שמש והשפלה, באזור אשקלון, בכרם שלום וביישובים נוספים בעוטף עזה. צה"ל דיווח כי תקף חוליית מחבלים ששיגרה רקטות הבוקר, וכן תקף פעמיים פעילי טרור שהתכונן לשיגור רקטות. לפי צה"ל זוהו פגיעות.

מפת אזורי התגוננות של פיקוד העורף: בדקו במפה את האזור שלכם

השיגורים הבוקר מגיעים ברקע ההסלמה הביטחונית שנמשכת מאז אתמול, וכבר מעל ל-200 רקטות נורו מעזה לישראל כשצה"ל מגיב בהפצצות יעדי טרור מהאוויר. קצת אחרי השעה 21:00 אמש אזעקת "צבע אדום" נשמעה באשקלון ומערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה לפחות שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה. שעה קלה לאחר מכן הודיע צה"ל שהוא תוקף מספר יעדים של הג'יהאד האסלאמי ברצועה, ובין היתר הופצץ והושמד ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי מאזור חאן יונס. בשעה 22:30 חודש שוב הירי מעזה לעבר יישובי העוטף ואזעקות נשמעות מאז לסירוגין.

רסיס שאותר בחצר בית במושב ליד לטרון (צילום: זוהר אליהו)
רסיס שאותר בחצר בית במושב ליד לטרון | צילום: זוהר אליהו

צה"ל תקף אמש מספר יעדי טרור ברצועה, בהם עמדות לשיגור רקטות, וחמ"לים צבאיים של הג'יאהד האיסלאמי. מוקדם יותר הפציץ חיל האוויר שלושה פעילים של הארגון לאחר ששיגרו רקטה לעבר ישראל. מפקד אוגדת עזה, תא"ל אליעזר טולדנו, התייחס לאפשרות של הסלמה במפגש עם ראשי רשויות בשער הנגב. "כוחות האוגדה וצה״ל כולו ערוכים לפעולות התקפיות ככל שיידרשו, ופרוסים בהגנה על ישובי מערב הנגב ואזרחי ישראל ככלל", אמר טולדנו בהערכת המצב הביטחונית. "הדבר החשוב ביותר כעת הוא להמשיך להישמע להנחיות פיקוד העורף, ולהימנע מהגעה למקומות שנסגרו ע"י צה"ל במרחב העוטף. אנו פועלים בתיאום מלא, שכם לשכם, עם ראשי הרשויות וההנהגה המקומית לפי הערכת המצב".

בתוך כך, בעקבות המשך הירי מעזה והתקיפות של צה"ל ברצועה מקור דיפלומטי אמר כי שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב יוצא בדחיפות לקהיר כדי לנסות לתווך במגעים לרגיעה. מקור נוסף אמר כי "המצב נותר מורכב מאוד, המטרה כרגע היא לעצור את ההידרדרות".

השיגורים לעבר יישובי הדרום החלו אתמול, עקב חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא לפנות בוקר, ונמשכו לאורך כל היום. עד כה נורו משעות הבוקר מעל ל-200 רקטות מרצועת עזה לישראל. מדובר צה"ל נמסר כי אחוזי ההצלחה של יירוטי הטילים בידי לוחמי כיפת ברזל עומדים על מעל ל-90%, כאשר למעלה מ-50% מכלל השיגורים נפלו בשטחים פתוחים. 

שר הביטחון הנכנס, נפתלי בנט, הכריז אתמול על "מצב מיוחד" ביישובים הנמצאים בטווח שבין 0-80 ק"מ מרצועת עזה למשך 48 שעות. עוד במסגרת ההיערכות הביטחונית המיוחד גייס צה"ל כמות מצומצמת של כוחות מילואים ליחידות פיקוד העורף וכיפת ברזל, הציב סוללת תותחים בעוטף עזה ושלח כוחות תגבור בשדרות שמשימתם למנוע ירי נ"ט לעבר העיר.

בהכנת הידיעה השתתפו משה נוסבאום, ניר דבורי, אוהד חמו, ירון אברהם, תמיר סטיינמן וירון שניידר.